• Publicitate

Programul '' Année préparatoire'' la UdeM

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Programul '' Année préparatoire'' la UdeM

Mesajde floridetei » 03 Oct 2013, 13:35

Buna! Este cineva dintre voi care a facut sau face programul ''Année préparatoire '' la Université de Montréal? Eu sunt in prima sesiune si caut colegi...
floridetei
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde angel17 » 24 Feb 2014, 14:52

Salut!Eu am aplicat anul acesta,astept sa fiu convocata la TFI si production ecrite.
As indrazni sa te intreb ce tema pu produc ati avut si in genere cit e de complicat testul tot inpreuna.Merci beaucoup!!!
angel17
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde sorro » 24 Feb 2014, 17:02

angel17 scrie:Salut!Eu am aplicat anul acesta,astept sa fiu convocata la TFI si production ecrite.
As indrazni sa te intreb ce tema pu produc ati avut si in genere cit e de complicat testul tot inpreuna.Merci beaucoup!!!

Eu am dat TFI-ul in 2011 pt. admitere la UdeM. Tema la production écrite a fost o scurta comparatie intre sistemul educational din Québec si cel din tara de origine. Am luat 830/990, in conditiile in care am facut franceza in scoala in urma cu multi ani si, prin comparatie, la TEFaQ in Bucuresti in 2010 luasem nivel C1/C1. Testul nu mi s-a parut deosebit de greu, insa am invatat un pic inainte dintr-o carte care se numeste "Guide de Preparation TFI". Poti downloada cartea + materialele audio aici: http://www.mediafire.com/?tn0divps6w9262b. Parola este tfi. Mult succes! :)
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

Mesajde floridetei » 25 Feb 2014, 13:13

Salut! Am dat testul anul trecut, invara. La productia scrisa mi-a picat un subiect despre relatiile sociale. Ceva in genul '' evolutia relatiilor interumane si a vietii sociale''. In orice caz, nu mi-a placut subiectul. Alti colegi au avut despre poluare, prietenie, sport, impactul mass-mediei asupra societatii si altele (fiecare are subiectul sau). Succese!!!!
floridetei
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde angel17 » 27 Feb 2014, 10:42

Merci pu idei !Nu sint chiar tare in compuneri in general si cum am si ceva probleme cu franceza scrisa...imi e cam frica de aceasta proba.Testul dupa exemplele ce le-am vazut nu-mi pare greu nici mie.Vom vedea...
angel17
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde floridetei » 27 Feb 2014, 18:45

Succes mult! Ce program vrei sa faci?
floridetei
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...