• Publicitate

Profesori in Canada si Comisii Scolare

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Profesori in Canada si Comisii Scolare

Mesajde kynga2014 » 02 Noi 2014, 13:32

Buna,

Eu am precizat ca deschid topicul pentru cei care au inceput sa profeseze, fie ca suplinitori, fie ca profi cu contract deja.

Mersi pentru info.

Da, din cate am observat, e cerere pentru primara, eu suplinez cel mai mult la primara, adica franceza limba materna cu toate ca am calificare engleza si franceza limba a doua. E clar ca trebuie sa te intelegi bine si sa faci o impresie buna secretarei, pot confirma ca am avut cel mai mare noroc cu secretara care ma cheama tot timpul la supleanta.

Legat de interviu: depinde de comisie. la CSDM te evalueaza bazat pe 6 comptente profesionale din cele 12 si te pun in diferite scenarii. Daca tin bine minte, am avut intrebari legat de cum planific une situation d`apprentissage et d`evaluation (SAE), daca ma cheama la o scoala unde copii deja au avut 3 suplintori, cum gerez clasa pentru prima oara, e vorba de gestion de la classe. Daca am un copil care nu face nimic, nu vine la ora pregatit, vorbeste la ore si nu este atent, etc. cum rezolv problema, ce strategii introduc si cum comunic cu parintii, cum motivez copii, am avut si o intrebare legata de formarea continua (tot e o competenta profesionala a profesorului) si cum adaptez planul, daca am copii cu dificultati de invatare integrati in clasa regulata. Ah si la inceput te prezinti ,vorbesti despre studiile tale, experienta, si am mai avut intrebarea la CSDM : de ce vreau sa lucrez la comisia asta. La CSPI nu au fost asa multe intrebari, dar foarte similare. Acolo insa m-au intrebat ce fac, daca cumva ajung dimineata la supleanta si nu este nici un plan lasat de prof. Aici, le place sa auda ca ai o trusa de suppleance cu diferite activitati pentru copii. Ceea ce e bine sa si ai ca prima mea zi de supleanta l CSMB asa a fost, apel in ultimul moment, nimic lasat de lucru. asa ca trebuie sa te descurci si sa fii inventiv. In rest, la interviu, trebuie sa fii pregatita si sa dai raspunsuri la toate intrebarile cu profesionalism si sa te concentrezi sa le dai intrbarile in felul in care sa reiasa ca tu cunosti foarte bine scoala quebecoasa. Iti sugerez sa intri pe situl MELS, si studiaza programa pentru disciplina ta, sa studiez cele 12 competente profesionale a profesorului, sa citesti despre scoala quebecoasa.

Bafta!
kynga2014
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 21 ori

Publicitate

Re: Re : Profesori in Canada si Comisii Scolare

Mesajde le_professeur » 02 Noi 2014, 14:24

Salutare tuturor! M-ar interesa ce tip de examen ați susținut pt a intra în sistem și mai ales ce probe presupune. Va mulțumesc!
Nihil sine Deo.
le_professeur
Imi place aici si raman...

A multumit: 143 ori
I s-a multumit: 13 ori

Re: Re : Profesori in Canada si Comisii Scolare

Mesajde kynga2014 » 03 Noi 2014, 07:46

le_professeur scrie:Salutare tuturor! M-ar interesa ce tip de examen ați susținut pt a intra în sistem și mai ales ce probe presupune. Va mulțumesc!

Informatiile despre permis si brevet le obtii in topicul asta: viewtopic.php?f=12&t=296197

Pe la comisii, nu exista examen, este interviu. In primul rand iti trimiti aplicatia pe internet sau prin posta (la CSDM e posta), la restul comisiilor te poti inregistra pe situl lor - candidature en ligne. Daca corespunzi cerintelor lor si este nevoie de disciplina ta, atunci te pot chema la un interviu. daca ai reusit interviul cu bine, atunci poti avea deja apeluri pentru supleanta la zi. La fiecare comisie se intra prin supleante. Mai poti prinde si contract din prima (eu am prins la EMSB pentru ca nu aveau pe nimeni in baza lor de date pentru franceza limba a doua), dar asta foarte rar se intampla. Mai intai, trebuie sa treci prin etapa de supleanta, sa te cunoasca scolile si apoi restul, cum iti e norocul si cat de buna esti si cat de multumiti sunt scolile de performanta ta ca si supleanta. Daca esti bun/a, daca copii te-au placut, daca ti-ai facut treaba ca lumea (adica ai urmat planificarea) si totul a fost foarte ok, atunci te mai cheama si alta data. Cam asa....

Bafta,
Kinga
kynga2014
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde kynga2014 » 03 Noi 2014, 16:22

Corectare de informatie: la CSDM cand aplici, poti trimite actele si aplicatia prin posta sau internet la adresa mentionata in rubrica de recrutare. Si la restul comisiilor completezi aplicatia pe internet, candidature en ligne, obtii un numar de dosar, apoi poti trimite copiile dupa actele (uneori se cer "legalizate") tale pe adresa de mail ce este tot asa afisat in instructiuni cum se aplica la comisia respectiva. Le poti duce actele in persoana, exemplu CSPI si valideaza receptionista documentele tale originale. In acest caz, trebuie sa duci si copiile deja care raman la receptionista dupa ce le-a validat documentele tale. La CSMB nu trebuie sa ii trnasmiti pentru prima oara decat copie dupa permis, CV, si testul de limba. La CSDM le transmiti formularul de aplicatie (offre de service), CV, test de limba. La CSMB trebuie sa duci toate actele tale si copii ce raman acolo dupa ce a validat recpetionista originalele doar dupa ce ai fost chemata o zi la suplinit. Atunci e prima ta zi de lucru la comisie. Tot atunci te pun sa completezi niste acte si trebuie sa duci si un specimen de cec. La CSDM mi s-a spus ca daca interviul e reusit, atunci te cheama la o seanta de engagement (cand imi inchipui, iti duci actele), nu am ajuns la etapa asta la ei ca nici acum nu am vesti. Nu pot spune nimic, doar ce mi s-a spus la interviu.
Dar pe situl fiecarei comisii este afisat cum se procedeaza.

Bafta!
kynga2014
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Kuki » 04 Noi 2014, 09:27

Kynga, daca ai prins un contract la ESMB, de ce mai faci supliniri? Este un contract la timp partial sau deja s-a incheiat?

Daca lucrezi mai mult de 21 de zile consecutive la aceeasi scoala, in continuare ti se considera contract si vei fi platit ca atare. Tot in acest caz, ai dreptul sa intri pe listele de rappel si prioritate, care iti dau acces la un post (nu neaparat la aceeasi scoala) in fiecare an. Asta cu conditia sa fi avut o evaluare pozitiva de la un director, sau sa nu fi avut evaluare deloc (ceea ce este echivalent cu o echivalare pozitiva).
Cel putin asa era la CSDM, dar cred ca si la celelalte comisii e la fel, pentru ca au aceeasi conventie colectiva care specifica toate aceste conditii.

Le_professeur si Simona, bafta!
La vie sourit à celui qui sait lui sourire.
Kuki

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 7 ori

Mesajde marinescu simona » 06 Noi 2014, 11:29

Multumim! Avem nevoie! Toate informatiile de aici m-au mai linistit putin legat de ceea ce ma asteapta odata intrata in sistem. Ceea ce ar mai fi interesant de stiut ar fi cateva informatii despre evaluarea facuta de directori. De ce depinde o evaluare pozitiva? In ce consta evaluarea? Esti asistat la ore, ti se verifica documentele? Si in plus, exista un anume format de planificare a activitatilor de invatare sau fiecare isi planifica dupa cum stie? Va amintitI probabil ca in Ro veneau inspectorii si disecau fiecare fraza din planul de lectie. Multumesc anticipat!
DCS 8.10.10
CSQ 15. 12.11
31.05/8.06 FM/AM
IV - 19. 12. 12
Zbor 18.01.13
marinescu simona

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 2 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala