• Publicitate

Infirmier(e) recunoastere studii si experienta

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Infirmier(e) recunoastere studii si experienta

Mesajde laurentiumarius » 16 Apr 2017, 05:55

Buna ziua,

Numele meu este Marius, sunt un nou venit in Quebec si bineinteles ma lovesc de cateva probleme legislative. Practic, m-am inscris la 0IIQ si stiam ca agentul meu de la ajutor social ar fi trebuit sa-mi rambursese suma de inscriere (700$) implicit si scoala pentru echivalarea studiile. La fel de mult ma intereseaza si cineva ce cunoaste etapele ce trebuie sa le urmez. Stie cineva exact unde pot abtine informatiile acestea?

Multumesc anticipat! : :D
laurentiumarius

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Infirmier(e) recunoastere studii si experienta

Mesajde DonTavo » 16 Apr 2017, 21:48

PFF...

Nu stiu cum nu va este rusine cu socialul asta.... Voi pur si simplu ii parazitati pe fraierii care muncesc si platesc taxe. Hai sa reformulez eu pt tine: " Buna ziua, numele meu este Marius si am venit in Canada ca sa intind mana la stat".. Va meritati soarta! De aceea nu dau doi muci quebecosii pe voi, fiindca va duceti din start cu mentalitate de milog si de stat pe social drept care va ofera muncile pe care le meritati.
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde geomaticianu » 16 Apr 2017, 23:15

Eu nu cred ca omul a venit sa stea pe social.Poate e doar o etapa in echivalarea studiilor,o perioada de tranzitie.Nici mie nu imi place eternii-sociali,dar nu toti sunt la fel.Unul care profita de sistem in sensul pozitiv pentru a-si termina studiile asta e altceva.Si mie mi-a platit guvernul taxa de echivalare a studiilor,acum le-o platesc si eu altora.Succes Mariuse si nu te lasa descurajat de baietii veseli de pe forum.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde canin » 17 Apr 2017, 03:57

Daca statul suporta costul acestor cursuri ...inseamna ca are nevoie de o astfel de forta de munca!

Nu vad care este problema sa soliciti dreptul reglementat de stat (asta nu inseamna ca esti milog in niciun caz!).

Bravo pentru QC ca stimuleaza/sprijina recalificarea/atragerea fortei de munca pe anumite segmente/poate deficitare!

Doctorii nostri au fugit mai toti in UE ... acum Guvernul se ofera sa le mareasca salariile la mii de euro (poate poate ii mai aduce inapoi)!!!! Fiecare cu politica lui DonTavo!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 47 ori
I s-a multumit: 90 ori

Mesajde EdwardS » 17 Apr 2017, 04:05

DonTavo scrie:Nu stiu cum nu va este rusine cu socialul asta.... Voi pur si simplu ii parazitati pe fraierii care muncesc si platesc taxe. Hai sa reformulez eu pt tine: " Buna ziua, numele meu este Marius si am venit in Canada ca sa intind mana la stat".. Va meritati soarta! De aceea nu dau doi muci quebecosii pe voi, fiindca va duceti din start cu mentalitate de milog si de stat pe social drept care va ofera muncile pe care le meritati.

Omul zice ca vrea isi echivaleze studiile, nu sa stea pe social.
EdwardS
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde canin » 17 Apr 2017, 04:18

Asta inteleg si eu ....ca este vorba de suportarea costurilor studiilor respective, insa Dontavo ... probabil vede in cei ce postam pe aici niste milogi care-si doresc job-uri de MOP-isti ..... !

Nu stiu ce e asa grav daca cineva vrea sa-si echivaleze studiile (eu vad invers problema! ... o dorinta de a profesa in acelasi domeniu, care presupune desigur niste echivalari .....ce-o fi grav in asta nu stiu!) ...de aici si pana a spune ca vii sa stai cu mana intinsa este cale lunga!

Bafta Laurentiu in demersurile tale!
B2 mai 2015
D1 4.11.15
MaJ 22.06.16
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
FM 14.03.17
AM 27.03.2017
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...