• Publicitate

IT-Collège de Bois-de-Boulogne - Conception et programmation

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: IT-Collège de Bois-de-Boulogne - Conception et programma

Mesajde radulian » 17 Iun 2014, 13:54

Revin cu 2 link-uri,sper sa fie utile pentru a cunoashte ce se studiaza intr-un DEC(etudiants) sau intr-un DEC(adultes,cheminement accélérée),programe de la college bois de boulogne.Despre sistemul quebecos de shcolarizare,mare lucru nu cunosc,din pacate. Pot da unele informatzii,cu mare placere,dar am rugamintea de a nu ma considera expert caci nu sunt.Sunt de citziva ani in Montreal shi intimplarea face ca incerc sa ma inscriu la college bois de boulogne(adultes, formation continue).

http://bdeb.qc.ca/fichiers/2014/04/Annu ... curite.pdf

http://bdeb.qc.ca/etudiants-adultes/pro ... ormatique/

daca am copiat bine link-urile,vei vedea ca acelashi DEC, grille de cours este foarte diferita, la adulti nu e franceza shi literatura quebecoasa sau filozofie.

cind vei veni aici,vei gasi un traducator autorizat pentru a certifica traducerile diplomelor din Romania,plus foaia matricola,plus rezultate examen licentza,plus diploma de liceu.traducerile certificate de traducator autorizat de aici se depun la MICC pentru Evaluation comparative des etudes. Cu aceste evaluation comparative des etudes se poate merge la admission college shi daca ai facut matematica sau fizica respectiva(liceu la noi e secondaire 5 aici) nu vei mai fi obligat la testul Mathematique S5,etc
In cazul ca alegi universitate, acele traduceri se depun la serviciul admission de la universitate(dureaza de obicei) shi ei fac propria evaluare.

pentru admiterea la universitate se cere TFI(test de francais international,valabil 2 ani) sau TOEFL(pentru universitatile anglofone).se poate sustine shi in tzara din cite am auzit.inchei,adaugind ca, la venirea aici cu un CSQ, vei primi, dupa intrarea in Canada, un card de resident permanent, un card d'assurance maladie, un card d'assurance sociale, une confirmation de residence permanente(o iei exact la aeroport,aceasta din urma,restul vin prin poshta la citeva sapatamini de la sosire in Canada).
CSQ, confirmation de residence permanente, card de resident permanent et carte d'assurance maladie,sunt documente esentiale la inscriere. rog sa verifici la cei care au cunoshtintze mai bune decit mine,daca aplici(te inscrii) la o shcoala,fiind in Romania,in vedera sosirii aici,sa nu te considere student strain shi sa plateshti mai mult decit cind ai carul de resident permanent shi celelalte.sper sa fie de folos,aici se foloseshte bon courage ca urare,e mai putin plat decit bonne chance. pentru cei ce vizualizeaza mesajul,rog intzelegere pentru ca folosesc shi termeni in franceza,nu doresc decit sa ajut.

Bon courage!
radulian
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Re: IT-Collège de Bois-de-Boulogne - Conception et programma

Mesajde Catalin Timisoara » 15 Dec 2015, 15:23

Baccalauréat en génie de la production automatisée (7885)

Ce parere aveti despre programul de mai sus?
Lucrati sau aveti cunostinte care lucreaza in acest domeniu?
Sunt someri multi in acest domeniu, in Ca.?
Detaliati, va rog, raspunsul.

Multumesc,
C.
DCS 2011
Acte suplimentare 2013
Int. 2014
D2 01.2015
IUC 06.2015
FM 07.2015
AM 08.2015
V 10.2015
Catalin Timisoara