• Publicitate

Meseria de carpenter e asa nasoala?

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Meseria de carpenter e asa nasoala?

Mesajde iulllian » 15 Feb 2016, 05:26

xplaur scrie:
iulllian scrie:citesc printre randuri:

Fiecare e ceea ce gandeste, Iulian!

Eu, ca multi altii in faza asta, am folosit exclusiv aces forum ca sursa de informatie (am salvat o gramada de bani si de timp), am citit si bune si rele si am tras o concluzie proprie, dupa care mi-am luat viata in maini, am trecut garla si iata-ma dupa 4 ani de Canada cu principalele obiective bifate. A fost greu, a fost usor, nu mai conteaza acum, important e rezultatul, iar la asta a contribuit, in mare parte, si faptul ca nu am teoretizat prea mult, am continuat cu ce a mers, am inchis rapid "ambasadele" cu ce nu a mers si tot asa...

...ah si "Toate bune" e de bine sa stii...ca tu o vezi/auzi/intelegi altfel, asta e alta "mancare de peste".

All the best! :bigsmurf:

fiecare dintre noi are tendinta de a filozofa, eu, tu, el. Trebuie sa avem orizonturi largi sa acceptam toate parerile si sa invatam cate ceva.
Ai dreptate ca suntem ceea ce gandim. Suntem ceea ce gandim pentru ca inainte de a face lucrurile pe care le gandim in prezent ne-am setat nivelul de asteptare si in consecinta involuntar ne canalizam catre cele propuse. Stiti foarte bine chestia cu: ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea intampla.

In consecinta noi cei de pe forum ca vrem sau nu sa recunoastem suntem la fel, ne-am educat intr-un sistem comun, am trait intr-o familie cu aceleasi principii de baza, diversificarea venind doar din motivul ca in fata celorlalti vrem sa aratam altfel, sau vrem sa nu mai repetam unele greseli.

partea nasoala apare atunci cand apar frustrarile ca nu ne putem identifica in fata celorlalti asa cum credem noi insine ca suntem. Toata lumea stie de partea cu dat-ul bine si impusul de parere in fata celorlalti, chestii guvernate de frustrari.

sa ca sa ne periem intre cornite si in orgoliul propriu sunt sigur ca toti facem parte din categoria 2 din exemplul de mai jos:

In viata intalnesti 2 categorii de oameni:
1. cei care atunci cand gresesti, iti vor atrage atentia si-ti vor face o mustrare sa nu mai gresesti a doua oara, catalogandu-te educativ intr-o categorie( ex: esti prost);
2. cei care atunci cand gresesti, te vor invata cum sa faci lucrurile ca sa nu mai gresesti a doua oara.
Concluzie: pentru prima categorie majoritatea oamenilor nu au cuvinte de lauda, insa pentru a doua categorie toata lumea are mare consideratie si un exemplu de urmat.

in concluzie: va stimez pe toti, fiti flexibili in candire, aparentele pot insela, nu va alegeti tabara fara a afla datele problemei.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Publicitate

Re: Meseria de carpenter e asa nasoala?

Mesajde vele » 19 Feb 2016, 10:20

''In consecinta noi cei de pe forum ca vrem sau nu sa recunoastem suntem la fel, ne-am educat intr-un sistem comun, am trait intr-o familie cu aceleasi principii de baza, diversificarea venind doar din motivul ca in fata celorlalti vrem sa aratam altfel, sau vrem sa nu mai repetam unele greseli.

partea nasoala apare atunci cand apar frustrarile ca nu ne putem identifica in fata celorlalti asa cum credem noi insine ca suntem. Toata lumea stie de partea cu dat-ul bine si impusul de parere in fata celorlalti, chestii guvernate de frustrari.''

Iullian, sa stii ca nu e chiar asa; timpul, distanta si faptul ca evoluam in societati diferite la un moment dat al vietii fac sa se aplaneze radacinile comune, principiile de baza, etc, diversitatea nu vine doar din frustrari ori din dorinta de a nu repeta greseli ori a aparea altfel in fata altora, ci chiar ne transformam si devenim diferiti, trust me :shock: . Nici macar nu realizezi cat de mult te schimba viata, cu incetisorul, zi dupa zi, pana te trezesti ca esti total diferit de cel/cea care erai in urma cu ''X'' vreme, in societatea ''Y''...
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 12 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala