• Publicitate

Studiile din Ro recunoscute in Ca

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Studiile din Ro recunoscute in Ca

Mesajde DonTavo » 04 Noi 2017, 08:58

Chiar asa Cpitis.... pentru aspirantii/ viitorii rezidenti, scrie si tu povestea ta ca ai facut un an ;)
Sa nu uiti te rog de indieni si blocuri de pemn.
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 31 ori

Publicitate

Mesajde cpitis » 04 Noi 2017, 11:41

DonTavo scrie:Chiar asa Cpitis.... pentru aspirantii/ viitorii rezidenti, scrie si tu povestea ta ca ai facut un an ;)
Sa nu uiti te rog de indieni si blocuri de pemn.

Parca am mai ridicat un pic capul... daca a deveni truck driver in Ca si a petrece nopti si zile pe autostrazi in SUA si Canada asta inseamna...
Am dat testul de limba fr, am fost admis la un certificat la HEC, dar evident ca nu m-am putut tine.....cum sa inveti noaptea dupa ce ai condus 12-13-14 h?
Asa ca acum stau aici sa-mi recuperez banii pe care i-am investit, iar apoi vad eu ce fac....daca gasesc ceva decent raman, dar ceva care sa-mi permita sa fac si scoala, si daca nu, ma intorc in RO.
Sa fie foarte clar: fara scoala aici, te asteapta o viata de tras la saiba. Daca esti IT-ist...cu totul alta poveste.
Deci nu pot sa ma laud cu nimic dupa 1 an.
D1 : 03 Mart 2013
IV : 24 Aug 2016
VIZA : 21 Sept 2016
Montreal : 27 Oct 2016
cpitis

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 11 ori

Mesajde cpitis » 04 Noi 2017, 11:57

DonTavo scrie:Sa nu uiti te rog de indieni si blocuri de pemn.

Trebuie sa recunosc ca am avut prejudecati legate de indieni. Nu-mi faceau placere ochiului, si nu as fi interactionat cu ei de buna voie.
M-am aflat insa in 2-3 situatii mai complicate, iar indienii m-au ajutat imediat si neconditionat. Am ramas surprins....
Asa ca no comment. Peste tot exista uscaturi. Peste aia inca n-am dat.

Blocurile de lemn sunt o mizerie. Mergeam la o doamna in vizita :D si auzeai de dincolo cel mai mic fosnet. Cu asta n-o sa ma obisnuiesc niciodata.
cpitis

Mesajde geomaticianu » 04 Noi 2017, 13:24

cpitis scrie:Sa fie foarte clar: fara scoala aici, te asteapta o viata de tras la saiba. Daca esti IT-ist...cu totul alta poveste.

Aici se rezuma totul,si eu am spus-o de la inceput.Cei care vor sa vina aici daca nu se regasesc in aceasta definitie,Canada nu e pentru ei (si intr-o paranteza fie spus,nicaieri nu e altfel)

Imagineaza-ti ca aplici in Anglia pe un post,tu cu o diploma Universitatea Bucuresti si altul cu una la Cambridge.Te astepti sa spargi gura targului?
Romanul are impresia ca el e cel mai destept si ceilalti sunt prosti.Doar ca atunci cand iesie in afara,nu prea mai merge treaba,e un fel de FCSB in Champions League.

J'adore Québec
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Mesajde cpitis » 04 Noi 2017, 16:13

geomaticianu scrie:
cpitis scrie:Sa fie foarte clar: fara scoala aici, te asteapta o viata de tras la saiba. Daca esti IT-ist...cu totul alta poveste.

Aici se rezuma totul,si eu am spus-o de la inceput.Cei care vor sa vina aici daca nu se regasesc in aceasta definitie,Canada nu e pentru ei (si intr-o paranteza fie spus,nicaieri nu e altfel)

Imagineaza-ti ca aplici in Anglia pe un post,tu cu o diploma Universitatea Bucuresti si altul cu una la Cambridge.Te astepti sa spargi gura targului?
Romanul are impresia ca el e cel mai destept si ceilalti sunt prosti.Doar ca atunci cand iesie in afara,nu prea mai merge treaba,e un fel de FCSB in Champions League.

J'adore Québec

Trist de adevarat....
cpitis

Mesajde Aurelia Sirbu » 28 Dec 2017, 18:37

foxxy scrie:Buna ziua tuturor.
Am nevoie de o informatie legata de echivalarea studiilor de medic. Ce examene se dau, cam cat dureaza tot procesul de echivalare,etc. Pe cine cunosc in domeniu este in Canada de peste 20 de ani si nu mai este la curent cu noutatile. Multumesc si va doresc o zi buna.

Unde in Canada? Regulile sint diferite de la o provincie la alta.
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala