• Publicitate

Asistent medical in Canada - de la zero - se poate?

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Mesajde vektros » 29 Dec 2013, 13:14

irina_P scrie:Salutare,

avem pe cineva aici care e la Bac en soins infirmiers la distanta la Universite Laurentienne?
As avea cateva intrebari
Merci

Pai nu e in Ontario? Nu e recunoscuta de OIIQ. Eu parca asa cred.
In fine.

Fetelor, toate cele bune pe 2014, va pup si va urez un 2014 minunat.

Eu am aplicat pentru externat in vara lui 2014. A facut cineva externatul? Cum e? Ce experiente ati avut? Cum se deruleaza?
vektros
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde liacm » 30 Dec 2013, 17:27

are careva informatii despre universitatea de la joliette ptr soins infirmiers? cum e? multam anticipat. AN NOU fericit si plin de realizari, in mod special BAFTA multa celor care inca sunt la scoala si celor care vor avea examenul de ordin.
liacm
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Doru Simion » 08 Mar 2014, 14:34

Buna, ma intereseaza cateva pareri ale celor care au trecut prin perioada "CEPI"
Se ia urmatoarea situatie: echivalarea studiilor cu DEC in soins infirmieres, formation continue terminata, examenul la OIIQ va fi in septembrie.Pana atunci, hai sa muncim ca si CEPI; depunem CV-uri in primul rand la spitalul unde am facut stagiul( cu examen luat cu note mari si cu laude) , apoi la alte spitale din zona . Nu tu invitatii la interviu, nici un semn... Bun, asteptam!
Intrebari: cam cat ati asteptat pana la acceptul ca CEPI intr-un spital?...cam cate interviuri ati dat? pe ce s-au bazat interviurile? tinand cont de faptul ca fara sa fii acceptat in spital pe un post de CEPI nu primesti autorizatia de la OIIQ...etc.
Multumesc!
Doru Simion
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Claudia43 » 08 Mar 2014, 19:29

Doru Simion scrie:Buna, ma intereseaza cateva pareri ale celor care au trecut prin perioada "CEPI"
Se ia urmatoarea situatie: echivalarea studiilor cu DEC in soins infirmieres, formation continue terminata, examenul la OIIQ va fi in septembrie.Pana atunci, hai sa muncim ca si CEPI; depunem CV-uri in primul rand la spitalul unde am facut stagiul( cu examen luat cu note mari si cu laude) , apoi la alte spitale din zona . Nu tu invitatii la interviu, nici un semn... Bun, asteptam!
Intrebari: cam cat ati asteptat pana la acceptul ca CEPI intr-un spital?...cam cate interviuri ati dat? pe ce s-au bazat interviurile? tinand cont de faptul ca fara sa fii acceptat in spital pe un post de CEPI nu primesti autorizatia de la OIIQ...etc.
Multumesc!

Salut, si eu am trecut prin perioada CEPI, si mi-amintesc ca a mers destul de rapid la mine. Am inceput sa aplic din ultima sesiune de la colegiu, deci din ultimele 4-3 luni, si aveam raspunsuri si chemari la interviuri relativ repede. La reteaua McGill mi-amintesc ca a doua zi dupa ce am bagat CV-ul pe net m-au si sunat. Stiu insa si alte persoane la care a durat mai mult, cred ca depinde si de intamplare, de conjunctura respectiva. Pana la urma tot iese, trebuie rabdare. Este nevoie de infirmieri, deci va iesi. Stiu si persoane care au ales sa nu fie CEPI deloc, au stat acasa si au invatat pentru examenul la Ordin, l-au luat si s-au angajat abia dupa aceea, ca proaspete infirmiere chiar si cu experienta zero. Deci se poate oricum.
La mine asta se intampla prin toamna anului 2012, atunci am terminat colegiul. Interviurile erau...usurele, generale, si am fost acceptata chiar daca nu am stralucit la interviu. Adica aveam senzatia ca nu am mers cine stie ce, si totusi am fost acceptata peste tot, si la reteaua McGill, si la cea francofona, si la spitalul unde facusem cel mai mult stagiu, la Maisonneuve.
Am ales McGillul, am plecat in Romania pentru vreo luna dupa ce am terminat colegiul si la intoarcere aveam locul asigurat, am inceput lucrul ca CEPI, si fara sa am experienta anterioara in domeniu. Tu vorbesti de niste echivalari, deci cred ca tot meseria asta ai facut-o si in tara, deci si mai usor te vor lua. Iti trebuie doar ....rabdare, cred.
Deci succes si rabdare!
Claudia43
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde vektros » 08 Mar 2014, 22:49

Eu am depus un CV in decembrie pentru externat si nu m-au sunat. M-am enervat si i-am sunat eu acum 2 saptamani. Le-am lasat mesaj (ca nu raspundea nimeni) si i-am intrebat ce se intampla cu CV-ul meu depus pe data x? A doua zi m-au sunat sa ma cheme la interviu.
Suna-i. Streseaza-i, nu-i lasa. Astia de la HR sunt niste puturosi.

Bafta! :wink:
vektros
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Doru Simion » 08 Mar 2014, 22:58

Claudia43 scrie:...Deci succes si rabdare!

Multumesc mult! Nu era pentru mine, ci pentru sotia mea.Da, are 15 ani experienta in Romania, dar care se pare ca aici nu conteaza daca nu faci si un "mise a jour", pe care l-a facut si absolvit. Normal, nu vrea sa stea acasa, pana in septembrie cand e examenul la ordin vrea sa lucreze. Sunt niste bani care sunt bineveniti...
Doru Simion
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 2 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala