• Publicitate

TEOFL

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: TEOFL

Mesajde Gator » 23 Apr 2016, 14:27

nedumerita scrie:@Sly
Da, asa e! Test Of English, not Test English Of.
:)
Poti sa definesti "jos"?

@Gator
Asta fac, ma Gatore, de ma doare gura vorbind singura. :)

Durerea e semn ca progresezi. Vad ca locuiesti in Ont, nu vad de ce vorbitul ar fi o problema.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Publicitate

Mesajde nedumerita » 23 Apr 2016, 17:20

Vorbitul este ok, nu am nici o problema la serviciu sau in viata de zi cu zi.
Problema e ca la test primesti o intrebare, gen: Ce crezi ca ar putea face parintii astfel incat copiii lor sa duca o viata sanatoasa?
Si se aude un Beep, ai 15 secunde sa te gandesti, si 45 sa raspunzi. Si e de preferinta sa te incadrezi cu raspunsul in 43-45 de secunde, nici sa termini inainte, nici sa iti taie macaroana in timp ce inca mai macanesti cand se termina timpul.
Stiu ca nu pare mare lucru,acuma, cu mintea limpede, si cu mai mult de 15 secunde de gandire, pot bine mersi sa incropesc un raspuns si destept si fluent, dar... nu e tot aia cand mai ai si emotii, si cand ai si timp limita.
There is nothing like the sight of an amputated spirit. There's no prosthetic for that.
nedumerita
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Gator » 23 Apr 2016, 18:51

nedumerita scrie:Vorbitul este ok, nu am nici o problema la serviciu sau in viata de zi cu zi.
Problema e ca la test primesti o intrebare, gen: Ce crezi ca ar putea face parintii astfel incat copiii lor sa duca o viata sanatoasa?
Si se aude un Beep, ai 15 secunde sa te gandesti, si 45 sa raspunzi. Si e de preferinta sa te incadrezi cu raspunsul in 43-45 de secunde, nici sa termini inainte, nici sa iti taie macaroana in timp ce inca mai macanesti cand se termina timpul.
Stiu ca nu pare mare lucru,acuma, cu mintea limpede, si cu mai mult de 15 secunde de gandire, pot bine mersi sa incropesc un raspuns si destept si fluent, dar... nu e tot aia cand mai ai si emotii, si cand ai si timp limita.

Practice!!!!
Bun venit in sistemul de educatie nord American!
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde nedumerita » 23 Apr 2016, 19:10

Singurele mele intalniri personale (alea se gradul 2, prin copil adica, nu se pun) cu sistemul de educatie N A au fost ok pana acum.
Sa speram ca o sa ma descurc cu brio si acum. Va tin la current cu ce si cum am facut la test.
There is nothing like the sight of an amputated spirit. There's no prosthetic for that.
nedumerita

Mesajde velvet » 23 Apr 2016, 19:35

Pt testul IELTS exista o carte cu un CD cu teste, nu stiu daca si pt testul tau, dar cred ca te-ar ajuta anyways, cred ca il gasesti la Indigo sau Chapters,insa nici nu cred ca o sa ai nevoie de CD.La vorbit din cate imi amintesc eu (eu am dat si IELTS si Canadian Benchmark Test in Canada, pt intrare la Colegiu) la proba de vorbit te intalnesti cu o persoana (nu e un test robotizat ), care iti pune intrebarile si tu raspunzi si nu e chiar cu cronometru, se uita cat de fluenta esti la vorbit, ce vocabular ai, iti pune intrebarile gradat, incepe cu intrebari simple,daca raspunzi bine iti pune mai complicate si in functie de cat de departe mergi iti pune nota.Deci nu te stresa asa tare.Sunt sigura ca ai sa faci foarte bine, pt ca deja esti aici de ceva timp.
Viata e ca o cutie cu bomboane de ciocolata, niciodata nu stii ce alegi. (Forrest Gump)
velvet
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 39 ori

Mesajde nedumerita » 23 Apr 2016, 19:47

Sa stii ca o sa ma opresc la Indigo sa vad de cartea aia. Multumesc, Velvet.
Din pacate nu te mai intalnesti cu o persoana, asa era la Paper Based. La Internet Based stai intr-un cubulet cu calculatorul si microfonul in fata, si se inregistreaza. Ulterior un evaluator asculta inregistrarea si te noteaza.
Da, sunt aici de 8 ani si deci ar cam fi cazul sa ma descurc.
Si daca nu iau peste 19 puncte la vorbit (asta e baremul la ce visez eu), mai pun 1 leu, mai trag o data si gata! :)
nedumerita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala