• Publicitate

Profesori in Canada si Comisii Scolare

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Profesori in Canada si Comisii Scolare

Mesajde kynga2014 » 20 Aug 2014, 17:05

Buna,

Deschid topicul asta nou pentru cei care deja sunt profesori la diferite comisii scolare. Scopul meu ar fi de a strange informatii despre urmatoarele comisii:

CSDM - Comisia Scolara de Montreal
CSPI - Comisia scolara de Pointe de l`Ile
CSMB - Comisia scolara Marguerite-Bourgeoys
CSMV - Comisia scolara Marie-Victorin
EMSB - English Montreal

Astfel, ce m-ar interesa si probabil si pe altii care urmeaza sa lucreze la aceste comisii sau sa aplice sau sunt deja in baza lor de date:

1. Care sunt specializarile in cerere?
2. Cam dupa cat timp ne cheama la interviu? Cat de repede ne cheama la supleanta dupa ce am fost acceptati (e) ? Unde ne cheama mai des: primara sau secondaire?
3. Daca e indicat sa mergem pe la scoli cu CV-ul (prin august) ca directiunea sa ne cunoasca si sa avem sanse mai mari sa fim chemati la supleanta sau sa obtinem ceva contract pe septembrie dupa ce lista de prioritate a fost epuizata sau nu? (Am inteles ca in Montreal la EMSB se practica, in schimb in Rive-Sud se pare ca nu, va rog sa confirmati daca ma insel)
4. La care comisie e cel mai bine sa lucrezi avand in vedere criteriile urmatoare: siguranta de job (adica odata intrat (a) pe lista de prioritate, ce sanse ai sa prinzi ceva contract in anii urmatori si care specializare ofera cel mai des contracte de 100%?), colectivul si copii?
5. Daca e de stiut sau prevazut, care comisie este in dezvoltare, astfel oferind mai multe posturi si in ce specializari?

Ca sa fiu explicita, stiu ca probabil multe informatii se obtin direct pe pagina de web a comisiilor, dar intrebarile mele se adreseaza profesorilor care deja lucreaza in sistem si probabil stiu mai multe despre cum si ce se misca pe la comisii decat ce se publica pe internet. Iarasi, stiu ca informatiile pot fi diferite de la caz la caz, dar in ansamblu, as vrea o idee cam care comisie ar fi cea mai buna alegere in "epoca de falsa/adevarata penurie de profi". Nu m-ar deranja sa aud doar experientele voastre personale pe la aceste comisii fara sa raspundeti exact la intrebarile mele.

Multumesc tuturor care vor contribui la acest topic nou cu orice informatie!
kynga2014
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 21 ori

Publicitate

Re: Profesori in Canada si Comisii Scolare

Mesajde kynga2014 » 23 Sep 2014, 18:51

Pana la urma se pare ca trebuie sa raspund la intrebarile mele proprii.
Am mai capatat si eu ceva experienta legata de intrebarile mele asa ca partasesc unele raspunsuri:

1. La CSMB si CSMV se pare ca au mare nevoie de profi de engleza.
2. Din experienta: La CSMB am fost la o seanta de recrutare prin octombrie 2013, astfel pot sa spun ca asta e cea mai buna ocazie sa fii "bagata" la interviu in nici cateva zile. Daca ai trecut cu bine interviul, deja poti avea apeluri imediat in cateva saptamani. Insa trebuie sa si raspunzi la ele ca dupa aceea nu te mai cheama, daca nu raspunzi niciodata. La CSDM am trimis aplicatia mea pe la sfarsitul lui august anul asta si am fost sunata saptamana trecuta sa ma cheme la interviu. La CSPI am aplicat inca in iunie online, am dus actele necesare prin iulie pentru dosar si de atunci nici un semn de la ei.
3. Da, e indicat sa va prezentati cu CV-ul pe la scoli, mai ales daca aveti preferinte unde ati vrea sa faceti supleanta. Daca mai puteti obtine un randez-vous cu directorul sau directoarea, e cea mai buna ocazie sa lasati o impresie buna. Dar directorii se cam feresc cu orice contact, astfel uneori mai trebuie sa insistati sau lasati CV-ul in mana secretarei sperand ca ea sa-l si dea directorului sau persoanei care se ocupa de absentele profilor. La unele scoli vi se ia CV-ul cu un zambet mare, la altele vi se va spune ca CV-ul dumneavoastra va fi dat persoanei care se ocupa de ele (poate e adaverat, poate persoana e cosul de gunoi direct, nu am de unde sa stiu), la alte scoli va pot spune ca "vai deja avem prea multe". Dar ca si cu orice job, e bine sa bati pe la usi ca sa ai mai multe sanse sa fii chemat.
kynga2014
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde cocodrilu » 24 Sep 2014, 00:17

Kynga2014, te pot intreba cand ai obtinut brevetul sau permisul de predare?
Montreal: 26.06.2015
cocodrilu
Imi place aici si raman...

A multumit: 147 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde kynga2014 » 24 Sep 2014, 10:06

cocodrilu scrie:Kynga2014, te pot intreba cand ai obtinut brevetul sau permisul de predare?

Am obtinut permisul de a preda in 2012 aprilie. Brevetul inca nu l-am obtinut, acum fac cursurile necesare pentru a-l obtine.
kynga2014
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Kuki » 01 Noi 2014, 21:13

Kynga, ai deschis subiectul nu PENTRU cei deja profesori ci pentru aspiranti. De unde lipsa de raspunsuri.

Eu sunt inca suplinitoare. Dau cateva info celor interesati:

CSDM si CSMB sint comisiile cele mai mari, deci si posturi si supliniriai multe. CSDM daca nu lucrezi pt ei 1 an iti inchide dosarul , CSMB il mentine deschis nedefinit. Prescolaire primaire adaptation scolaire si anglais sunt cele mai cerute acum
Suprasaturare de profi de sciences.

CS de Laval si CSPI f lente la a procesa dosarele, confirm.

CS des trois Lacs (Vaudreuil Dorion si imprejurimi) cere profesori in aproape toate materiile.

Persoanele cheie de abordat sint secretarele si nu directorii. Ele se ocupa de chemarea suplinitorilor in unele scoli, in timp ce altele folosesc sistemul telefonic centralizat Mega-Tel.

Cereri mari de supliniri sint mereu la primaire.

Bafta!
La vie sourit à celui qui sait lui sourire.
Kuki

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 7 ori

Mesajde marinescu simona » 01 Noi 2014, 23:44

Multumim de informatii amândurora! Foarte utile! Eu ma pregatesc sa intru in sistem in urmatoarele luni. Mult succes va doresc!
Legat de interviu, cam la ce anume sa ma astept? Mersi!
DCS 8.10.10
CSQ 15. 12.11
31.05/8.06 FM/AM
IV - 19. 12. 12
Zbor 18.01.13
marinescu simona

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 2 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala