• Publicitate

notiunea de AEC - lacune ...

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: notiunea de AEC - lacune ...

Mesajde iulllian » 03 Feb 2016, 15:41

xplaur scrie:
Gummy Bear scrie:...Unele AEC uri au valoare..altele..NU..
Valoare este data de piata muncii si de impactul acelei meserii in ceea ce priveste protectia publicului....

Perfect de acord! Pentru ce fac eu acum, in mod tipic se facea AEC ce dura cam 6 luni si te lasa cu o gaura de aproximativ 10k in cont. In ultimii 3-4 ani, te angajeaza compania (temporar, salariu, beneficii complete, mai putin Union) si te trimite la training pe banii lor si totul e OK cu conditia sa inveti bine si sa-ti iei toate examenele cu minim 90%.

sa inteleg ca intai ma angajez( nu stiu pe ce criterii) apoi aia ma trimit la cursuri, asta suna mai bine decat as vrea eu.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Publicitate

Mesajde xplaur » 03 Feb 2016, 16:58

Nu e scenariul clasic, este doar o posibilitate (verificata)!
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde iulllian » 04 Feb 2016, 04:53

Gummy Bear scrie:AEC este o forma de invatamant care sa dea aplicantilor o diploma de nivel colegial...
Nu il recomand..

De ex..pentru cineva cu facultatea de instalatii in Romania..si care a si lucrat ca inginer sau are ginduri de genul asta in Canada recomand un certificat in mecanique du bâtiment in loc de AEC in mecanique du batiment....
Pentru cinva care a instalat sisteme de climatizare (parte a ceea ce numim mecanique du bâtiment) si aici vrea sa instaleze systeme..recomand chiar un DEP (daca n-are) sau echivalarea studiilor prin CCQ decat sa faca AEC....si posibilitatea de a demara propria intreprindere...AEC nu l-ar ajuta neaparat

Unele AEC uri au valoare..altele..NU..
Valoare este data de piata muncii si de impactul acelei meserii in ceea ce priveste protectia publicului...

Deci raspunsul standard este DEPINDE...hotaraste o meserie si vei vedea ca apele se aseaza..dar un AEC nu este neAPARAT egal cu altul...etc

Revenu annuel moyen en 2010
selon le niveau d’études
Niveau d’études
Revenu brut moyen en $ CA
Études de niveau inférieur à un certificat d'études secondaires
21 547 $
Diplôme ou certificat d'études secondaires
28 400 $
Diplôme ou certificat d'apprentissage d'une école de métiers
33 985 $
Grade, certificat ou diplôme d'un collège, cégep ou autre établissement non universitaire ou d’un établissement universitaire de niveau inférieur au baccalauréat
38 830 $
Grade universitaire de niveau baccalauréat ou supérieur au baccalauréat
60 250 $
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Mesajde Gummy Bear » 04 Feb 2016, 13:05

Think outside the box...
Asta nu vrea sa spuna absolut nimic.

1. Un tip cu studii profesionale..scoala profesionala pe romaneste..poate cistiga mai bine decat unul cu studii colegiale sau chiar universitare daca e in domeniul care trebuie...

Ai sa fii uimit sa vezi ca un AC mechanic cu scoala profesionala afiliat si acreditat prin CCQ cistiga mai mult decat o bibliotecara..sau alte studii colegiale .sau de ce nu chiar un tip cu studii universitare de ex... Alea sunt medii..si ca orice medie..unii sunt jos unii sunt sus..

Statsticile nu inseamna nimic...ttul este cum le interpretezi sau cum sunt detaliile...

Daca eu am 2 piini si tu ai ZERO piini statistica spune ca o ducem amindoi bine si avem ce minca...In realitate unul din noi moare de foame...

Ce ai zice daca ar cistiga chiar mai mult decat un director tehnic angajat la fabrica de mezeluri..Popeasa...

Si daca acest tip (AC mechanic) isi deschide propria firma..the sky is the limit dar pun pariu ca salariul va fi mai mic prin propria firma...

DE CE????? Pentru ca atunci cind esti salariat esti ultima roata la caruta.

Sa presupunem 2 venituri diferite unul salariat si unul pe cont propriu..50 000$ fiecare...
Salariatul nici n-a vazut banii in mina ca statul i-a oprit 40% din salariu... 20,5% Canada si 20% Quebec

Deci pierde din start 20 250$ - mai ramane cu 29 750$ impartit la 12 luni - 2479$/luna fiu fiuu banet...
Cu restul trebuie sa isi plateasca chiria 7200$/an + masina prapadita 1200$/an + benzina 1200$/an si asigurarile si altele...etc

Pe de alta parte tipul care lucreaza pe cont propriu nu plateste nik la Guvern pentru ca si-a cumparat masina si a trecut-o pe business decontindu-si benzina, pentru ca si-a facut biroul acasa si deduce o parte din cheltuielile de intretinere, electricitate etc Presupunind ca ..cheltuielile lor sunt aceleasi..

Tipul pe firma scade masina 1200$/an si benzina 1200$/an si parte din cheltuielile cu biroul acasa..si hainee de lucru daca vrea. Chiar si un costum nou de business daca isi cumpara poate sa il deduca..imaginea conteaza... Pina si mincarea daca vrei poti sa o scazi atata timp cit oferi micare angajatului care esti tu...
Dupa ce a scazut toate cheltuielile astea isi aloca un salariu de 20 000$ deasemenea deductibil care este impozitat nu 40,5% ci 31%

Asta doar un exemplu...
Deci NU CAUTA STATISTICILE de genul asta..sunt prea generale
Cauta statisticile care spun care e cel mai cautat si bine platit DOMENIU, MESERIE, COMPETENTA specifica..asa ai sansa chiar daca esti la baza scarii sa fii platit mai mult decat un altul pe un domeniu prost....
BUILDING INSPECTOR
HVAC & GENERAL CONTRACTOR
Find us on facebook
https://www.batimentaplus.com
Gummy Bear

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 26 ori

Mesajde Isostar » 04 Feb 2016, 14:34

Gummy Bear scrie:
Pe de alta parte tipul care lucreaza pe cont propriu nu plateste nik la Guvern pentru ca si-a cumparat masina si a trecut-o pe business decontindu-si benzina, pentru ca si-a facut biroul acasa si deduce o parte din cheltuielile de intretinere, electricitate etc Presupunind ca ..cheltuielile lor sunt aceleasi..

Pe termen scurt. Pe termen lung, guvernul o sa vina si o sa-ti ia 10-15-20% din apreciere atunci cand vinzi casa (depinde de apreciere, precum si alte conditii). Si asta pentru ca a fost folosita in scop comercial...

P.S. Daca are firma lui, isi ia dividente si nu salariu. Up to 50k/an, nu se plateste impozit.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde xplaur » 04 Feb 2016, 14:42

Ce trebuie sa faci sa ajungi AC mechanic d-asta de zici tu? Intrebare (cat se poate de) serioasa....Mi-e bine pentru moment, dar nu se stie niciodata.....
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala