• Publicitate

Profesori in Canada si Comisii Scolare

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Profesori in Canada si Comisii Scolare

Mesajde kynga2014 » 24 Noi 2014, 16:42

Zara2012 scrie:Salut, Kynga!
Ai putea sa explicit in ce consta reprofilarea pe primara?
Multumesc.

Daca prinzi un contract ca si titulaire (invataore) la primara intrun an si anul urmator iarasi ai noroc sa prinzi un contract la primara, atunci dupa doi ani de experienta poti cere capacitatea in alta disciplina decat a ta (in exemplul dat: titulaire la primara). Acum nu stiu exact cate ore trebuie sa predai intrun alt domeniu sa ti se recunoasca capacitatea, dar in asta consta "reprofilarea". De fapt nu este reprofilare, ci capacitate in alt domeniu decat cel scris pe permisul sau brevetul tau.

O zi buna!
kynga2014
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 21 ori

Publicitate

Mesajde marinescu simona » 29 Noi 2014, 22:53

Multumim Kynga pentru detalii!
DCS 8.10.10
CSQ 15. 12.11
31.05/8.06 FM/AM
IV - 19. 12. 12
Zbor 18.01.13
marinescu simona
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Mondino » 11 Noi 2015, 16:50

kynga2014 scrie:
Kuki scrie:Kynga, daca ai prins un contract la ESMB, de ce mai faci supliniri? Este un contract la timp partial sau deja s-a incheiat?

Daca lucrezi mai mult de 21 de zile consecutive la aceeasi scoala, in continuare ti se considera contract si vei fi platit ca atare. Tot in acest caz, ai dreptul sa intri pe listele de rappel si prioritate, care iti dau acces la un post (nu neaparat la aceeasi scoala) in fiecare an. Asta cu conditia sa fi avut o evaluare pozitiva de la un director, sau sa nu fi avut evaluare deloc (ceea ce este echivalent cu o echivalare pozitiva).
Cel putin asa era la CSDM, dar cred ca si la celelalte comisii e la fel, pentru ca au aceeasi conventie colectiva care specifica toate aceste conditii.

Le_professeur si Simona, bafta!

La EMSB am ajuns din greseala. Anul trecut nu stiam cum merg lucrurile si am acceptat postul in ideea sa imi fac experienta in Canada. In rest, habar nu aveam ca e bine sa incepi sa suplinezi in scolile comisiei unde vrei sa si ramai sau sa prinzi contract (exact pentru lista asta de prioritate). Asa ca in iunie si asa mi s-a terminat contractul si m-am intors la CSMB sau alte comisii francofone. am aplicat peste tot sa vad unde ma accepta si de unde primesc apel. La CSMB am fost acceptata in 2013 si in acelasi zi am avut interviu la CSMB si cu directorul scolii anglofone (EMSB). Peste doua saptamani am avut apel ca sunt angajata la scoala anglofona pana in iunie. Asa ca am acceptat primul apel. daca stiam mai bine anul trecut, ma axam pe supleanta la CSMB. Acum incep de la zero la ei. Oricum la EMSB iti trebuie 2 contracte ca sa intri pe lista de prioritate.

La CSMB mi s-a confirmat exact ieri cum e treaba cu lista de prioritate. 90 de zile de contract + evaluare pozitiva = intri pe lista de prioritate

Asta e motivul pentru care nu mai vreau sa fiu la EMSB. Vreau sa fiu pe engleza limba a doua, si nu franceza limba a doua.

Sunt si eu interesata sa aflu mai multe despre comisiile scolare. Anul trecut am avut un contract (din prima, noroc zic eu) la Laval, dar anul acesta nu mi-au mai propus nimic si sunt cam pe nicaieri... si cu moralul la pamant. La CSMB, unde suplinesc tot de anul trecut, m-au sunat numai de 4 ori tot anul, poate pentru ca eram disponibila doar 2 zile pe saptamana din cauza contractului la Laval. Deci, din cate am inteles din cele scrise la acest topic, la CSMB se poate accede la lista prioritara dupa numai 1 contract? Cum se poate obtine un contract? in ce perioada? trebuie sunati? exista o regula sau tine mai degraba de noroc? Multumesc mult pentru orice informatie!
Mondino
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 1 data

Anterior

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala