• Publicitate

Francizare la timp partial - sesiunea de toamna

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Francizare la timp partial - sesiunea de toamna

Mesajde Aurelia Sirbu » 09 Sep 2016, 15:24

suceava scrie:
Aurelia Sirbu scrie:
Daca te pot ajuta cu ceva... La ce centru esti? Daca vrei, imi poti scrie mesaj privat.

Multumesc de sfaturi, o sa sun inainte de inceperea cursurilor sa vad poate prind un loc, centrul este pe Jean-Talon Est, http://www.aiemont.com (Accueuil aux Immigrants de l'Est de Montréal).
Un pic ne-a mai scazut optimismul, se pare ca am nimerit sa locuim in cea mai saraca zona, cel mai defavorizat cartier din Montréal.

Am predat la un moment dat acolo si am amintiri frumoase. Am auzit lucruri bune despre acel centru.

Nu fiti tristi pentru zona, va mutati la anul intr-una mai buna.
Mie-mi place foarte mult unde-am stat noi in primii doi ani si ceva (linga colegiul Bois-de-Boulogne, uita-te pe google H4N 1L2)
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Publicitate

Mesajde SteaDeMare » 10 Sep 2016, 00:00

Aurelia Sirbu scrie:
SteaDeMare scrie:*** si incerc sa inteleg care i faza cu 79 programe in franceza si doar 1 in engleza ?! Daca asta nu i discriminare...atunci ce este ?!

De ce sa fie discriminare??? Discriminare la ce, fata de ce???
Fiecare institutie poate propune ce programe vrea, in ce limba vrea (de exemplu, exista programe oferite in spaniola sau araba).
Trebuie sa intelegi ca astea-s programele si gata.

Ok pentru restul mesajului, probabil ca am inteles eu aiurea, nu-i bai. :wink:

Hahaha, sa stii ca NU sunt doar Eu care vad discriminarea /discriminarile de prin Querbexchistan...
Si te asigur ca nu sunt putine...spre ex zilele astea..am dat de alta *belea *...cum s a inscris sotia la UDM , la imprumut /bursa..surpriza mare, nu poate primi banii ca vezi tu..guvernu lucreaza doar cu cateva banci / care iara si vezi tu..sunt cu capital...québécoid...gen Dejarden..care e prima pe lista preferatilor / in concluzie..vrei /faci cum iti dicteaza statu...ceea ce mi se pare mai mult a dictatura (nu comunista/dar nu foarte departe ) hahahaa...amuzant de deranjant !!!

Dar vorba ta..e bine sa luam lucrurile asa cum sunt / mao exact sa ne supunem...daca vrem sa ne fie bine...sa nu zic dominati !!! ;)

Despre mine..in concluzie..sunt inscris la francizare la timp partial...la Centru Promis ( la nivel 2B )....si la Timp plin..la JPouli...la nivel 3Rapid (ce o fi insemnand si nivelul asta )...doar ca intre timp mi am mai gasit un job. .si mai interesant ...un alt curs la care cu siguranta am sa merg (de doar 4 saptamani ) pentru a putea face asigurari si alte chestii financiare....desigur curs in franceza ;)))

De$pre programul in engleza ..la care doaream sa merg...nici o sansa..din moment ce mi am gasit job la timp plin ( zilnic de la 17 la 22 ).

Faza e ca urmeaza exam pt cetatenie..unde , din cate am citit pe site..te asteapta cu o dovada / adeverita /dimploma cu un nivel mediu la franceza , Tefaq...ceva de genu.

Zicea suceveanu de zone defavorizate ?! Welcome in the area !

Zilele astea am observat o mare diferenta si la semnalul GPS...in functie de zona pe unde circulam...ba era mai bun/ba mai slab...deponde prin ce cartiere circulam...asta da jmecherie !!!

Sa fiti iubiti !!!
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 68 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 10 Sep 2016, 08:03

SteaDeMare scrie:Dar vorba ta..e bine sa luam lucrurile asa cum sunt / mao exact sa ne supunem...daca vrem sa ne fie bine...sa nu zic dominati !!!

Costi, fiecare priveste lucrurile asa cum crede/vrea/poate, de-aia se numeste viziune personala. :wink:
Majoritatea regulilor nu le vad ca pe o impunere, ci doar ca pe o normare, de-asta nu vad discriminare cu tot dinadinsul. De exemplu, cerinta cu bancile qc este pentru toata lumea, nu doar pentru imigranti.Si nu vad care e problema - nici nu trebuie sa ai toate produsele intr-o singura banca. Gasesc mult mai avantajos faptul de a avea doua-trei chiar patru conturi (nu neaparat chèques) in banci diferite, pentru simplul motiv ca, daca de exemplu ai nevoie de un imprumut, de o linie de credit personala etc, ai pirghii de negociere cu fiecare.

SteaDeMare scrie:Faza e ca urmeaza exam pt cetatenie..unde , din cate am citit pe site..te asteapta cu o dovada / adeverita /dimploma cu un nivel mediu la franceza , Tefaq...ceva de genu.

Ai nevoie de o diploma de la una dintre institutiile acreditate sau poti sustine un examen nu stiu unde (sint vreo trei institute), dar care costa - eu stiam la vreo 300, cineva mi-a spus de curind ca spre 600 (e posibil sa se fi referit la cuplu).

Calmos, Costi, relax, si ai sa incepi sa vezi fluturasii roz, parol! :lol: :drunken:
Bafta
Aurelia Sirbu

Mesajde suceava » 28 Sep 2016, 13:49

Aurelia Sirbu scrie:
suceava scrie:
Aurelia Sirbu scrie:
Daca te pot ajuta cu ceva... La ce centru esti? Daca vrei, imi poti scrie mesaj privat.

Cursurile au inceput luni pe 26 Septembrie, astazi am primit un telefon de la centrul AIEM Jean-Talon sa ma prezint incepand de maine la cursuri pentru cursul 3 temps partiel, luni-joi 09.00-12.00, probabil cineva a abandonat.
Multumesc mult pentru sfaturi.
DCS 12.12
Montréal 01.16
suceava
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 14 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 28 Sep 2016, 16:29

suceava scrie: astazi am primit un telefon de la centrul AIEM Jean-Talon sa ma prezint incepand de maine la cursuri pentru cursul 3 temps partiel, luni-joi 09.00-12.00, probabil cineva a abandonat.
Multumesc mult pentru sfaturi.

Ma bucur tare mult pentru tine, bafta in continuare!
Daca mai ai intrebari/nelamuriri, iti raspund oricind, cu placere...
Bafta
Aurelia Sirbu

Mesajde Damaris90 » 12 Oct 2016, 18:45

Buna! Cam cat timp dureaza pana te contacteaza pentru francizare la timp complet? Am o saptamana de cand am trimis prin posta un formular si niste acte pentru inscriere. Francizarea incepe din 9 noiembrie.
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... 6-2017.pdf
DCS 1: 23-mai-2013
ACC/OUV 4-Septembrie-2013
CSQ posta - septembrie 2015
D2 6-octombrie-2015
Damaris90
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala