• Publicitate

Studiile din Ro recunoscute in Ca

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Studiile din Ro recunoscute in Ca

Mesajde cpitis » 09 Apr 2017, 13:05

Gator scrie:
cpitis scrie:, in RO :

- nu vei vedea/auzi cetateni ragaind cu sonor in autobuz sau mancand din casoleta autobuzul fiind plin la ora de varf

Haha, mersu cu autobuzu... cine dracu merge cu autobuzu?

- in RO oamenii se incheie la sireturi si se imbraca curat dimineata cand pleaca la serviciu (vorbesc de Bucuresti, acolo am trait dar n-am motive sa cred ca in provincie ar fi altfel)

Frumos, da, curat, am indoieli. Da nu emigraza nimeni spre Romania pt asta. (show off?)

- daca ai bani in buzunar poti sa-ti rezolvi oricand problemele medicale, nu trebuie sa astepti 5-6 ore la walk-in clinick. Doamne fereste sa ai nevoie sa mergi la spital aici, chiar si la urgenta.

Si mie mi-e dor de spaga: la doctor, la sefu, la scoala. Rezolvam rapid - in plic, o sticla de ceva, o damigeana... ce tot atita balamuc ...

-in RO daca ai doar o diploma de secondaire (liceu) e o rusine, aici e ceva normal iar daca unii au un DEP, li se pare cea mai mare realizare a vietii lor...

Care e % de studenti? Care e calitatea diplomelor de facultate in Ro? (toti tre sa aiba una, nu, poate si un doctorat). Show off?

- in RO nu trebuie sa astepti 304 zile pe o lista ca sa fii preluat de un doctor de familie (cazul meu). Banuiesc ca puteam sa optin si mai usor daca mai umblam, mai cautam, dar asta nu conteaza, se intampla si eu nu stiu cum dresatii astia accepta asa ceva

Habar n-am, eu mi-am gasit dupa o sapt.

- in RO este ceva obisnuit ca un tanar cu oarece educatie sa vorbeasca macar o limba straina daca nu doua. Astia de aici traiesc in America de Nord dar cu quebecoisa s-au nascut si atat stiu.....mai si zic : "eu sunt quebecois, nu vorbesc engleza...." .

Chebecosu tau stie engleza, da nu vrea sa vorbeasca cu tine. E vorba de nationalism. Daca te referi ca pe partea engleza nu se invata limbi straine, nasol rau... astia nu se descurca pe nicaieri in lume.

- de joburi, de cat de decente sunt, de beneficii si dupa cat timp (lucrari dentare, ochelari) nici nu mai vorbesc....toata lumea stie

In Ro cum e lucrarile dentare si cu ochelarii? Si cu beneficiile in general? Tichete de masa, ai?

- stiu cum se construiesc casele in RO si pot sa fac comparatie cu ce am vazut aici. Nici nu vreau sa comentez.Daca lui Gator ii plac...go ahead. Eu n-am sa ma imprumut o viata pentru o fundatie subtire de beton si niste placaje captusite cu polistiren.

A fost in topic intreg pe tema asta, exista google, fiecare mod de constructie are avantaje si dezavantaje. Nu trebuie sa te imprumuti, poti sta cu chirie sau iti construieste tata una de caramida in Ro, intre ulite cu glod.

Aici nu e vorba ce place si ce nu, e un pachet intreg cu bune si cu rele.[/quote]

Fiecare cu realitatea lui....de aceea nu o sa prelungesc discutia, si nu din lipsa de argumente ci pentru ca iti urmaresc de ani de zile postarile si stiu ca n-are niciun sens.
E clar, Canada/AB iti vine perfect, ca o manusa, drept pentru care te felicit, a fost o decizie inspirata si tot asa s-o tii !
D1 : 03 Mart 2013
IV : 24 Aug 2016
VIZA : 21 Sept 2016
Montreal : 27 Oct 2016
cpitis
Imi place aici si raman...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 9 ori

Publicitate

Mesajde canin » 09 Apr 2017, 13:35

DonTavo scrie:
canin scrie:Sal Cpitis, oriunde ai fi ... important e si ce si cum stii sa faci (cat de bun esti!) ...oricare ar fi ea/meseria!!

Stiu ca sunt off topic dar sunt curios cum te-ai descurcat pana acum ?... cautai la un moment frenetic job pe site apoi ai disparut complet de pe site!

Daca nu stii sa citesti printre randuri.... vei afla cand ajungi ;)

Stimate DonTavo ...am inteles substraturile lui Cpitis ...cat si sarcasmul tau! Peace to you!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde Gator » 09 Apr 2017, 13:58

cpitis scrie:Fiecare cu realitatea lui....de aceea nu o sa prelungesc discutia, si nu din lipsa de argumente

Argumente vor fi intotdeauna si de o parte si de alta.

E clar, Canada/AB iti vine perfect, ca o manusa, drept pentru care te felicit, a fost o decizie inspirata si tot asa s-o tii !

Foarte inspirata.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde foxxy » 19 Apr 2017, 06:20

Buna ziua tuturor.
Am nevoie de o informatie legata de echivalarea studiilor de medic. Ce examene se dau, cam cat dureaza tot procesul de echivalare,etc. Pe cine cunosc in domeniu este in Canada de peste 20 de ani si nu mai este la curent cu noutatile. Multumesc si va doresc o zi buna.
foxxy

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Anterior

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala