• Publicitate

Official transcription McGill University

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Official transcription McGill University

Mesajde iuda » 23 Feb 2015, 14:21

Salut! As fi foarte recunoscatoare daca m-ar ajuta cineva.
Am diploma de licenta la Universitatea de Stat din Moldova, vreau sa continui studiile in Montreal la McGill, ei vor ca USM sa le trimita lor direct Official Academic Transcript (o chestie comuna in America de Nord).
Vreau sa stiu daca a cerut cineva asa ceva de la USM, daca da, la cine s-a adresat.
In caz contrar, poate imi recomanda cineva la cine ar putea sa se adreseze rudele.
Multumesc mult!
DCS-04.2011
Interviu + CSQ-11.10.2013
IUC-20.12.2013
FM-03.03.2014
CM-02.04.2014
IV-30.04.2014
iuda
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Official transcription McGill University

Mesajde mphillips » 16 Apr 2015, 21:19

Dacă aveți nevoie de o copie a dosarelor de student , puteți vizualiza și tipări propriul transcriere neoficial cu ajutorul Minerva . Puteți solicita o dovada de scrisoare de înscriere ( mentionat ca o scrisoare de atestare ), pe Minerva în meniul Student Records . Notă : Nu litere pot fi emise de CS dacă există o așteptare pe contul tău . Această scrisoare va confirma că sunteți înregistrat pentru termenul cu Școala de continuarea studiilor , și va include, de asemenea , următoarele informații :

încărcătură înregistrare ( full - time sau part- time )
Cursuri ( numere de curs și titluri )
unități de credit sau Educatie Continua ( CE ) pentru fiecare curs
începutul și sfârșitul datele pentru fiecare curs
certificat sau diplomă de program în care studentul este admis la
mphillips

Mesajde ginutzaginutza » 21 Apr 2015, 19:14

«... Am diploma de licenta la Universitatea de Stat din Moldova, vreau sa continui studiile in Montreal la McGill, ei vor ca USM sa le trimita lor direct Official Academic Transcript (o chestie comuna in America de Nord)....»

mphillips scrie:Dacă aveți nevoie de o copie a dosarelor de student , puteți vizualiza și tipări propriul transcriere neoficial cu ajutorul Minerva . Puteți solicita o dovada de scrisoare de înscriere ( mentionat ca o scrisoare de atestare ), pe Minerva în meniul Student Records .

Site-ul Minerva functioneaza si pentru Republica Moldova? :D
Ai reusit? Continua! N-ai reusit? Continua!
ginutzaginutza
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 35 ori

Mesajde lilita_ciobanu » 21 Mai 2015, 12:44

pentru a fi stransmis transcriptul din md la Mcgill tatal meu a fost la USM la inceput la secretara de la departamentul unde am invatat si pe urma a fost la arhiva a platit bani si i-au facut copie si el avea plicul pregatit si a pus copiile in plic dupa care a pus stamplia tot secretara si el le-a trimis, daca secretara nu vrea poti lua legatura cu o profesoara pe care o cunosti foarte bine si ea iti poate pune stampila pe doc si pe plic, ( eu asa am facut cu doc de la univ din bucuresti-acolo mi-am facut masterul)
lilita_ciobanu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Dipdale » 19 Noi 2015, 02:21

lilita_ciobanu scrie:pentru a fi stransmis transcriptul din md la Mcgill tatal meu a fost la USM la inceput la secretara de la departamentul unde am invatat si pe urma a fost la arhiva a platit bani si i-au facut copie si el avea plicul pregatit si a pus copiile in plic dupa care a pus stamplia tot secretara si el le-a trimis, daca secretara nu vrea poti lua legatura cu o profesoara pe care o cunosti foarte bine si ea iti poate pune stampila pe doc si pe plic, ( eu asa am facut cu doc de la univ din bucuresti-acolo mi-am facut masterul)

Salutare tuturor,
Am auzit de la multe persoane ca isi iau o copie de la facultatea unde si-au facut studiile.
Sa inteleg ca se face o copie pe care se pune stampila umeda a facultatii, dupa care copia se pune intr-un plic care se sigileaza?

Merci frumos,
O zi buna
D1 25.7.13
ACC 20.3.14
CSQ 11.6.15
D2 8.7.15
IUC 19.8.15
FM 20.10.5
AM 3.11.5
IV 10.11.15
V 18.11.15
Dipdale