• Publicitate

Procedura ajungere asistent medical in Montreal

Universitati, colegii si licee. Sistemul de invatamant canadian.

Moderator: Aurelia Sirbu

Răspunde

Re: Procedura ajungere asistent medical in Montreal

Mesajde katarius1988 » 26 Apr 2015, 18:12

Buna ziua! Sint asistenta medicala din Moldova. Spuneti-mi va rog unde trebuie sa ma adresez in Moldova ca sa obtin Attestation d’enregistrement provenant du ministère de la Santé de Moldavie! Multumesc anticipat!
katarius1988
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Penru danaeric

Mesajde lubilubi » 05 Iun 2015, 14:46

ella_2006 scrie:Am sa incerc sa raspund cat mai concis intrebarilor tale;
1. Primul pas este evaluarea comparative a studiilor tale, care se face la MICC; eu stiu ca se poate face numai odata ajunsa aici, pt ca trebuie sa completezi un formular in care ti se cer dovezi ale rezidentei tale pe teritoriul Canadei( gen numar de asigurare sociala)
2.Odata ce ai evaluarea comparative a studiilor, o depui la Ordin , impreuna cu toate formularele pe care le ai deja de la ei si pe care da, pe astea le poti completa din tara dar cu conditia ca institutiile respective sa le returneze ele inapoi la Ordin....toate astea cu scopul de a obtine ,,echivalarea diplomei''.
3.Imediat ce Ordinul iti studiaza dosarul, primesti o scrisoare in care ti se spune ce pasi urmeaza sa faci-de regula daca ai postliceala sanitara in Ro, ti se cere sa faci un curs de integrare cam de 7-8 luni.
4.Dupa cursul de integrare, care se finalizeaza cu un examen, poti lucra ca infirmiera dar cu conditia ca in max. 3 ani ( ai dreptul la 3 incercari in astia 3 ani) sa iei examenul la Ordin.
5Odata ce ai luat examenul la Ordin poti lucra ca si infirmier pe viata, nu-ti mai ia nimeni dreptul asta.
6.Acum in privinta tarifelor de echivalare, evaluare, traduceri autentificate si ce-o mai fi, sumele sunt variabile, undeva pana intr-o mie de $ cu totul.
7In privinta timpului de procesare a tuturor etapelor, pana sa ajungi la cursul de integrare poate dura cam un an, un an si cateva luni.( e relativ ,de la caz la caz)
Sper ca am raspuns oarecum pe intelesul tau( dat fiind ca nu esti familiarizata cu procedura).....iar pt cei carora le place zgomotul de fond pe forum, n-au decat sa-l produca mai departe, sunt imuna la bruiaje!

Salutare!
Pasii pe care trebuie sa-i urmam ptr a ajunge sa lucram ca AM au ramas asa cum sunt descrisi mai sus? Sau s-a schimbat ceva?
Si inca ceva...ce inseamna CEPI :oops: ? Am vazut termenul folosit intr-o postare anterioara si de atunci ma tot chinui.
DCS 19,09,2011
CSQ 03.07.'15
D2 retr. 03.10.'15
AM 10.02.2016
IV 15.09.2016
V 14.10.2016
lubilubi
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 31 ori
I s-a multumit: 19 ori

Mesajde gogutaliva » 05 Iun 2015, 15:47

Candidate à l'exercice de la profession d'infirmière (CEPI)
gogutaliva
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde hoyas » 16 Iun 2015, 03:19

Buna ziua,
Sunt asistent medical de aproape 10 ani (postliceala) vechime facuta in Romania. Din 3 ani de studii mi-au echivalat doar 2 si m-ar interesa ce ar trebui sa fac sa-mi recunoasca vechimea din Romania. Mentionez ca dosarul meu de emigrare e la stadiul de "asteptat marele IUC"

Sent from my iPhone
hoyas
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 24 ori
I s-a multumit: 8 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Studii si formare profesionala