• Publicitate

Francizare la timp partial - sesiunea de toamna

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Francizare la timp partial - sesiunea de toamna

Mesajde bhl8 » 12 Oct 2016, 21:17

SteaDeMare scrie:

Faza e ca urmeaza exam pt cetatenie..unde , din cate am citit pe site..te asteapta cu o dovada / adeverita /dimploma cu un nivel mediu la franceza , Tefaq...ceva de genu.

Pentru cetatenie este un acord intre ministere si este acceptat blocul 2 de la francizare partiala , care spun ei ca este echivalentul Nivel 5 de cunoastere orala si 4 de scris (intotdeauna scrisul/gramatica este cu un nivel mai putin pentru ca nu se pune accent pe asta/ nu se face mai de loc) ...deci poti pune la dosar certificatul de la FiA daca l-ai facut. Sau poti da TEFAQ daca vrei sa platesti, pana iei (daca nu ai norocul sa iei din prima).

PS:Am avut o altercatie (am fost victima) cu un canadian. A venit politia, am dat declaratie. Dupa ce m-a intrebat ce s-a intamplat, care crezi ca a fost a doua intrebare? "Era francofon sau anglofon?" Asta o fi discriminare? Abia astept ziua de Curte sa imi explice judecatorul care e diferenta intre violenta francofona si cea anglofona.
bhl8
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 9 ori

Publicitate

Mesajde SteaDeMare » 12 Oct 2016, 22:25

Okok..am scapat si de exam asta *de limba *...se pare ca am luat suficient sa pot trimite dosarul...

Cat despre francizare...inca ma mai suna de la centru sa ma prezint..am tot amanat din motive personale /sper sa pot incepe curand...poate in November. ..

Despre discriminare..putem vorbi mult si...degeaba..

Unii o vad /sau poate sunt mai ghinionisti /zilnic sau doar saptamananal..altii sunt mai putin receptivi la ce se intampla in jurul sau (cunosc cateva persoane )...astept sa ne povestesti ...

Spor la invatat la toti !!!
Caut job uri cash / 9 -17 / Montreal
15$ ora / minim 3 ore / 514 5033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 63 ori

Mesajde rux13 » 13 Oct 2016, 09:21

bhl8 scrie:PS:Am avut o altercatie (am fost victima) cu un canadian. A venit politia, am dat declaratie. Dupa ce m-a intrebat ce s-a intamplat, care crezi ca a fost a doua intrebare? "Era francofon sau anglofon?" Asta o fi discriminare? Abia astept ziua de Curte sa imi explice judecatorul care e diferenta intre violenta francofona si cea anglofona.

Te-ai gandit ca poate ar fi si posibilitatea de a asigura ca au un judecator care cunoaste engleza, in caz ca agresorul e anglofon?
Nu tot ce zboara e discriminare in Quebec. Cum limba oficiala e franceza e foarte posibil sa ai un judecator care vorbeste doar franceza, asa ca intrebarea pare logica pentru a pregati un proces just.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde geomaticianu » 13 Oct 2016, 09:31

Acum 2-3 ani am avut la Régie du logement un proces cu proprietarul quebecos si am castigat mai mult decat am cerut.Nu exista discriminare la nivel institutional in Canada decat in mintea unora.Preferinte personale astea pot exista oriunde.Toate cele bune!!
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde bhl8 » 16 Oct 2016, 12:09

rux13 scrie:Te-ai gandit ca poate ar fi si posibilitatea de a asigura ca au un judecator care cunoaste engleza, in caz ca agresorul e anglofon?
Nu tot ce zboara e discriminare in Quebec. Cum limba oficiala e franceza e foarte posibil sa ai un judecator care vorbeste doar franceza, asa ca intrebarea pare logica pentru a pregati un proces just.

Nu, nu m-am gandit. Asta cu judecatorul anglofan si francofon nu cred ca exista. Judecatorii toti sunt bilingvi (cel putin asa cred ca trebuie sa fie). Cand ai un proces nu tu iti alegi judecatorul, ci cazul tau este repartizat unui judecator. Intrebarea era pusa in sensul de descriere, pentru recunoasterea si prinderea agresorului. Parerea mea este ca oricum nu isi avea rostul. Eu nu sunt nici anglofon, nici francofon. Cum m-ar fi descris pe mine la intrebarea asta o persoana? Anglofon cu accent, sau francofon cu accent?.. Dar as putea cere lamuriri pentru ca politistul era Moldovean si il pot intalni pe aici, ca doar este sectorist.
bhl8

Mesajde bhl8 » 16 Oct 2016, 12:15

geomaticianu scrie:Acum 2-3 ani am avut la Régie du logement un proces cu proprietarul quebecos si am castigat mai mult decat am cerut.Nu exista discriminare la nivel institutional in Canada decat in mintea unora.Preferinte personale astea pot exista oriunde.Toate cele bune!!

Nu esti singurul, stai linistit. Si nu are nicio legatura cu ce am spus mai sus. Stiu si eu cum este la Régie du logement...nu te gandi ca asa este si la Curte. Asa cum am spus si pt Rux, intrebarea era formulata in descrierea aluia.
bhl8

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala