• Publicitate

Meseria de carpenter e asa nasoala?

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Meseria de carpenter e asa nasoala?

Mesajde xplaur » 12 Feb 2016, 10:03

Incrancenarea asta nu iti va aduce nimic folositor! E adevart, cei ce sunt deja aici, nu au inca o pereche de O_o ci au ceva ce tu inca nu ai: experienta vietii in Canada, care poate fi mai buna sau mai rea, dupa norocul fiecaruia. Ca ti se dau si informatii care nu coincid asteptarilor tale, asta se numeste realitate, pe care esti sau nu esti capabil s-o accepti....fara sa mai punem la socoteala ca raspunsuri la majoritatea intrebarilor tale, exista deja pe forum, dar necesita un pic de munca...

Lasa orgoliul si incepe sa culegi lucruri potential folositoare din ceea ce ti se ofera, ca altfel ai sa ajungi aici si ai sa ingrosi randurile celor dezamagiti de Canada!

Toate bune!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 12 Feb 2016, 12:55

iulllian scrie:... sa presupunem prin absurd ca vreti sa cititi o carte. Gasiti una pe raft cu un titlu mai ciudat. Ce faceti:
1. nu intelegeti titlul si o lasati pe raft
2. sunteti curiosi si cititi cuprinsul si ideea cartii rezumata pe coperta din spate.

Logic, cum descrieti cartea prin prisma celor 2 abordari de interes:

1. nu intelegeti titlu nu va dati cu parerea;
2. uitandu-va la continut va faceti o parere si incercati sa o lecturati sau nu.

In cazul vostru care e logica interpretarii topicului?
- ce porcarie inca o carte cu un titlu tampit;
- de ce o mai lansat unul o carte in care spune tot o poveste;
- ce prost, cartea lu' asta n-are nici un dumnezeu, e un ratat.
- mai bine tinea cont de parerea noastra a cititorilor, ca noi stim ce e misto.

Ai fost spot on cu comparatia asta,felicitari.
Din pacate sau din fericire pentru cititori,o carte scrisa de un autor necunoscut si cu un titlu aiurea,nu ajunge pe raft.
Chiar si in zilele noastre cand este foarte simplu sa self-publish,o carte cu un titlu aiurea si cu o poveste care a fost deja spusa de un million de ori,o sa aiba fix doi cumparatori,mama si nevasta autorului.
Iar faptul ca cititorul stie ce e misto caci el da banul ti-l demonstreaza autorii de success ca Stephen King,Coelho sau J.K. Rawling,care scriu ceea ce se cere....ilustrii necunoscuti care stiu ei mai bine....scriu pe forum. :lol:
Succes in continuare.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde iulllian » 12 Feb 2016, 18:51

informatii exista pe forum, experienta exista pe forum, nu strica reimprospatarea informatiei pe o piata in continua dinamica.
si update-ul de informatie este necesar pentru ca exista doua categorii de personaje in campul muncii (din prisma marketingului american-canadian):
- farmers - cei care stau comod si se multumesc cu ce primesc sau fac; si
- hunters - cei care cauta noi oportunitati folosindu-se de orice informatie noua, calitate personala, pentru atingerea obiectivului setat.

din prisma reusitei si adaptarii: in viata ramai cu, atat cat ai fost capabil sa negociezi, sau te multumesti cu ce ti se ofera.

este simplu sa dai un search pe forum, este simplu sa dai unul si pe google dupa cuvinte cheie, dar informatia cea mai pertinenta este cea de actualitate.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde iulllian » 12 Feb 2016, 19:58

citesc printre randuri:
xplaur scrie:Incrancenarea asta nu iti va aduce nimic ... informatii care nu coincid asteptarilor tale, asta se numeste realitate,.... nu esti capabil s-o accepti....
Lasa orgoliul si ... culegi.... ceea ce ti se ofera, ... ai sa ajungi .... sa ingrosi randurile celor dezamagiti de Canada!
Toate bune!

nu stiu daca ai facut cursuri de psihologie a limbajului de suprimare sau NLP, dar fraza ta este incarcata de afirmatii ce suprima alternativa de reusita. apoi inchei fraza cu o urare, punand punctul pe avertizare.
induci interlocutorului, slab de inger, cu o personalitate slaba, teama de nereusita. Creierul uman indexeaza informatia face cateva presupuneri si-si seteaza nivelul de asteptare(impus).
un individ mai slab de inger dupa ce ajunge in Canada, isi repeta cele spuse de tine se trezeste dimineata si spune in gand: am fost avertizat ca o sa am o saptamana de cacao. Isi stabileste involuntar nivelul de asteptare pentru perioada imediat urmatoare. Creierul ce face? noteaza: bine ma daca vrei o saptamana de cacao asta o sa ai.

insa pentru cei care stiu ce vor, obiectivele sunt setate de ei si nu de coleg, vecin, angajator, conjunctura sau experienta altora. Cum indivizii sunt unici si experientele sunt unice, nu poti fi prostul satului sa te identifici cu povestea altuia, ci poti doar sa pleci de la cel mai prost scenariu in sus.
Imagine
iulllian

Mesajde iulllian » 12 Feb 2016, 20:16

Sly scrie:
iulllian scrie:Iar faptul ca cititorul stie ce e misto caci el da banul ti-l demonstreaza autorii de success ca Stephen King,Coelho sau J.K. Rawling,care scriu ceea ce se cere....ilustrii necunoscuti care stiu ei mai bine....scriu pe forum. :lol:
Succes in continuare.

cei de pe forum care stiu ce inseamna marketing imi pot da dreptate, ceilati pot face doar presupuneri ca stiu datele problemei.
- fiecare business nu s-a nascut mare, la inceput era mic.
- fiecare scriitor ajunge pe raft nu ca-l cheama Coelho ci pentru ca o editura vrea asta.
- nevoia in comert poate fi indusa(exista o armata in spate).
- fiecare scriitor a avut refuzurile lui pentru inceput, doar nu credeti ca s-a nascut celebru.
- inustria de consum nu creiaza produse pentru clienti ci clienti pentru produse.

oamenii in negru exista ei fac ca lucrurile sa functioneze, ca exemplu: sa mergem la job, sa ne cheltuim banii pe prostii, sa ne credem mai frumosi si mai destepti.
Imagine
iulllian

Mesajde iulllian » 12 Feb 2016, 20:22

iulllian scrie:
Sly scrie:
iulllian scrie:Iar faptul ca cititorul stie ce e misto caci el da banul ti-l demonstreaza autorii de success ca Stephen King,Coelho sau J.K. Rawling,care scriu ceea ce se cere....ilustrii necunoscuti care stiu ei mai bine....scriu pe forum. :lol:
Succes in continuare.

cei de pe forum care stiu ce inseamna marketing imi pot da dreptate, ceilati pot face doar presupuneri ca stiu datele problemei.
- fiecare business nu s-a nascut mare, la inceput era mic.
- fiecare scriitor ajunge pe raft nu ca-l cheama Coelho ci pentru ca o editura vrea asta.
- nevoia in comert poate fi indusa(exista o armata in spate).
- fiecare scriitor a avut refuzurile lui pentru inceput, doar nu credeti ca s-a nascut celebru.
- inustria de consum nu creiaza produse pentru clienti ci clienti pentru produse.

oamenii in negru exista ei fac ca lucrurile sa functioneze, ca exemplu: sa mergem la job, sa ne cheltuim banii pe prostii, sa ne credem mai frumosi si mai destepti.

PS: regula numarul 1: :bounce: intotdeauna cei aflati in discutia de fata se exclud din datele problemei.
Imagine
iulllian

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala