• Publicitate

Bac Electrical Engineering

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Bac Electrical Engineering

Mesajde cpitis » 18 Dec 2016, 20:51

Salutare !
Stie cineva, se poate obtine un Bac prin cumul de certificate in Electrical Engineering ? Nu gasesc informatia pe site ul Mc Gill...
As vrea ca in viitor sa ma reorientez spre domeniul telecomunicatiilor si vad ca exista un astfel de program in cadrul facultatii de Electrical Engineering.
Multumesc !
D1 : 03 Mart 2013
IV : 24 Aug 2016
VIZA : 21 Sept 2016
Montreal : 27 Oct 2016
cpitis
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 9 ori

Publicitate

Re: Bac Electrical Engineering

Mesajde EdwardS » 19 Dec 2016, 02:52

cpitis scrie:Salutare !
Stie cineva, se poate obtine un Bac prin cumul de certificate in Electrical Engineering ? Nu gasesc informatia pe site ul Mc Gill...
As vrea ca in viitor sa ma reorientez spre domeniul telecomunicatiilor si vad ca exista un astfel de program in cadrul facultatii de Electrical Engineering.
Multumesc !

Probabil ca nu poti afla asta decat daca le scrii si intrebi.

Ce pot sa spun eu, e ca la Univ de Montreal, certificatul in informatica era considerat de nivel inferior bacalaureatului. Cursurile de certificat erau de nivel 1,2, cele de bac erau de la 3 in sus. Deci cursurile din certificat nu puteau fi cumulate cu alte cursuri ca sa obtii un bacalaureat.

Si mai e o chestie: stagiul, care e f. important in obtinerea primul loc de munca. Majoritatea bacurilor au stagii, certificatele nu au.
EdwardS
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 14 Ian 2017, 18:02

cpitis scrie:Salutare !
Multumesc !

Contacteaza departamentul in cauza - scrie-le sau suna-i. Dar ce certificate ai vedea cumulate pentru a-ti da un bacc? Structura programelor ar trebui sa fie comparabila cu a bacc-ului, deci...

Daca nu tii neaparat sa fie McGill, vezi ce gasesti la UdeM (École Polytechnique).

Certificatele sint concepute ca programe independente si se adreseaza, in general, celor care vor sa se specializeze intr-o anumita directie (dar poseda deja bazele domeniului respectiv).
http://www.polymtl.ca/etudes/certificats/
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 14 Ian 2017, 18:24

EdwardS scrie: Ce pot sa spun eu, e ca la Univ de Montreal, certificatul in informatica era considerat de nivel inferior bacalaureatului. Cursurile de certificat erau de nivel 1,2, cele de bac erau de la 3 in sus.

Din punct de vedere administrativ, e absolut normal - un certificat are 30 de credite, un bacc are 90.
Despre ce niveluri vorbesti? Daca e vorba despre sigla cursurilor, prima cifra corespunde anului de bacc - si, dupa cum se vede din link, in structura certificatului de informatica sint cursuri din toti cei trei ani:
https://admission.umontreal.ca/programm ... programme/

Siglele care incep cu 1-5 sint de ciclul 1, cele cu 6-7 apartin ciclurilor superioare (masterat si alte programe de ciclul 2, doctorat = ciclul 3)

EdwardS scrie: Deci cursurile din certificat nu puteau fi cumulate cu alte cursuri ca sa obtii un bacalaureat.

Nu cursurile se cumuleaza, ci programele. Pentru a obtine un bacc prin cumul, poti combina o gramada de programe, cu conditia ca ele sa aiba un punct comun: microprograme, minore, certificate, majore.

Eu am facut o minora in psihologie, un certificat in interventie psihoeducativa si un certificat in victimologie. Am obtinut un bacc prin cumul.

EdwardS scrie: Si mai e o chestie: stagiul, care e f. important in obtinerea primul loc de munca. Majoritatea bacurilor au stagii, certificatele nu au.

Unele certificate au, unele nu au. Fara sa caut mai mult de 2 minute, am gasit doua certificate, la intimplare, care au stagii.

In Canada, benevolatul este considerat experienta de munca. In Québec, un centre local d'emploi mai are cel putin doua alte solutii (programe de insertie pentru diverse categorii sociale).
Bafta
Aurelia Sirbu

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde EdwardS » 14 Ian 2017, 23:16

Aurelia Sirbu scrie:Nu cursurile se cumuleaza, ci programele. Pentru a obtine un bacc prin cumul, poti combina o gramada de programe, cu conditia ca ele sa aiba un punct comun: microprograme, minore, certificate, majore.
Eu am facut o minora in psihologie, un certificat in interventie psihoeducativa si un certificat in victimologie. Am obtinut un bacc prin cumul.

Am vrut sa spun ca certificatul in informatica de la UdeM nu poate fi combinat cu altceva, ca sa obtii bacalaureatul in informatica. Puteai sa combini minor + major, dar nu certificatul. Uite chiar m-am uitat pe site si e aceeasi conditie: La combinaison de programmes en vue de l'obtention d'un baccalauréat ne permet pas l'association du certificat en informatique appliquée avec la mineure ou la majeure en informatique..
Cursurile facute in cadrul certificatului nu erau luate in considerare, daca mai tarziu te razgandeai si vroiai sa faci bacalaureat.
EdwardS
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala