• Publicitate

Studiile din Ro recunoscute in Ca

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Studiile din Ro recunoscute in Ca

Mesajde iulllian » 09 Apr 2017, 11:55

si mai e o chestie, toti suntem diferiti:
- unii prefera comunismul(sau sunt nostalgici, dand vina pe sistem si pe incapabilitatea lor): cineva sa frece la cap, sa-i impinga de la spate, sa le dea ceva moca, si sa fie egali sa nu se uite nimeni la capra vecinului;
- altii prefera democratia, pentru ca are idealuri, drepturi si e in stare sa se conduca singur in realizarea vietii perfecte;
- altii prefera capitalismul: drepruri si societate de consum in care muncesti nonstop pentru ca economia tarii in care traiesti sa functioneze, totodata tu, avand sadisfactia ca maine o sa ai mai mult pentru ca se poate....

depinde ce vrei, sa te bucuri de viata sau sa fii sluga sistemului, depinde cum interpretezi.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Publicitate

Mesajde cpitis » 09 Apr 2017, 12:00

iulllian scrie:si mai e o chestie, toti suntem diferiti:
- unii prefera comunismul(sau sunt nostalgici, dand vina pe sistem si pe incapabilitatea lor): cineva sa frece la cap, sa-i impinga de la spate, sa le dea ceva moca, si sa fie egali sa nu se uite nimeni la capra vecinului;
- altii prefera democratia, pentru ca are idealuri, drepturi si e in stare sa se conduca singur in realizarea vietii perfecte;
- altii prefera capitalismul: drepruri si societate de consum in care muncesti nonstop pentru ca economia tarii in care traiesti sa functioneze, totodata tu, avand sadisfactia ca maine o sa ai mai mult pentru ca se poate....

depinde ce vrei, sa te bucuri de viata sau sa fii sluga sistemului, depinde cum interpretezi.

Aici sunt de acord...cu mentiunea ca nu am varsta care sa-mi permita sa fiu nostalgic dupa comunism.
D1 : 03 Mart 2013
IV : 24 Aug 2016
VIZA : 21 Sept 2016
Montreal : 27 Oct 2016
cpitis

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde iulllian » 09 Apr 2017, 12:07

cat depre sistem, ma repet apreciez strategia canadeza prin care tine in frau turnu babel, altfel nici nu s-ar putea intr-o tara multiculturala, multietnica. Imi place fetele astora in autobus, imi place ca nu ridica capul sau intorc privirea unu la altul pe strada, imi place ca nu au curajul sa barfeasca pe gay ca nu cumva sa fie invinovatit de discriminare, imi place faptul ca toti se invita unii pe altii sa treaca o intersectie, imi place ca unii iti tin usa deschisa chiar daca esti la 5 metri in spatele lor. Totodata mi se par chestii amuzante toate astea pentru ca in sinea nostra noi suntem smecheri in Romania. Si pentru ca suntem romani avem rautatea aia interioara si ne repetam in minte:sa moara capra vecinului, mai ales a celor care vin de maine si se cred neinfricati si ne enerveaza neinfricarea lor si cum ei o sa puna sistemul la pamant la cat de smecheri sunt ei.
acu daca stau sa ma gandesc chiar nu mai stiu care e esenta, e normal ce se intampla aici sau in Romania? din cauza asta multi care se reintorc in tara nu se mai regasesc nici acolo pentru ca nici sistemul de acolo nu functioneaza....
Imagine
iulllian

Mesajde iulllian » 09 Apr 2017, 12:13

m-am angrenat fara sa vreau intr-o discutie fara final pe un grup pe facebook cum romanii de anglia se contaziceau cu cei de Canada. Subiectul era daca ne este frica de romanii care vin dupa ridicarea vizelor. Cei din anglia isi dadeau cu ciocanu in oua ca ei sunt mai destepti decat toti mexicanii, brazilienii si etc la un loc si ca o sa faca multi purici in Canada. Astia din Canada incercau disperati sa explice niste adevaruri fara sens pentru ceilalti din afara. Iar cei din afara isi plac planuri de navalire cu arsenale precum munca la negru, smecherii si alte trucuri.... :)) , o discutie interminabila. luna decembrie imi starneste o curiozitate enorma :bounce:
.... ca si completare sa vina cat mai multi dar nu cei care care le place sa stea pe la colturi de cladiri sau intersectii... :(
Imagine
iulllian

Mesajde cpitis » 09 Apr 2017, 12:18

iulllian scrie:m-am angrenat fara sa vreau intr-o discutie fara final pe un grup pe facebook cum romanii de anglia se contaziceau cu cei de Canada. Subiectul era daca ne este frica de romanii care vin dupa ridicarea vizelor. Cei din anglia isi dadeau cu ciocanu in oua ca ei sunt mai destepti decat toti mexicanii, brazilienii si etc la un loc si ca o sa faca multi purici in Canada. Astia din Canada incercau disperati sa explice niste adevaruri fara sens pentru ceilalti din afara. Iar cei din afara isi plac planuri de navalire cu arsenale precum munca la negru, smecherii si alte trucuri.... :)) , o discutie interminabila. luna decembrie imi starneste o curiozitate enorma :bounce:

E o concesie temporara.....n-o sa tina mult. Daca o sa se intample nasoale, cu atat mai mult o sa aiba motiv si o sa gaseasca o formula ca sa puna stop. Din ce am observat pana acum, legile se aplica. Cand te trage politia pe dreapta toti iau pozitie de freeze nu are nimeni curaj ca in RO sa ia politistul/legea la misto. E doar un exemplu, dar nu cred ca o sa aiba prea mult timp la dispozitie sa faca nenorociri.
D1 : 03 Mart 2013
IV : 24 Aug 2016
VIZA : 21 Sept 2016
Montreal : 27 Oct 2016
cpitis

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde Gator » 09 Apr 2017, 12:58

cpitis scrie:, in RO :

- nu vei vedea/auzi cetateni ragaind cu sonor in autobuz sau mancand din casoleta autobuzul fiind plin la ora de varf

Haha, mersu cu autobuzu... cine dracu merge cu autobuzu?

- in RO oamenii se incheie la sireturi si se imbraca curat dimineata cand pleaca la serviciu (vorbesc de Bucuresti, acolo am trait dar n-am motive sa cred ca in provincie ar fi altfel)

Frumos, da, curat, am indoieli. Da nu emigraza nimeni spre Romania pt asta. (show off?)

- daca ai bani in buzunar poti sa-ti rezolvi oricand problemele medicale, nu trebuie sa astepti 5-6 ore la walk-in clinick. Doamne fereste sa ai nevoie sa mergi la spital aici, chiar si la urgenta.

Si mie mi-e dor de spaga: la doctor, la sefu, la scoala. Rezolvam rapid - in plic, o sticla de ceva, o damigeana... ce tot atita balamuc ...

-in RO daca ai doar o diploma de secondaire (liceu) e o rusine, aici e ceva normal iar daca unii au un DEP, li se pare cea mai mare realizare a vietii lor...

Care e % de studenti? Care e calitatea diplomelor de facultate in Ro? (toti tre sa aiba una, nu, poate si un doctorat). Show off?

- in RO nu trebuie sa astepti 304 zile pe o lista ca sa fii preluat de un doctor de familie (cazul meu). Banuiesc ca puteam sa optin si mai usor daca mai umblam, mai cautam, dar asta nu conteaza, se intampla si eu nu stiu cum dresatii astia accepta asa ceva

Habar n-am, eu mi-am gasit dupa o sapt.

- in RO este ceva obisnuit ca un tanar cu oarece educatie sa vorbeasca macar o limba straina daca nu doua. Astia de aici traiesc in America de Nord dar cu quebecoisa s-au nascut si atat stiu.....mai si zic : "eu sunt quebecois, nu vorbesc engleza...." .

Chebecosu tau stie engleza, da nu vrea sa vorbeasca cu tine. E vorba de nationalism. Daca te referi ca pe partea engleza nu se invata limbi straine, nasol rau... astia nu se descurca pe nicaieri in lume.

- de joburi, de cat de decente sunt, de beneficii si dupa cat timp (lucrari dentare, ochelari) nici nu mai vorbesc....toata lumea stie

In Ro cum e lucrarile dentare si cu ochelarii? Si cu beneficiile in general? Tichete de masa, ai?

- stiu cum se construiesc casele in RO si pot sa fac comparatie cu ce am vazut aici. Nici nu vreau sa comentez.Daca lui Gator ii plac...go ahead. Eu n-am sa ma imprumut o viata pentru o fundatie subtire de beton si niste placaje captusite cu polistiren.[/quote]

A fost in topic intreg pe tema asta, exista google, fiecare mod de constructie are avantaje si dezavantaje. Nu trebuie sa te imprumuti, poti sta cu chirie sau iti construieste tata una de caramida in Ro, intre ulite cu glod.

Aici nu e vorba ce place si ce nu, e un pachet intreg cu bune si cu rele.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala