• Publicitate

Procedura ajungere asistent medical in Montreal

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Procedura ajungere asistent medical in Montreal

Mesajde DXG » 12 Oct 2007, 14:54

Incerc sa povestesc ce am facut eu:
- am ajuns in Montreal in februarie 2005;
- in Ro am facut postliceala de 3 ani si am lucrat 9 ani ca as.
- am aflat ca exista infirmiere auxiliare - OIIAQ (cele cu liceu sanitar si chiar si cele cu echivalarea de la noi) si infirmiere - OIIQ (colegiu sau facultate).
- m-am inscris la ambele pt ca la infirmiere echivalarea se facea doar la Cegep du Vieux Montreal si erau in jur de 40 - 44 de locuri pe an.
- OIIQ m-a pus sa trimit in Romania 3 formulare de completat (la postliceala, la spital si la ordinul as med ) si si care sa fie returnate la ei direct de la cele 3 institutii din Ro.Dupa ce au analizat actele mi-au dat niste cursuri si un stagiu de facut ( in total 6 luni)
- cu raspunsul de la ei am fost la Cegep du Vieux Montreal http://www.cvm.qc.ca/sfe/programmes.htm
- acolo dupa un test de franceza (destul de dificil dupa vreo 10 luni aici), matematica (banala) si un interviu de specialitate am fost acceptata.
- intre aprilie si octombrie 2006 am facut cele 4 luni de curs si 2 luni de stagiu
- in noiembrie 2006 am inceput munca intr-un spital (nevoia de as med este enorma)
- mi-au recunoscut vechimea ca as med din Ro ( 9 ani ) si sunt la treapta 10 din 12 adica 28 $ pe ora plus inca vreo 5$ sporuri
- in martie 2007 am dat examenul la ordin, care nu este usor ci mai ales ciudat pt modul nostru de a gandi si actiona. Avem dreptul la 3 incercari. Nu exista o bibliografie insa la colegiu o sa aflati pe ce sa insistati. Ca sa va incurajez o sa va spun ca am fost 3 romance din grupa mea care am reusit din prima incercare.
- examenul de franceza de la OLF se poate da in 2 ani dupa ce incepeti munca, se repeta de cate ori vreti si doar partea esuata, asa ca nu asta e problema.
- exista si varianta cu refacerea colegiului insa dureaza mai mult si nu stiu daca vi se mai recunoaste vechimea
- pt interviul de la Cegep du Vieux Montreal am citit aici http://www.etudiantinfirmier.com/
- in plus la OIIQ gasiti un ghid de pregatire pt ex la ordin care costa vreo 30$ insa va ajuta sa intelegeti care e diferenta intre ce am raspunde noi la o intrebare si ce se asteapta ei sa raspundem.
- de un an si ceva se fac echivalari si la Cegep Édouard Montpetit http://www.college-em.qc.ca/
- in plus la Cegep du Vieux Montreal sunt 3 serii pe an in loc de 2 , deci inca vreo 20 de locuri.
Va doresc tuturor curaj si multa bafta!
DXG
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde misu2003 » 16 Oct 2007, 01:42

Stie cineva cum este pentru cei cu 4 + 1 echivalarae ?
misu2003
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde DXG » 16 Oct 2007, 06:02

Cred ca vb de liceu sanitar +1 an echivalare. Din ce stiu eu (din auzite) nu ai fi admisibil pt OIIQ. Un raspuns pertinent primesti doar de la OIIQ dupa ce iti analizeaza dosarul si iti iau niste bani (sumele s-au modificat de acum 2 ani, insa sunt vreo 500 cad + ce mai cheltui in Ro cu completatul celor 3 formulare).
DXG
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde misu2003 » 16 Oct 2007, 08:46

da este vorba de liceul sanitar + 1 an echivalare . Bine nu se recunoaste ca la cei cu 3 ani postliceala , dar ce trebuie sa fac si cat platesc pentru a intra peste ceva timp in ordinul asistentelor diplomate OIIQ sau auxiliare.
misu2003
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde alinai78 » 16 Oct 2007, 09:12

Salut!
Eu sunt in Montreal, Longueuil, de 4 luni de zile, acum sunt la francizare si ma intereseaza foarte tare subiectul despre asistenta medicala. As vrea sa urmez aici un curs de genul acesta, insa nu stiu exact ce fel de infirmiera sa caut...auxiliara, soins infirmieres. Nu stiu care este diferenta intre ele. Poate cineva sa imi dea mai multe detalii despre aceste categorii, si care ar fi diferenta intre ele? Mentionez ca in tara am absolvit o scoala posticeala de asistenti de farmacie. Ar putea sa imi fie de folos aici?
Multumesc!
alinai78
alinai78
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Re: ASISTENT MEDICAL IN Montreal

Mesajde silvia_MISS » 08 Oct 2009, 16:40

Salut!vreau sa te indreb daca nu am vechime decat un an si 6 luni ca asistenta dentara,cat de tare afecteaza decizia OIIQ de a ma accepta ptr un stagiu? Incerc sa urmez pasii pe care i-ai facut tu.
DXG scrie:Incerc sa povestesc ce am facut eu:
- am ajuns in Montreal in februarie 2005;
- in Ro am facut postliceala de 3 ani si am lucrat 9 ani ca as.
- am aflat ca exista infirmiere auxiliare - OIIAQ (cele cu liceu sanitar si chiar si cele cu echivalarea de la noi) si infirmiere - OIIQ (colegiu sau facultate).
- m-am inscris la ambele pt ca la infirmiere echivalarea se facea doar la Cegep du Vieux Montreal si erau in jur de 40 - 44 de locuri pe an.
- OIIQ m-a pus sa trimit in Romania 3 formulare de completat (la postliceala, la spital si la ordinul as med ) si si care sa fie returnate la ei direct de la cele 3 institutii din Ro.Dupa ce au analizat actele mi-au dat niste cursuri si un stagiu de facut ( in total 6 luni)
- cu raspunsul de la ei am fost la Cegep du Vieux Montreal http://www.cvm.qc.ca/sfe/programmes.htm
- acolo dupa un test de franceza (destul de dificil dupa vreo 10 luni aici), matematica (banala) si un interviu de specialitate am fost acceptata.
- intre aprilie si octombrie 2006 am facut cele 4 luni de curs si 2 luni de stagiu
- in noiembrie 2006 am inceput munca intr-un spital (nevoia de as med este enorma)
- mi-au recunoscut vechimea ca as med din Ro ( 9 ani ) si sunt la treapta 10 din 12 adica 28 $ pe ora plus inca vreo 5$ sporuri
- in martie 2007 am dat examenul la ordin, care nu este usor ci mai ales ciudat pt modul nostru de a gandi si actiona. Avem dreptul la 3 incercari. Nu exista o bibliografie insa la colegiu o sa aflati pe ce sa insistati. Ca sa va incurajez o sa va spun ca am fost 3 romance din grupa mea care am reusit din prima incercare.
- examenul de franceza de la OLF se poate da in 2 ani dupa ce incepeti munca, se repeta de cate ori vreti si doar partea esuata, asa ca nu asta e problema.
- exista si varianta cu refacerea colegiului insa dureaza mai mult si nu stiu daca vi se mai recunoaste vechimea
- pt interviul de la Cegep du Vieux Montreal am citit aici http://www.etudiantinfirmier.com/
- in plus la OIIQ gasiti un ghid de pregatire pt ex la ordin care costa vreo 30$ insa va ajuta sa intelegeti care e diferenta intre ce am raspunde noi la o intrebare si ce se asteapta ei sa raspundem.
- de un an si ceva se fac echivalari si la Cegep Édouard Montpetit http://www.college-em.qc.ca/
- in plus la Cegep du Vieux Montreal sunt 3 serii pe an in loc de 2 , deci inca vreo 20 de locuri.
Va doresc tuturor curaj si multa bafta!
silvia_MISS
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala