• Publicitate

Meseria de carpenter e asa nasoala?

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Meseria de carpenter e asa nasoala?

Mesajde Sly » 12 Feb 2016, 20:29

iulllian scrie:
Sly scrie:
iulllian scrie:Iar faptul ca cititorul stie ce e misto caci el da banul ti-l demonstreaza autorii de success ca Stephen King,Coelho sau J.K. Rawling,care scriu ceea ce se cere....ilustrii necunoscuti care stiu ei mai bine....scriu pe forum. :lol:
Succes in continuare.

cei de pe forum care stiu ce inseamna marketing imi pot da dreptate, ceilati pot face doar presupuneri ca stiu datele problemei.
- fiecare business nu s-a nascut mare, la inceput era mic.
- fiecare scriitor ajunge pe raft nu ca-l cheama Coelho ci pentru ca o editura vrea asta.
- nevoia in comert poate fi indusa(exista o armata in spate).
- fiecare scriitor a avut refuzurile lui pentru inceput, doar nu credeti ca s-a nascut celebru.
- inustria de consum nu creiaza produse pentru clienti ci clienti pentru produse.

oamenii in negru exista ei fac ca lucrurile sa functioneze, ca exemplu: sa mergem la job, sa ne cheltuim banii pe prostii, sa ne credem mai frumosi si mai destepti.

iullica,ne-ai dat pe spate cu marketingul tau insa nu schimba cu nimic faptul ca un autor prost nu e citit de nimeni si cu atat mai putin promovat de catre "oamenii in negru"
Oricum iti doresc mult succes in a creia consumatori pentru un produs care crezi tu ca ar fi bun de vandut in loc sa creezi un produs pe care il cere piata....cred ca asta e prima lectie la Business 101 la scoala ta. :lol: :lol: :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Publicitate

Mesajde iulllian » 12 Feb 2016, 20:41

Sly scrie:iullica,ne-ai dat pe spate cu marketingul tau insa nu schimba cu nimic faptul ca un autor prost nu e citit de nimeni si cu atat mai putin promovat de catre "oamenii in negru"
Oricum iti doresc mult succes in a creia consumatori pentru un produs care crezi tu ca ar fi bun de vandut in loc sa creezi un produs pe care il cere piata....cred ca asta e prima lectie la Business 101 la scoala ta. :lol: :lol: :lol:

in business exista 2 feluri de produse:
1. cele care au istoric pe piata. Daca vrei bani rapizi faci un produs in aceeasi nisa. Investitie mica, copii concurenta cat mai bine si castigi cota de piata, dupa care creiezi putina originalitate(ex: industria dulciurilor).
2. produsele inovative. Cheltui multi bani. Patentezi produsul. Marketing puternic. Bani cacalau pe urmatorii 10 ani avand piata securizata.(ex:industria pharma).

IntrebarI:
- cand ai fost ultima data la un film prost promovat agresiv pe piata?
- crezi ca te imbraci in trens cu moda sau moda de imbraca cum vrea ea?
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde iulllian » 12 Feb 2016, 20:59

daca as fi ditamai corporatia as inventa produse originale, dar cum sunt un parlit de vanzator as proceda exact ca tine, as vinde un produs pe o nisa unde exista cerere.
Imagine
iulllian

Mesajde Sly » 12 Feb 2016, 21:44

Hai ca ne-ai lamurit ca tu de fapt esti o corporatie aici pe forum si noi astia suntem fraieri ca nu citim postarile tale asa cum ar trebui...cred cadoar trebuie sa maresti nitel bugetul la reclama si o sa fie bine.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde iulllian » 13 Feb 2016, 00:27

ma dau batut. adaptabilitatea si puterea de negociere a romanilor de peste granite este cea mai buna scoala de afaceri.
daca o sa am ceva de vandut in CA, o sa o fac doar catre nemti ca aia is mai tipicari. 8)
Imagine
iulllian

Mesajde xplaur » 14 Feb 2016, 09:33

iulllian scrie:citesc printre randuri:

Fiecare e ceea ce gandeste, Iulian!

Eu, ca multi altii in faza asta, am folosit exclusiv aces forum ca sursa de informatie (am salvat o gramada de bani si de timp), am citit si bune si rele si am tras o concluzie proprie, dupa care mi-am luat viata in maini, am trecut garla si iata-ma dupa 4 ani de Canada cu principalele obiective bifate. A fost greu, a fost usor, nu mai conteaza acum, important e rezultatul, iar la asta a contribuit, in mare parte, si faptul ca nu am teoretizat prea mult, am continuat cu ce a mers, am inchis rapid "ambasadele" cu ce nu a mers si tot asa...

...ah si "Toate bune" e de bine sa stii...ca tu o vezi/auzi/intelegi altfel, asta e alta "mancare de peste".

All the best! :bigsmurf:
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala