• Publicitate

notiunea de AEC - lacune ...

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

notiunea de AEC - lacune ...

Mesajde iulllian » 27 Ian 2016, 05:54

Cam atat am inteles eu:
AEC -- Pentru cei in varsta, care deja au terminat un BAC(facultate) in Romania, este mai convenabil sa urmeze un AEC (Atestarea studiilor colegiale, o forma scurta a DEC-ului(colegiu).

Intrebari:
1. pot face un AEC pe orice domeniu, sau trebuie sa am studii pe acel domeniu( bacalaureat pe profil Romania, nu cred ca iau facultatea in calcul);
2. am vazut ca exista si notiunea de RAC(optiune doar pentru unele specializari/cegepturi) un fel de analiza a studiilor si personalizarea AEC prin recunoasterea unor competente/scurtarea perioadei. Am inteles bine ?
3. unde gasesc informatii mai detaliate privind criteriile de admitere. Adica: vad ca fiecare AEC are cerintele sale de admitere in program : TS or SN of the 4th ????, sau Mathematics 536 Physics 534 ?????. Nivelele respective sunt obtinute dupa echivalarea studiilor din Romania ? Sunt precizate undeva ? Le pot calcula eu singur ?

4. exemplu+intrebare/ domeniu cu ordin !!! : sa spunem ca am terminat un liceu de informatica(matematica si fizica la greu)+ o facultate in stiinte politice. Vin in Canada si-mi tuna sa ma fac asistent medical. Intrebare: pot aplica la un AEC sau trebuie musai sa fac un DEC ?
Din cate vad eu nu prea se poate:
- AEC(Détenir un diplôme d'études collégiales (DEC) en soins infirmiers (confirmé par le Service régional d'admissions au Collégial de Québec - SRACQ);
- DEC(SE ETS or the 4th).

5. exemplu + intrebare / domeniu meserie tehnica !!! : sa spunem ca am terminat un liceu de electromencanica(matematica si fizica la greu) + o facultate de geografie. Vin in Canada si-mi tuna sa ma fac contabil. Intrebare: pot aplica la un AEC de geodezie?
Din cate vad eu admiterea suna cam asa:
- AEC (Détenir un diplôme d'études secondaires (DES) ou, conformément au Règlement relatif à l'admission (B-01), posséder une formation équivalente ou une formation et une expérience jugées suffisantes par le collège et avoir réussi le cours Mathématiques 064-436 ou 068-436 ou 064-434 ou TS ou SN de la 4e secondaire ou l'équivalent);
- DEC (TS ou SN de la 4e/ Mathématiques 436). In principiu se poate, nu ? daca se echivaleaza matematica( nu stiu ce inseamna 436).

6. la echivalare studii pentru un AEC iti trebuie diploma si bacalureat si foaia matricola? Diploma de facultate o lasi acasa ?:) spre exemplu poti fi profil contabil in Romania si ai specialitate economic. Dilema: Examene la bac unele materii nu toate(cele din asa zisa specializare). Pe foia matricole mai multe materii. Conditii admitere la AEC: sunt din materiile de pe foaia matricola. Deci ce se ia in calcul ? Mai esti eligibil?

Merci anticipat.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Publicitate

Re: notiunea de AEC - lacune ...

Mesajde Aurelia Sirbu » 27 Ian 2016, 07:24

iulllian scrie:Cam atat am inteles eu:
AEC -- Pentru cei in varsta, care deja au terminat un BAC(facultate) in Romania, este mai convenabil sa urmeze un AEC (Atestarea studiilor colegiale, o forma scurta a DEC-ului(colegiu).
Merci anticipat.

Nimeni nu-ti poate da un raspuns cu garantii, pentru ca fiecare colegiu are politici institutionale proprii dupa care examineaza dosarele candidatilor, Am vazut candidati cu situatii similare tratati diferit, pentru ca, la urma urmei, fiecare situatie este unica. Am vazut candidati refuzati de un colegiu si acceptati de un altul, la aceeasi filiera. Unele colegii tin cont inclusiv de ceea ce ai studiat in facultate, altele nu.

Prealabilele impuse sint echivalabile - dar trebuie sa faci dovada cursurilor din Romania, cu numar de ore si nota. Pentru aceasta, ai nevoie nu doar de foaia matricola din liceu, ci si de numarul de ore pentru materiile vizate (e un document separat). Uneori, se solicita chiar o descriere a cursului (pe care o poate face candidatul). Daca nota e mai mica de 70% (unele colegii chiar 80-85%) echivalarea e refuzata.

Conditiile pentru fiecare filiera in parte sint diferite - deci poti obtine un raspuns pentru contabili si altul pentru infirmieri etc.

Cel mai simplu ar fi sa-ti alegi drumul - cu mintea, dar si cu inima, dupa care sa examinezi posibilitatile de a-l urma.
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde iulllian » 27 Ian 2016, 07:51

Aurelia Sirbu scrie:Nimeni nu-ti poate da un raspuns cu garantii, pentru ca fiecare colegiu are politici institutionale proprii dupa care examineaza dosarele candidatilor,

Deci: tradus studii si aplicat la colegii. Dumnezeu cu mila.

Are cineva exemplele lui personale ?
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 27 Ian 2016, 09:16

iulllian scrie:
Aurelia Sirbu scrie:Nimeni nu-ti poate da un raspuns cu garantii, pentru ca fiecare colegiu are politici institutionale proprii dupa care examineaza dosarele candidatilor,

Deci: tradus studii si aplicat la colegii. Dumnezeu cu mila.

Are cineva exemplele lui personale ?

Cunosc trei persoane, toate trei absolvente de chimie alimentara, care au fost acceptate la AEC-uri (bureautique, comptabillité, techniques de mécanique du bâtiment).
Bafta
Aurelia Sirbu

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde Gummy Bear » 02 Feb 2016, 18:57

AEC este o forma de invatamant care sa dea aplicantilor o diploma de nivel colegial...
Nu il recomand..

De ex..pentru cineva cu facultatea de instalatii in Romania..si care a si lucrat ca inginer sau are ginduri de genul asta in Canada recomand un certificat in mecanique du bâtiment in loc de AEC in mecanique du batiment....
Pentru cinva care a instalat sisteme de climatizare (parte a ceea ce numim mecanique du bâtiment) si aici vrea sa instaleze systeme..recomand chiar un DEP (daca n-are) sau echivalarea studiilor prin CCQ decat sa faca AEC....si posibilitatea de a demara propria intreprindere...AEC nu l-ar ajuta neaparat

Unele AEC uri au valoare..altele..NU..
Valoare este data de piata muncii si de impactul acelei meserii in ceea ce priveste protectia publicului...

Deci raspunsul standard este DEPINDE...hotaraste o meserie si vei vedea ca apele se aseaza..dar un AEC nu este neAPARAT egal cu altul...etc
BUILDING INSPECTOR
HVAC & GENERAL CONTRACTOR
Find us on facebook
https://www.batimentaplus.com
Gummy Bear

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 26 ori

Mesajde xplaur » 03 Feb 2016, 12:55

Gummy Bear scrie:...Unele AEC uri au valoare..altele..NU..
Valoare este data de piata muncii si de impactul acelei meserii in ceea ce priveste protectia publicului....

Perfect de acord! Pentru ce fac eu acum, in mod tipic se facea AEC ce dura cam 6 luni si te lasa cu o gaura de aproximativ 10k in cont. In ultimii 3-4 ani, te angajeaza compania (temporar, salariu, beneficii complete, mai putin Union) si te trimite la training pe banii lor si totul e OK cu conditia sa inveti bine si sa-ti iei toate examenele cu minim 90%.
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala