• Publicitate

Studiile din Ro recunoscute in Ca

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Studiile din Ro recunoscute in Ca

Mesajde Gator » 06 Apr 2017, 08:51

rux13 scrie:
Gator scrie:Eu angajez daca stii sa faci jobul. Pt romani, pt ca stiu sistemul, e ok sa ai diploma de facultate ca prim pas. Daca vine unu din Patagonia ... nu prea stiu, mai bine sa aiba ceva de la canadieni.

Recunoasterea adevarata vine de la asociatiile profesionale.

Patagonia e in Argentina, iar Argentina e cu mult inaintea Romaniei. Ar trebuii sa-ti revizuiesti criteriile pentru patagonezi :D

You got the idea...
Lumea se vede altfel din cealalta parte a gardului angajarilor.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 344 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 06 Apr 2017, 09:03

Isostar scrie:
Gator scrie:Recunoasterea adevarata vine de la asociatiile profesionale.

Vrei sa zici de la carteluri profesionale, nu? Totul pentru "for your safety"....

Da, exact asta vreau sa zic. Recunoasterea asta poate avea destul arbitrar in ea, nu sint nici eu de accord cu existenta cartelurilor, dar la momentul asta e ceea ce avem si e sufficient de riguros ca sa am un punct de referinta cind ma uit la un resume.

Toate comentariile despre angajari de peste tot se refera la aspectul pur "tehnic" al skillurilor (hard skills), lasind la o parte partea soft. Aia e cel mai greu de prins in resume si in interviu si aia genereaza cele mai mari necazuri sau succese intr-un average job. Si atunci te agati de ceva cit de cit cunoscut, sau iti asumi riscul unei evaluari generale, precum rux (patagonezii ar fi mai buni ca romanii).
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde canin » 06 Apr 2017, 09:59

Gator scrie:
Isostar scrie:
Gator scrie:Recunoasterea adevarata vine de la asociatiile profesionale.

Vrei sa zici de la carteluri profesionale, nu? Totul pentru "for your safety"....

Da, exact asta vreau sa zic. Recunoasterea asta poate avea destul arbitrar in ea, nu sint nici eu de accord cu existenta cartelurilor, dar la momentul asta e ceea ce avem si e sufficient de riguros ca sa am un punct de referinta cind ma uit la un resume.

Toate comentariile despre angajari de peste tot se refera la aspectul pur "tehnic" al skillurilor (hard skills), lasind la o parte partea soft. Aia e cel mai greu de prins in resume si in interviu si aia genereaza cele mai mari necazuri sau succese intr-un average job. Si atunci te agati de ceva cit de cit cunoscut, sau iti asumi riscul unei evaluari generale, precum rux (patagonezii ar fi mai buni ca romanii).

Nu ca ruxy ar avea nevoie de sprijin...dar cred ca are dreptate (ea a dat o replica la postarea lui crsv ...care .... a apreciat ca Argentina nu prea ar fi peste Romania/statistic vorbind.... omul a postat un link!)...nu cred ca ea se referea strict la angajati desi vorbea si de pregatirea tehnica a celor de acolo! Mie din Ro....mi se pare ca nici nu ne putem compara ...in linii mari (ca tara!)/imagine per ansamblu ...adica eu vad Romania sub Argentina....daca voi o vedeti invers.... cum vede crsv ...nu stiu ce sa zic (ma uit doar la PIB si ma pufneste rasul!)

Very High GDP

Argentina's GDP is $583 billion which ranks 21st in the world.

High GDP

Romania's GDP is $178 billion which ranks 54th in the world.
D1 4.11.15
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
AM 27.03.2017
IV 20.12.2017
V 2.01.2018
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 70 ori
I s-a multumit: 114 ori

Mesajde Gator » 06 Apr 2017, 10:36

canin scrie:
Gator scrie: Recunoasterea asta poate avea destul arbitrar in ea, nu sint nici eu de accord cu existenta cartelurilor, dar la momentul asta e ceea ce avem si e sufficient de riguros ca sa am un punct de referinta cind ma uit la un resume.

Nu ca ruxy ar avea nevoie de sprijin...dar cred ca are dreptate (ea a dat o replica la postarea lui crsv ...care .... a apreciat ca Argentina nu prea ar fi peste Romania/statistic vorbind.... omul a postat un link!)...nu cred ca ea se referea strict la angajati desi vorbea si de pregatirea tehnica a celor de acolo! Mie din Ro....mi se pare ca nici nu ne putem compara ...in linii mari (ca tara!)/imagine per ansamblu ...adica eu vad Romania sub Argentina....daca voi o vedeti invers.... cum vede crsv ...nu stiu ce sa zic (ma uit doar la PIB si ma pufneste rasul!)

Very High GDP

High GDP

Eu nu fac angajari pe baza de GDP (btw, poate trebuie sa compari GDP/capita).
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde crsv » 06 Apr 2017, 11:01

Gator scrie:
canin scrie:
Gator scrie: Recunoasterea asta poate avea destul arbitrar in ea, nu sint nici eu de accord cu existenta cartelurilor, dar la momentul asta e ceea ce avem si e sufficient de riguros ca sa am un punct de referinta cind ma uit la un resume.

Very High GDP

High GDP

Eu nu fac angajari pe baza de GDP (btw, poate trebuie sa compari GDP/capita).

exact - am postat un link nu prostia care mi-a trecut mie prin cap , dac tot esti atat de incantat de GDP , te-ai gandit macar un moment ca argentina e da peste 10ori mai mare ca suprafata ? si ca la o suprafata echivalenta ar fi de 3-4 ori mai mic ? sau de inflatia si somajul de acolo ?
sigur rux a intalnit ingineri competenti dar si noi avem competenti , cum sigur sunt ingineri de 5 la leu si la ei si la noi .
sigur noi cunoastem mai bine oile noastre negre asa ca ne dam singuri suturi in cur ca sa nu se oboseasca altii sa ni le dea
crsv
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 12 ori
I s-a multumit: 47 ori

Mesajde Tavi » 06 Apr 2017, 11:47

Gator scrie:Toate comentariile despre angajari de peste tot se refera la aspectul pur "tehnic" al skillurilor (hard skills), lasind la o parte partea soft. Aia e cel mai greu de prins in resume si in interviu si aia genereaza cele mai mari necazuri sau succese intr-un average job.

Proportia hard/soft skills e importanta, dar si diferita in functie de job. De exemplu, la joburi de customer service e important ambalajul, uneori mai important decat continutul. Cand insa discutia este de natura tehnica, e preferabil ca cei mai sensibili dar si mai putin competenti sa asculte si sa inteleaga ca nu poti decide democratic o chestiune matematica sau din domeniul logicii.

Legat de soft skills si interviuri, depinde ce angajezi si cat timp ai la interviuri. Mai depinde si de resume, daca nu-i foarte subtire. Pozitii, succesiunea in cadrul organizatiilor precedente, recommendations pe Linkedin, references checks.

In incheiere, proportia soft vs. hard skills nu-i doar la nivel individual ci si la nivel de echipa, departament, sau chiar divizie. Ce functioneaza la unii poate misfire-ui la altii.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 359 ori
I s-a multumit: 296 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala