• Publicitate

Examen PERMIS de CONDUCERE - Tips & Tricks

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Examen PERMIS de CONDUCERE - Tips & Tricks

Mesajde fxigor » 20 Ian 2016, 11:56

Iovitze scrie:Sal... lasa o adresa de mail si iti pot trimite cele doua carti (Conduire un vehicule de promenade si Guide de la route) in format pdf. Incerc sa-ti trimit si imaginea CD-ului cu chestionare si poti incerca sa-l instalezi cu Daemon Tools.

Ai putea te rog sa-mi trimiti si mie imaginea de CD? Ai putea s-o pui pe online storage gen Dropbox si sa faci share la link. Email-ul meu este [email protected]

Merci mult
DCS-06.09.2011
CSQ-04.12.2014
D2-15.12.2014
IUC-02.04.2015
FM-29.06.2015
CM-10.07.2015
IV-05.08.2015
fxigor
Imi place aici si raman...

A multumit: 42 ori
I s-a multumit: 20 ori

Publicitate

Mesajde DonTavo » 09 Feb 2016, 12:46

fxigor scrie:
Iovitze scrie:Sal... lasa o adresa de mail si iti pot trimite cele doua carti (Conduire un vehicule de promenade si Guide de la route) in format pdf. Incerc sa-ti trimit si imaginea CD-ului cu chestionare si poti incerca sa-l instalezi cu Daemon Tools.

Ai putea te rog sa-mi trimiti si mie imaginea de CD? Ai putea s-o pui pe online storage gen Dropbox si sa faci share la link. Email-ul meu este [email protected]

Merci mult

Daca tot a venit vorba..... As dori si eu materialele. Adresa mean este [email protected]

Multumesc anticipat
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde iulllian » 05 Mar 2016, 16:07

cine are cele doua cursuri, le vreau si eu !
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde KEVIN1980 » 06 Mar 2016, 18:41

Salut tuturor.Am terminat acum de citit cele 40 de pagini referitoare la permisul de conducere, dar totusi am cateva nelamuriri. Am citit ca cineva a fost oprit de politie , a aratat permisul G1 si nu a avut nici o problema. Daca am inteles bine G1=sala. Asta inseamna ca odata ce ai luat sala poti sa conduci,eventual pana dai orasul?
G2=proba practica..nu?...si daca nu am inteles gresit cu G full poti sa conduci SI pe autostrazi. Deci cu G2 nu poti?
Eu am(aveam) permis romanesc,luat acum 15 ani,dar nu am condus cine stie ce acasa, apoi am plecat in Italia , unde a trebuit sa schimb permisul RO cu cel ITA.In primii ani am condus masini asigurate de altii(nu imi permiteam ca incepator asigurarea),insa in ultimi 7 ani e totul pe numele meu. Nu am facut nici un accident de nici un fel pana acum(documentat) si sper sa continui asa. Este recunoscut a experienta asta in partea federala engleza sau nu?..si sa fiu mai specific Alberta si Ontario?
Pot sa dau direct examen G full? Eu am sunat la firmele de asigurari cu care am fost asigurat si le-am cerut istoricul meu ca sofer. Mi le-au trimis si le-am plastificat. Oricum de anul asta e totul online(pot verifica direct, fara sa duci tu dovezi).
In orice caz....au ceva valoare doc. astea ale mele sau nu? Ma pot ajuta acolo in vreun fel?? Va multumesc.
KEVIN1980
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 83 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde SteaDeMare » 06 Mar 2016, 23:58

Kevin, prima la mana, NU mai plastifica nici un document, cel putin din cate stiu eu, la interviu poti avea probleme cu asa ceva, ti le poate opri pentru verificari,ok?!

2. Cred (nu sunt 100% ) ,fata examen la sala, nu poti da un exam practic , dar nu te panica, exam la sala e "floare la ureche",daca zici ca ai permis de asa multa vreme. Aici in Ca, e mult mai usor de luat decat a fost vreodata in Ro...unde intrebarile cat si raspunsurile sunt facute parca sa te inebuneasca de cap ?! :)

3 + Daca ai luat sala doar, poti circula (n am idee daca si pe autoruta ), doar cu un alt sofer langa tine ,sofer care are clasa b (adica 5 ) de cel putin un an.

Bafta tuturor la exam !
Vand / schimb / casa mare !
12 camera / 350 mp + 1540 mp teren
150 mii Euroi
* 5145033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 68 ori

Mesajde Isostar » 07 Mar 2016, 10:10

KEVIN1980 scrie:Pot sa dau direct examen G full?

Asta este pentru Ontario? Daca da, poti sa sari o etapa si sa dai examen practic direct pentru G full (si nu G2). Nu poti sa sari peste G1, este examenul teoretic fara care nu poti sa ajungi la cel practic.

KEVIN1980 scrie:G2=proba practica..nu?...si daca nu am inteles gresit cu G full poti sa conduci SI pe autostrazi. Deci cu G2 nu poti?

Cu G2 poti sa conduci pe autostrada! Nu ai voie cu G1 pe autostrada.

Referitor la asigurarea, depinde de firma. Pentru Ontario, sansele sa-ti recunoasca experienta din UE sunt foarte mici, dar nu se stie niciodata. Un broker o sa te poata ajuta cu asta, ai sanse mai mari daca mergi prin el (si nu direct la firma de asigurari).
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 431 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala