• Publicitate

Infirmier(e) recunoastere studii si experienta

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Infirmier(e) recunoastere studii si experienta

Mesajde DonTavo » 17 Apr 2017, 05:37

Echivalarea este o vrajeala... Te vei convinge pe pielea ta. Canada nu are pretentia ca emigrantii sa vina cu creierul ci cu genele... Au nevoie de masini de facut copii nu de intelectuali asa ca le dau tot felul de avantaje daca "invata" si ii duc cu zaharelul pana cand isi epuizeaza resursele si sunt nevoiti sa faca joburile de kkt care le erau destinate de la inceput.
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 30 ori

Publicitate

Mesajde laurentiumarius » 17 Apr 2017, 06:18

DonTavo scrie:PFF...

Nu stiu cum nu va este rusine cu socialul asta.... Voi pur si simplu ii parazitati pe fraierii care muncesc si platesc taxe. Hai sa reformulez eu pt tine: " Buna ziua, numele meu este Marius si am venit in Canada ca sa intind mana la stat".. Va meritati soarta! De aceea nu dau doi muci quebecosii pe voi, fiindca va duceti din start cu mentalitate de milog si de stat pe social drept care va ofera muncile pe care le meritati.

Ar fi dragut din partea ta sa oferi unele scuze pentru comportamentul deplasat pe care il ai vis-a-vis de mine. Iar daca sunteti interesat de "soarta mea" ... tocmai de aceea vreau sa-mi echivalez studiile si experienta in munca, fiindca nu vreau sa fiu "mucii quebecosilor". Iar pentru toatea acestea sunt etape de parcurs, cu inevitabilul de a fi pe social o perioada si de a face studiile necesare. Alte nelamuriri aveti domnule minunat? :pukeleft:
laurentiumarius

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde laurentiumarius » 17 Apr 2017, 06:22

Ar fi dragut din partea ta sa oferi unele scuze pentru comportamentul deplasat pe care il ai vis-a-vis de mine. Iar daca sunteti interesat de "soarta mea" ... tocmai de aceea vreau sa-mi echivalez studiile si experienta in munca, fiindca nu vreau sa fiu "mucii quebecosilor". Iar pentru toatea acestea sunt etape de parcurs, cu inevitabilul de a fi pe social o perioada si de a face studiile necesare. Alte nelamuriri aveti domnule minunat? :pukeleft:
laurentiumarius

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde capsunar » 17 Apr 2017, 11:35

DonTavo scrie:Echivalarea este o vrajeala... Te vei convinge pe pielea ta. Canada nu are pretentia ca emigrantii sa vina cu creierul ci cu genele... Au nevoie de masini de facut copii nu de intelectuali asa ca le dau tot felul de avantaje daca "invata" si ii duc cu zaharelul pana cand isi epuizeaza resursele si sunt nevoiti sa faca joburile de kkt care le erau destinate de la inceput.

Nee, Canada are nevoie de platitori de taxe care sa sustina sistemul piramidal actual iar aici intra si concurenta la joburi, firmele putand sa-si permita sa plateasca mult mai putin pt un job. Faptul ca statul aduce mereu forta de munca ieftina e o subventie mascata pt corporatii.
Statistic, rata de reusita (a se citi cati ajung sa plateasca impozite :lol: ) e mai mare la cei care sant scoliti. Faptul ca omul vine pregatit ajuta si prin faptul ca respectivul a fost pregatit pe banii altei tari. Chiar si la universitatile pe bani multi din partea engleza statul tot pune bani pt fiecare student. Ipocrizia ar fi prea mare insa sa nu-i lase plece din tara la joburi mai bune in SUA.

Revenind la capitolul milogeala, lucrurile sant mai amestecate. Din cauza ca foarte multi (inclusiv din cei ce posteaza aici) s-au folosit de programele initiale le face un subiect delicat. La asta se adauga si preconceptia romaneasca ca "ni se cuvine" mai ales ca doar o sa plateasca si ei taxe.
Amestecul e dat si de programul prin care au venit, reintregirea familiei, muncitori calificati (skilled workers), sau refugiati. Ai sa fii surprins sa aflii ca si in ziua de azi mai sant diversi care aplica ca refugiati din Ro.

La skilled workers in general e un principal applicant si insotitorii. Una din conditii e sa aibe niste bani sa se sutina o perioada in care e de presupus ca aplicantul principal isi cauta job. Dupa perioada respectiva au dreptul sa intre pe ajutor social ca orice canadez. In realitate poti sa te duci si sa ceri ajutor social mai devreme mai ales daca te bagi si intr-un curs de limba platit de guvern (ca doar testul de limba initial nu are nici o valoare).
Ajutorul social vine si cu access la cursuri la niste meserii si asa poti sa ajungi topograf, sudor si naiba mai stie ce.
Cei nascuti aici ii vad intradevar pe cei care profita de chestiile astea ca pe niste milogi. Respectivii se considera indreptatiti pt ca doar platesc taxe.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde EdwardS » 17 Apr 2017, 13:13

capsunar scrie:Cei nascuti aici ii vad intradevar pe cei care profita de chestiile astea ca pe niste milogi.

Cei nascuti aici au soft-skills si networking, un avantaj major. Avantajul cu cursurile alea sponsorisate de Emploi Quebec e ca au stagiu inclus, si faci prima experienta de munca canadiana in domeniul tau, faci networking, iti maresti sansele sa iti gasesti un job in domeniul tau. Trebuie sa iti pui in practica technical skills-urile pe care le ai cat mai repede cu putinta.

Ce ai putea face altceva ? Sa te duci muncitor la banda din prima zi ? Nu numai ca intr-un an skills-urile tale nu vor mai valora nici 2 lei pe piata muncii, dar o sa uiti si engleza/franceza pe care o stiai cand ai intrat in Canada.
EdwardS

A multumit: 7 ori
I s-a multumit: 14 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala