• Publicitate

Asistent medical in Canada - de la zero - se poate?

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Asistent medical in Canada - de la zero - se poate?

Mesajde irina_P » 22 Ian 2010, 10:30

Ce trebuie sa faca o perosana, care nu a avut nicio treaba cu domeniul medical, pentru a ajunge asistent medical in Quebec?
Nu a urmat nicio scoala in domeniu, nu a lucrat nicio zi in sanatate da-si doreste s a o faca :) ...de unde se incepe ? cu ce? a mai trecut cineva prin asta? am mai rasfoit forumul dar in general sunt subiecte despre echivalarea diplomelor, persoane cu experienta

Multumesc
irina_P
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde comisaru » 22 Ian 2010, 10:38

Cred ca acest rapuns il vei gasi pe site-urile institutiilor de invatamant mult mai corect si mai simplu . DA o cautare si cred ca vei gasi cel putin cateva universitati in jurul casei tale care pregatesc in aceasta meserie .Ptr meseria de asistent ai nevoie de vreo 4 ani de facultate .
comisaru
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Re: Asistent medical - de la 0

Mesajde antonio00ro » 28 Ian 2010, 18:01

irina_P scrie:Ce trebuie sa faca o perosana, care nu a avut nicio treaba cu domeniul medical, pentru a ajunge asistent medical in Quebec?
Nu a urmat nicio scoala in domeniu, nu a lucrat nicio zi in sanatate da-si doreste s a o faca :) ...de unde se incepe ? cu ce? a mai trecut cineva prin asta? am mai rasfoit forumul dar in general sunt subiecte despre echivalarea diplomelor, persoane cu experienta

Multumesc

..sper ca iti va fi de folos, sau daca nu, cauta si la alte scoli mai aproape de casa....
http://zone.cegep-st-laurent.qc.ca/etudes/
DCS-21.09.09
CSQ-22.11.09
DOS2-24.01.10
MED-12.03.10
VZ-07.06.10
MTL-12.06.10
antonio00ro
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde irina_P » 29 Ian 2010, 07:09

merci baieti,
m-am infomat putin, e un proces lung dar zic ca merita...
irina_P

Mesajde moldovanovidiu » 08 Feb 2010, 07:31

buna! stie cineva cat costa echivalarea studiilor ca asistent medical pe partea engleza si durata echivalarii?sunt asistenta medical in acest moment in Romania cu sc. postliceala de trei ani
vreau sa ma informez
moldovanovidiu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde coraampean » 09 Feb 2010, 12:38

@Irina_P : nu esti singura care a inceput sau vrea sa inceapa de la 0. Este destul de greu, dar nu imposibil. Cand zic greu, ma refer ca e mult de invatat intr-un ritm infernal, nu ca ar fi greu de intrat la scoala. Cunosc un cuplu, ambii au inceput de la 0 aici cursurile, au terminat si urmeaza stagiul. Job-uri sunt multe in domeniu, deci e sigur ca vei gasi. Depinde si de varsta si nevoile financiare, de asemenea. Am aflat de cineva care a inceput la 38ani DEC la Collège Bois de Boulogne (Montréal) :
http://www.collegebdeb.qc.ca/?CD607602-2C7D-45E8-9CD6-02245169A30B, a terminat si lucreaza... salariul fff bun, 4 saptamani vacanta/an plus cele 9 sau 13 zile de boala (daca nu te folosesti de ele, primesti banii = verifica informatia ca nu mai imi aduc aminte foarte bine).
Bafta!
Le paradis terrestre est où je suis...
coraampean

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 14 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala