• Publicitate

Profesori in Canada si Comisii Scolare

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Profesori in Canada si Comisii Scolare

Mesajde kynga2014 » 06 Noi 2014, 18:15

Kuki scrie:Kynga, daca ai prins un contract la ESMB, de ce mai faci supliniri? Este un contract la timp partial sau deja s-a incheiat?

Daca lucrezi mai mult de 21 de zile consecutive la aceeasi scoala, in continuare ti se considera contract si vei fi platit ca atare. Tot in acest caz, ai dreptul sa intri pe listele de rappel si prioritate, care iti dau acces la un post (nu neaparat la aceeasi scoala) in fiecare an. Asta cu conditia sa fi avut o evaluare pozitiva de la un director, sau sa nu fi avut evaluare deloc (ceea ce este echivalent cu o echivalare pozitiva).
Cel putin asa era la CSDM, dar cred ca si la celelalte comisii e la fel, pentru ca au aceeasi conventie colectiva care specifica toate aceste conditii.

Le_professeur si Simona, bafta!

La EMSB am ajuns din greseala. Anul trecut nu stiam cum merg lucrurile si am acceptat postul in ideea sa imi fac experienta in Canada. In rest, habar nu aveam ca e bine sa incepi sa suplinezi in scolile comisiei unde vrei sa si ramai sau sa prinzi contract (exact pentru lista asta de prioritate). Asa ca in iunie si asa mi s-a terminat contractul si m-am intors la CSMB sau alte comisii francofone. am aplicat peste tot sa vad unde ma accepta si de unde primesc apel. La CSMB am fost acceptata in 2013 si in acelasi zi am avut interviu la CSMB si cu directorul scolii anglofone (EMSB). Peste doua saptamani am avut apel ca sunt angajata la scoala anglofona pana in iunie. Asa ca am acceptat primul apel. daca stiam mai bine anul trecut, ma axam pe supleanta la CSMB. Acum incep de la zero la ei. Oricum la EMSB iti trebuie 2 contracte ca sa intri pe lista de prioritate.

La CSMB mi s-a confirmat exact ieri cum e treaba cu lista de prioritate. 90 de zile de contract + evaluare pozitiva = intri pe lista de prioritate

Asta e motivul pentru care nu mai vreau sa fiu la EMSB. Vreau sa fiu pe engleza limba a doua, si nu franceza limba a doua.
kynga2014
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 21 ori

Publicitate

Mesajde kynga2014 » 06 Noi 2014, 18:26

marinescu simona scrie:Multumim! Avem nevoie! Toate informatiile de aici m-au mai linistit putin legat de ceea ce ma asteapta odata intrata in sistem. Ceea ce ar mai fi interesant de stiut ar fi cateva informatii despre evaluarea facuta de directori. De ce depinde o evaluare pozitiva? In ce consta evaluarea? Esti asistat la ore, ti se verifica documentele? Si in plus, exista un anume format de planificare a activitatilor de invatare sau fiecare isi planifica dupa cum stie? Va amintitI probabil ca in Ro veneau inspectorii si disecau fiecare fraza din planul de lectie. Multumesc anticipat!

Buna,

Cand ajung la evaluarea respectiva, ti se va da exemplarul sa citesti si sa stii ce se evalueaza. In principiu se evalueaza cele 12 competente a profului. La unele scoli te si cere planificare, la unele nu. Insa cand directorul sau directorul adjunct vina sa asiste la ora, atunci e bine sa pregatesti un plan de lectie. La altele scoli ti se cere plan de lectie o odata pe saptamana. Unde am fost anul trecut, nu mi s-a cerut absolut nimic, doar plan de lectie cand aveam evaluare. de fapt cum am fost intro scoala unde au program bacalaureat international, trebuia sa predau coordonatorului de program 3 planuri MYP plan se numeste, este un plan specific programului bac international. Atat aveam de facut la nivel de planificare.

in mod normal, un prof e evaluat de 3-5 ori pe an in primii 5 ani si dupa 5 ani de experienta o odata la 5 ani. Poate sa nu vina nimeni sa te evalueze, asta inseamna ca e ok. Nu trebuie sa cauti tu evaluarea aia neaparat. Evaluarea poate fi anuntata sau nu. Normal, ar trebui sa fie anuntata, dar directorii mai vin si neanuntat sa te vada in diferite circumstante (cand nu esti pregatita pentru evaluare). Comisiile scolare folosesc grila lor de evaluare, dar toate includ cele 12 competente, daca nu ma insel.

O zi buna!
kynga2014
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde kynga2014 » 06 Noi 2014, 18:39

Kuki scrie:Kynga, daca ai prins un contract la ESMB, de ce mai faci supliniri? Este un contract la timp partial sau deja s-a incheiat?

Daca lucrezi mai mult de 21 de zile consecutive la aceeasi scoala, in continuare ti se considera contract si vei fi platit ca atare. Tot in acest caz, ai dreptul sa intri pe listele de rappel si prioritate, care iti dau acces la un post (nu neaparat la aceeasi scoala) in fiecare an. Asta cu conditia sa fi avut o evaluare pozitiva de la un director, sau sa nu fi avut evaluare deloc (ceea ce este echivalent cu o echivalare pozitiva).
Cel putin asa era la CSDM, dar cred ca si la celelalte comisii e la fel, pentru ca au aceeasi conventie colectiva care specifica toate aceste conditii.

Kuki,

Daca te pot intreba, de cand esti supleant/a? si la ce comisii?
kynga2014
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde kynga2014 » 06 Noi 2014, 19:11

kynga2014 scrie:

Kuki,

Daca te pot intreba, de cand esti supleant/a? si la ce comisii?

acum am vazut ca ai folosit termenul suplinitoare. Deci tu esti pe contracte in fiecare an (adica fara post al tau definitiv) sau faci inca supleanta la zi? Cam la asta m-am referit cu intrebarea mea.
kynga2014
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde kynga2014 » 22 Noi 2014, 09:07

Buna,

Revin cu noutati in legatura cu CSDM.

Cei care vor sa aplice la CSDM sa se astepte la procesare mai lunga a dosarului. In septembrie am dat interviu si doar la o luna am primit raspuns ca am fost acceptata. Dupa raspunsul pozitiv CSDM te cheama la o seanta de angajare. Care se face in grup si ia inca una sau doua saptamani sa te programeze (depinde cand au stabilit ei datele pentru seanta de angajare). Eu am fost la seanta de angajare la doua saptamani dupa ce am primit apelul de accept. La seanta de angajare ti se vorbeste despre CSDM, cum intri pe lista de prioritate, cum incepi si cum treci dintrun bassin in altul. Daca ai permis, esti in bassinul de suppleance occassionnelle. La o saptamana sau doua vei primi un cod acces pe situl lor internet, unde poti aplica la supliniri pe termen mai lung. Tot la seanta asta de angajare completezi acte: aderezi la sindicat, completezi disponibilitatea ta, terioriul administrativ (in functie unde stai, trebuie sa alegi un teritoriu administrativ. eu stau in est, deci teritoriul meu este EST), apoi alegi alte teritorii unde mai vrei sa faci supleanta. Ti se da numarul de contact a repartizatoarei pe teritoriu, adica persoana care te cheama dimineata la supleanta. Ni s-a recomandat sa mergem si pe la scoli cu CV, mai ales la secondaire. Apoi trebuie sa iti faci renume in scoli, adica sa te faci cunoscut. Sunt doua posibilitati sa prinzi o inlocuire in timpul anului: prin supleanta - te cunosc deja si se iveste ceva in scoala si directiunea te retine. sau aplici la afisajurile in fiecare saptamana pe situl lor la care vei primi acces. Evident, in cazul in care este o inlocuire pe o luna de exemplu la o scoala anume si tu aplici la afisajul asta. DAR, directiunea scolii recomanda o persoana sa fie retinuta pentru afisaj, atunci resursele umane mai degraba va alege persoana recomandata pentru afisaj decat pe tine care acum ai intrat in comisie si postulezi - pentru ca nu te cunosc si cineva a fost deja recomandata. In timpul anului e mai putin posibil sa prinzi un contract pana la sfarsitul anului, dar nu este exclusa treaba asta. La inceputul anului e mult mai posibil sa prinzi ceva pe tot anul dupa ce au ales profii pe lista de prioritate contractele si daca si asa mai raman contracte neluate, atunci tu care nu esti pe lista de prioritate, poti alege la randul tau din contractele ramase pe anul respectiv.
Insa, daca cumva in timpul anului prinzi un contract mic de doua zile atunci esti in avantaj pentru ca repartizatoarea este obligata sa ti se dea supleanta pe restul zilelor. deci vei avea de lucru si in afara celor doua zile ce ai ca si contract. astfel ai prioritate fata de alti supleanti la zi.

Dupa ce prinzi un contract, atunci iarasi te cheama la o seanta cu echipa de dotare a personnel enseignant si acolo probabil se explica alte cele pentru ca odata intrand pe contract, ai avantaje sociale, etc.

Seanta de angajare la CSDM s-a terminat cu autentificarea actelor originale de catre agentii de acolo si trebuie sa astepti sa ti se trimita informatiile cu codul tau utilizator. Care iarasi mai dureaza inca vreo doua saptamani. Plus, ti se da o foaie pe care trebuie sa duci la medic, adica medicul trebuie sa puna stampila pe formularul respectiv ca tu esti apt pentru lucru. E prima comisie la care vad ca se cere asta, adica sa te duci si sa vezi un medic.

Deci daca aplicati la CSDM sa prevedeti cam cateva luni bune sa ajungeti sa aveti tot dosarul complet si sa incepeti sa aveti apeluri.

In rest la CSMB merge destul de usur cu obtinerea unui mic contract sau inlocuire.

Miercuri am fost chemata la supleanta si pana la sfarsitul zilei am obtinut o luna de inlocuire tot in clasa unde am fost sa suplinez. Deci e important sa fiti la locul potrivit in momentul potrivit.
Desi nu este specializarea mea, dar am acceptat-o pentru ca stiu ca in scoala mai e cerinta pentru profi si in speclizarea mea (engleza). In rest ma axes pe CSDM din ianuarie.

O tipa de la seanta de angajare la CSDM mi-a spus ca usor sa prinzi ceva imediat la CSDM la primara, drept dovada sotul ei si o verisoara.
Cei de la resurse umane ne-au si spus ca la CSDM este penurie la primara si in educatie speciala.

Cam astea sunt ultimele vesti legate de comisii.

Ce pot spune de Comisia Pointe-de-l`Ile: de cand m-au acceptat, nu am avut nici un apel de la ei pentru supleanta. Am avut apel doar de la scoala secondaire Anojou unde am trimis CV-ul meu pentru supleanta. Doar scoala asta m-a sunat pana acum. A fost un tip langa la seanta de angajare la CSDM si el a si confirmat ca la CSPI nu prea e nimic, adica se misca greu lucrurile.(tipul e pe stiinte socio-umane, adica istorie si vrea sa se reprofileze pe primara pentru ca este in penurie).

O zi faina tuturor!
kynga2014
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Zara2012 » 24 Noi 2014, 09:55

Salut, Kynga!
Ai putea sa explicit in ce consta reprofilarea pe primara?
Multumesc.
Zara2012
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 12 ori
I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala