• Publicitate

Studiile din Ro recunoscute in Ca

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Studiile din Ro recunoscute in Ca

Mesajde Gator » 09 Apr 2017, 11:02

DonTavo scrie:cat de inapoiati si batuti in cap sunt canadienii...

Montrealezii nu-s "canadienii". Oricum, la recenta vizita in Ro am avut impresia inversa: o inapoiere mentala colosala a romanilor. Valorile de baza sint show offul si mintuiala mult mai mult decit cu 16 ani in urma.

mizeriile de case in care locuiesc si rahaturile pe care le mananca

Nu serios, ce au casele? E drept ca am vazut citeva vile faine in Ro, ca sa ajung in ele m-am umplut de noroi, de praf si de nervi. Ca sa nu mai vorbesc de blocurile alea stravechi ...
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Publicitate

Mesajde cpitis » 09 Apr 2017, 11:24

Gator scrie:Montrealezii nu-s "canadienii".

Sper....Ramane de vazut. Nu cunosc, nu comentez.

Gator scrie:Oricum, la recenta vizita in Ro am avut impresia inversa: o inapoiere mentala colosala a romanilor. Valorile de baza sint show offul si mintuiala mult mai mult decit cu 16 ani in urma.

Pe de alta parte, in RO :

- nu vei vedea/auzi cetateni ragaind cu sonor in autobuz sau mancand din casoleta autobuzul fiind plin la ora de varf
- in RO oamenii se incheie la sireturi si se imbraca curat dimineata cand pleaca la serviciu (vorbesc de Bucuresti, acolo am trait dar n-am motive sa cred ca in provincie ar fi altfel)
- daca ai bani in buzunar poti sa-ti rezolvi oricand problemele medicale, nu trebuie sa astepti 5-6 ore la walk-in clinick. Doamne fereste sa ai nevoie sa mergi la spital aici, chiar si la urgenta.
-in RO daca ai doar o diploma de secondaire (liceu) e o rusine, aici e ceva normal iar daca unii au un DEP, li se pare cea mai mare realizare a vietii lor...
- in RO nu trebuie sa astepti 304 zile pe o lista ca sa fii preluat de un doctor de familie (cazul meu). Banuiesc ca puteam sa optin si mai usor daca mai umblam, mai cautam, dar asta nu conteaza, se intampla si eu nu stiu cum dresatii astia accepta asa ceva
- in RO este ceva obisnuit ca un tanar cu oarece educatie sa vorbeasca macar o limba straina daca nu doua. Astia de aici traiesc in America de Nord dar cu quebecoisa s-au nascut si atat stiu.....mai si zic : "eu sunt quebecois, nu vorbesc engleza...." .
- de joburi, de cat de decente sunt, de beneficii si dupa cat timp (lucrari dentare, ochelari) nici nu mai vorbesc....toata lumea stie
- stiu cum se construiesc casele in RO si pot sa fac comparatie cu ce am vazut aici. Nici nu vreau sa comentez.Daca lui Gator ii plac...go ahead. Eu n-am sa ma imprumut o viata pentru o fundatie subtire de beton si niste placaje captusite cu polistiren.

etc, samd sunt atat de multe... O sa ma opresc insa aici.
D1 : 03 Mart 2013
IV : 24 Aug 2016
VIZA : 21 Sept 2016
Montreal : 27 Oct 2016
cpitis
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde iulllian » 09 Apr 2017, 11:29

- cateodata multiculturalismul poate fi enervant, uneori te face sa fii rasist fara sa vrei, tentatia e mare( mai ales daca tu muncesti peste masura si in timpul liber inveti sa reajungi macar la jumate din ce ai fost in tara si vezi pe geam unii care nu muncesc si au timp sa faca 10 copii, iar tu iti calculezi cu grija cand vrei sa faci unul, care v-a fi in minoritate in urmatorii 20 de ani);
- despre cutiile de carton, nu pot spune ca daca mi-as face din nou o casa in Romania as mai face-o din caramida, dar nici nu as folosi geamurile de autobuz ce le folosesc astia aici sau tamplaria interioara de unica folosinta;
- cat despre mancare, poti manca romaneste nu te opreste nimeni sa faci asta, si poate peste ceva timp dupa alegeri iesuate o sa gasesti ceva pe plac in meniul local, pana acum personal nu-mi place gustul prea piperat si prea dulce si combinatiile pe care le vad si nu le gasesc rostul, dar evit sa cumpar ce cred ca nu-mi e pe plac;
- cat despre indobitocirea romanilor, e adevarat ca exista, dar depinde in ce cerc te invarti in Romania, dar nu ma pot mandri nici cu canadezii, totusi e de admirat sistemul care stie sa educe compatriotii canadezi, la aspectul asta-i felicit;
- la aspectul cat e de usor aici, tine de sansa fiecaruia si cat de mult tintesti si cand consideri ca ai ajuns la momentul de implinire.

Cat despre studii, eu recunosc ca n-au nici o treaba cu cele din Canada, nu ca sunt mai proaste sau ca Canada are studii mai bune ci pur si simplu sunt tari si sisteme diferite.
Ce te-ar face sa crezi ca maine daca ar fi recunoscute studiile si ai fi angajat in domeniul tau ai da randament 100% in respectivul job? (tinand cont ca multi in Romania nici nu au profesat pe domeniul studiat, poate exceptie: it, constructii !!! sau contabilitate !!!).

si mai e o chestie, aici baza este partea tehnica, clasa muncitoare nu facultatile, nu vrea nimeni prea multi sefi, asa ca chiar daca esti inginer cu diploma de Romania tot ca tehnician o sa lucrezi....
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Mesajde cpitis » 09 Apr 2017, 11:37

iulllian scrie:- cat despre indobitocirea romanilor, e adevarat ca exista, dar depinde in ce cerc te invarti in Romania, dar nu ma pot mandri nici cu canadezii, totusi e de admirat sistemul care stie sa educe compatriotii canadezi, la aspectul asta-i felicit;.

Inseamna ca esti de acord cu lucruri cum ar fi :
- la un liceu din Mtl se tin meetinguri after class pentru elevii gay pentru ca trebuie si ei sa....nu ? beneficieze de suport, consiliere, etc (la liceu)
- sau ca bancile sunt vopsite in culorile curcubeului (simbolul comunitatii LGBT)
- sau ca li se induc in scoala idei catastrofale referitoare la familie (gen parinte 1/ parinte 2, ambii fiind de fapt barbati)
Citind chestiile acestea in ziar, imi permit sa le iau ca realitati....
cpitis

Mesajde iulllian » 09 Apr 2017, 11:45

cpitis scrie:
iulllian scrie:- cat despre indobitocirea romanilor, e adevarat ca exista, dar depinde in ce cerc te invarti in Romania, dar nu ma pot mandri nici cu canadezii, totusi e de admirat sistemul care stie sa educe compatriotii canadezi, la aspectul asta-i felicit;.

- la un liceu din Mtl se tin meetinguri after class pentru elevii gay pentru ca trebuie si ei sa....nu ? beneficieze de suport, consiliere, etc (la liceu)
- sau ca bancile sunt vopsite in culorile curcubeului (simbolul comunitatii LGBT)
- sau ca li se induc in scoala idei catastrofale referitoare la familie (gen parinte 1/ parinte 2, ambii fiind de fapt barbati)

- este o realitate pe care trebuie sa o accepti(chiar daca nu esti de acord) vine la pachet cu societatea in care traiesti. Atata timp cat nu ma deranjeaza direct aceste apucaturi ale altora nu e treaba mea ca altora le place zona maro.
- am avut o discutie cu un roman aflat in Romania despre educatia scolara si drepturile ce li se insufla copiilor ca au multe drepturi, si romanul nostru era total de acord ca educatia e buna in Canada, dar... cand iti vine copilul si nu asculta de tine ca are drepturi si te mai ameninta, neintelegand ce face, ca suna la autoritati, iar nu e bine.
In fond nu exista sistem perfect trebuie doar sa-ti faci viata usoara. Asa ca daca balanta inclina spre Canada stai aici daca nu ....go Back.
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Mesajde cpitis » 09 Apr 2017, 11:50

iulllian scrie:
cpitis scrie:

- este o realitate pe care trebuie sa o accepti(chiar daca nu esti de acord) vine la pachet cu societatea in care traiesti. Atata timp cat nu ma deranjeaza direct aceste apucaturi ale altora nu e treaba mea ca altora le place zona maro.
- am avut o discutie cu un roman aflat in Romania despre educatia scolara si drepturile ce li se insufla copiilor ca au multe drepturi, si romanul nostru era total de acord ca educatia e buna in Canada, dar... cand iti vine copilul si nu asculta de tine ca are drepturi si te mai ameninta, neintelegand ce face, ca suna la autoritati, iar nu e bine.
In fond nu exista sistem perfect trebuie doar sa-ti faci viata usoara. Asa ca daca balanta inclina spre Canada stai aici daca nu ....go Back.

O accept. Ma doare fix la 3m in spate ce fac unii in dormitor. Asta nu inseamna ca pot sa spun si eu ca tine ca este de admirat sistemul in care stiu sa-si educe compatriotii cacanadezi.
cpitis

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala