• Publicitate

Examen franceza pentru viitorii profesori-Québec

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Mesajde gabiliviu » 06 Mar 2010, 02:56

cum te titularizeze in Canada
gabiliviu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde eroibanescu » 14 Mar 2010, 12:33

buna!!
CSQ & D2: 11.11.2011
FM/AM:02.08.2012
INV: 28.04.2012
eroibanescu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: Examen franceza pentru viitorii profesori-Québec

Mesajde crinn13 » 26 Apr 2010, 14:56

eroibanescu scrie:POti sa ma ajuti si pe mine cu ceva informatii?
Eu sunt profesor de sport, si nu stiu exact ce examene trebuie sa dau in Quebec ca sa predau.

Mersi mult

SI eu as fi interesata ce presupune examenul sau care este numele examenului de la minister ptr obtinerea permisului de prof de sport.Ai aflat ceva intre timp? Multumesc anticipat!
Un intelectual rezolva problemele.Un geniu le evita - Einstein
crinn13
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde le_professeur » 19 Noi 2014, 13:32

crinn13 scrie:
eroibanescu scrie:POti sa ma ajuti si pe mine cu ceva informatii?
Eu sunt profesor de sport, si nu stiu exact ce examene trebuie sa dau in Quebec ca sa predau.

Mersi mult

SI eu as fi interesata ce presupune examenul sau care este numele examenului de la minister ptr obtinerea permisului de prof de sport.Ai aflat ceva intre timp? Multumesc anticipat!

Salutare! Va rog sa mă lămuriți în legătură cu examenele care se cer pentru comisiile școlare... Sunt într-o ceata totala. din câte am văzut pe siteurile comisiilor, în general se cer 2 teste, fie SEL / fie CEFRAN. Nu am înțeles care e treaba cu TECFÉE... MULTUMESC MULT!
Nihil sine Deo.
le_professeur
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 143 ori
I s-a multumit: 13 ori

Mesajde kynga2014 » 22 Dec 2014, 08:54

Buna,

TECFÉE-ul dau toti studentii la Bacc in educatie, fara examenul asta nu pot primi brevetul.

Sper ca te-am lamurit.

O zi buna!
kynga2014
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 21 ori

Re: profesor

Mesajde kynga2014 » 22 Dec 2014, 09:35

Diana77 scrie:
dragii mei eu nu am decat sa va spun un singur lucru
atentie mare cand veti incepe sa le intarti in scoli. Incercati sa nu acceptati daca puteti ... suplinirea ocazionala. Este foarte bine platita dar eu am aflat in ultimele zile ca dupa 3 scrisori negative la comisia de care apartii care se pot scrie foarte usor de domnii directori de aici mai ales daca au informatii ca vii din afara quebecului, zbori fara sa stii ce s-a intamplat si nu ai nici un drept de comentariu petru ca nu exista lege care sa-i apere pe acesti suplinitori, ti s einchide dosarul cu tot felul de motive printre primele poate fii cel ca nu ai o gestiune de clasa buna, dar directorul nici nu te-a vazut vreodata. Sfatul meu este urmatorul daca primiti permisul, faceti si un curs de gestiune de clasa si promivati cefrancul in acelasi timp ca nu ede joa

Care ar fi motivul ca *directorii de aici* sa scrie aceste scrisori negative?
Ca esti imigrant? Cineva a patit acest lucru?
Caci am inteles ca unica metoda de a incepe a lucra pentru commission scolaire sunt suplinirile.

Buna,

Aurelia ti-a explicat frumos cum sta problema cu evaluarile negative sau cu "discriminatia" imigrantilor.

Acum intreb si eu cum vrei sa intri in sistem, daca nu accepti supleanta ocazionala? Nu iti da nimeni contract din prima, foarte rar se mai intampla, dar astea sunt cazuri speciale. Eu am prins contract de 8 luni fara sa suplinez o zi, dar asta mi s-a intamplat din noroc. Si ce sa spun, eu as sfatui viitorii profi sa nu sara pe contracte din prima fara si fi suplinit macar cateva luni bune pe la scoli sa incepeapa sa aiba o viziune mai buna despre clientela cu care se lucreaza pe aici in Quebec.

Acum despre faptul ca ti se inchide dosarul pentru motiv de gestiune de clasa proasta fara sa te fi vazut directorul, sa stii ca nu trebuie sa vina directorul sa te vada sa stie ce fel de gestiune de clasa ai tu, copii vorbesc, alti profi vorbesc si uite cum ajung vorbele pe la directiune. tot asa ajung vorbele bune la directiune si astfel vei fi si apreciata ca si suplinitoare. Pe mine foarte rar m-a vazut directiunea in timpul suplinirilor, dar aveam reputatie buna pentru ca profii se vorbeau intre ei, secretara imi spunea pe fata ca toti sunt multumiti, apoi directiunea mai trecea pe la clasele unde suplineam. Insa intradevar, o odata faci o gafa, imediat esti privita altfel.
Acum fiind vorba de imigranti. La scoala unde suplineam mult, secretara chiar aprecia foarte mult pe imigranti romani de exemplu. Asa ca, nu stiu ce sa mai spun...

Nu e vorba de a fi imigrant, ci e vorba de a se familiariza cu un sistem nou, cu clientela, cu obiceiurile de aici, cu valorile ce promovoveaza scoala quebecoasa. Daca nu esti la curent cu se mananca scoala pe aici inainte sa incepi suplinirea, mai bine te informezi si apoi incepi sa suplinezi ca sa fii pregatita pentru ca jobul de supleant este mai dur, daca nu ai incredre in tine ca esti capabila sa faci fata. Copii uneori nu dau doi bani pe supleanti, insa tu esti persoana care poate schimba opinia copiilor prin prezenta ta in clasa si prin comportamentul tau cu acesti copii. Sa stii ca supleanta este o experienta frumoasa si inveti foarte multe. Si din pacate asa este, daca vrei sa profesezi pe la comisii scolare, doar prin supleanta vei intra in sistem. Si nu doar imigrantii incep prin supleanta, ci si quebecosii si toti care fac un bacc in educatie pe aici.

Da, directiunea poate sa faca o plangere si sa recomande ca un suplinitor sa nu mai fie angajat la comisie, dar eu cred ca acea persoana trebuie sa faca o gafa foarte mare. Dar tot timpul sunt solutii. Daca ai probleme, dificultati, trebuie sa ceri ajutor. La multe scoli exista program de insertiune profesionala pentru profi incepatori. Asta cand prinzi deja ceva pe termen mai lung. E adevara ca fiind supleant ocazional nu prea ai de unde sa ceri ajutor, de aceea trebuie sa fii pregatita: iei cursuri, vorbesti cu altii care deja au ceva experienta, incerci metode diferite in timpul supleantelor si vezi ce functioneaza si ce nu. Pe internet exista multe articole si relatari despre supleante, acolo mai sunt si recomandari ce ai voie si ce nu ai voie sa faci.

La suplinire ocazionala trebuie sa fii si pregatita....mai ales cu gestiune de clasa si daca vrei sa te remarci pe la scoli, trebuie sa incerci sa fii buna si sa te bagi in seama cu profesionalism, sa faci cunostinte, relatii, contacte. Asta e tot secretul...

Si cu mine au facut urat la o scoala, a fost nedrept, si sindicatul m-a sustinut. dar anul asta mi-am invatat lectia si am luptat ca sa imi refac reputatia si am si reusit-o. Am luat de la zero (insa la o alta comisie, si pe langa asta inca 2 comisii m-au acceptat chiar daca directiunea din prima scoala vroia sa imi distruga cariera), am inceput cu supliniri, am capatat experienta, reputatie, au inceput sa ma cunoasca, am prins contract de supleanta pe termen mai lung, dupa ce mi s-a terminat ramplasarea de o luna, directiunea m-a rugat sa ma intorc in scoala si in ianurie. Si nu am facut nimic special, doar ca mi-am facut treaba cu seriozitate evitand greselile ce am avut in timpul primului meu contract cand habar nu aveam cu ce se mananca predatul pe aici, si apeland la ajutor cand aveam nevoie. Deci se poate....

Nu mai speriati va rog pe cei care vor sa profeseze pe aici. Chiar daca exista oameni rautaciosi in sistem (pe de alta parte ca si peste tot), daca tu faci o treaba buna, poti vedea si roadele muncii tale.

Numai bine!
Kinga
kynga2014
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 21 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala