• Publicitate

Examen PERMIS de CONDUCERE - Tips & Tricks

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Examen PERMIS de CONDUCERE - Tips & Tricks

Mesajde KEVIN1980 » 07 Mar 2016, 15:39

Multumesc pentru raspunsuri Stea de mare si Isostar. Nu ma panichez...incerc sa inteleg cum stau lucrurile . Care este diferenta intre G2 si Gfull?
Alt lucru care ar putea fi important de stiut ,de la cei care au dat de permis cu masina cu cutie normala ...cand te apresti la semafor , in ce viteza trebuie lasata masina.
Ex: cand am dat eu de permis , instructorul ma invatat sa o pun pe liber si sa tin piciorul pe frana . Sotia a dat in Italia de permis , si ei i-au zis ca trebuie sa o lase in prima , cu un picior pe ambreaj si celalalt pe frana. Pentru o gluma ca asta poti pica examenul daca nu sti ce vor ei.
KEVIN1980
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 5 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 07 Mar 2016, 16:33

KEVIN1980 scrie:Multumesc pentru raspunsuri Stea de mare si Isostar. Nu ma panichez...incerc sa inteleg cum stau lucrurile . Care este diferenta intre G2 si Gfull?
Alt lucru care ar putea fi important de stiut ,de la cei care au dat de permis cu masina cu cutie normala ...cand te apresti la semafor , in ce viteza trebuie lasata masina.
Ex: cand am dat eu de permis , instructorul ma invatat sa o pun pe liber si sa tin piciorul pe frana . Sotia a dat in Italia de permis , si ei i-au zis ca trebuie sa o lase in prima , cu un picior pe ambreaj si celalalt pe frana. Pentru o gluma ca asta poti pica examenul daca nu sti ce vor ei.

Canada are un sistem in 3 etape. Numele difera de la provincie la provincie da in pricipiu e la fel.
1) Scoala / Learner - Trebuie sa treci examenul la sala si poti sa conduci numai cu un insotitor care carnet full si in anumite conditii pt o durata minima de timp, de obicei 1 an dupa care poti sa dai examen de traseu sa treci la 2.
2) Incepator / New / G1 ? - Poti sa conduci singur in masina plus anumite restrictii pt minim un an dupa care dai examen de traseu pt 3.
3) Permis normal. (echivalent cu permisul din Ro)

Restrictiile difera de la provincie la provincie, soferii din stadiile 1 si poate 2 nu pot conduce in alte provincii / state.
In principiu un sofer roman trebuie sa sara direct la stadiul 3. Asta presupune sa dea examen de sala + traseu.

Din ce stiu eu, la o masina e ilegal sa o scoti din viteza si sa o lasi asa, deci la stop trebuie sa fii intr-o viteza. De asemeni te depuncteaza la intersectie daca schimbi vitezele cand cotesti. M-au depunctat pe mine da nu am picat.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde KEVIN1980 » 08 Mar 2016, 06:27

Sistemul Canadian e asemanator cu cel italienesc. Aici , cand iei sala, iti dau o foaie roz(foglio rosa) , cu care poti deja sa circuli ,dar insotit de o persoana cu permis de cel putin 10 ani in dreapta. Acest "foglio rosa" este valabil pe un an , la fel ca scoala de soferi. Intre timp , trebuie sa dai si sa iei orasul. Dac ai luat si orasul poti circula oriunde insa ai o exceptie: nu ai voie in primul an sa conduci masini care au mai mult de 100 CP/tona. Nu respecta nimeni regula asta, dar asta e alta mancare de peste...inafara de nevasta mea care nu am inteles daca vruia sa respecte legea sau ii era frica sa conduca.
Oricum, ca sa inchid subiectul cu permisul in Canada...am inteles ca daca ai permisul luat de putin timp(strain), sau faci scoala acolo , trebuie sa treci prin toate G-urile astea , iar daca ai permisul de x ani dai sala si dupa eventual Gfull. Bineinteles ,depinde si de la regiune la regiune. Corect?
KEVIN1980
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde Isostar » 08 Mar 2016, 08:26

KEVIN1980 scrie:Oricum, ca sa inchid subiectul cu permisul in Canada...am inteles ca daca ai permisul luat de putin timp(strain), sau faci scoala acolo , trebuie sa treci prin toate G-urile astea , iar daca ai permisul de x ani dai sala si dupa eventual Gfull. Bineinteles ,depinde si de la regiune la regiune. Corect?

Corect
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde iulllian » 08 Mar 2016, 12:16

cine are CD-ul?
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Mesajde eilativ » 19 Apr 2016, 17:06

Salut, ma pregatesc si eu pentru examene teoretice la SAAQ.
Am doar un CD cu teste. Acest CD merge doar cu win XP. Am instalat un XP in vmware si merge.
https://drive.google.com/file/d/0BzSqwe ... sp=sharing

mai are cineva alte cd-uri pentru pregatirea pentru examen?
eilativ
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 4 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala