• Publicitate

Dicționare de dat

Anunturi de vanzari, cumparari, cereri, donatii, matrimoniale, diverse pentru cei care locuiesc in provincia Quebec. Anunturile de publicitate comerciala vor trebui contractate cu realizat.com inainte de a fi publicate. Va rugam sa ne contactati la [email protected]
Răspunde

Re: Dicționare de dat

Mesajde DonTavo » 23 Oct 2017, 03:13

crsv scrie:https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71VCuenN-hL._SL1500_.jpg

daca nu ai bani i-ti trimit un set ; dictionarele au alta menire

daca te duce capul, cauti pe net ;) . In ceea ce priveste menirea dictionarelor, sunt curios la ce le folosesti ca sa pare ca nu te-au ajutat prea mult....
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...

A multumit: 70 ori
I s-a multumit: 30 ori

Publicitate

Mesajde thief » 23 Oct 2017, 03:37

Don Popa, acuma recunoaste ca nici pe tine nu te-a dus prea mult capul daca ti-ai scris la avatar in engleza "Back to Bucharest". Mai bine scriai in romana, macar stiai o chestie sigura. Ce-i drept, e o performanta remarcabila sa scrii o propozitie de 3 cuvinte in engleza, si s-o gresesti!
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde DonTavo » 23 Oct 2017, 04:21

thief scrie:Don Popa, acuma recunoaste ca nici pe tine nu te-a dus prea mult capul daca ti-ai scris la avatar in engleza "Back to Bucharest". Mai bine scriai in romana, macar stiai o chestie sigura. Ce-i drept, e o performanta remarcabila sa scrii o propozitie de 3 cuvinte in engleza, si s-o gresesti!

iti vorbesc pe limba ta, ca oricum esti facut gramada: poate am vrut sa spun ceva cu fraza respectiva... Dar cum pe tine nu te duce capul prea departe, iti sugerez sa te limitezi la arabii tai jegosi si la engleza pe care o vorbesti cu ei
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 70 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde crsv » 23 Oct 2017, 05:09

el scrie in bucuresteana , asta e ceva ce nu gasesti in nici un dictionar
ai fi surprins ca am intalnit arabi cu mult mai educati si policosi ca tine dar asta deja depaseste limita ta de acceptare
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 44 ori

Mesajde thief » 23 Oct 2017, 05:55

DonTavo scrie: iti vorbesc pe limba ta, ca oricum esti facut gramada: poate am vrut sa spun ceva cu fraza respectiva... Dar cum pe tine nu te duce capul prea departe, iti sugerez sa te limitezi la arabii tai jegosi si la engleza pe care o vorbesti cu ei

Don Popa, nu-i nevoie sa-mi sugierezi nimic, pt din astea prefer sa apelez la o femeie... ok, atunci explica ce ai vrut sa spui cu fraza "Back to Bucharest" la avatar. Hai serios acum, fara insulte, fara invective si fara sugerari cu prezervative. Poti sa explici? Hai sa vedem daca se poate duce o discutie normala. Ce ai vrut sa spui cu Back to Bucharest"?
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde capsunar » 23 Oct 2017, 11:14

crsv scrie:el scrie in bucuresteana , asta e ceva ce nu gasesti in nici un dictionar

Serios? Back to the future nu e in dictionarul quebecos? :lol: :lol:
Ia de aici din burta lu subsemnatu o lectie scurta de engleza:
back to e folosit cand esti inca in miscare ( nu esti inca in Buc da (vrei sa ) te duci ) ( ex: back to the future )
back in se foloseste cand esti in Buc.

Fiecare caz de mai sus trebuie acordat dupa caz cu un verb de stare sau miscare care in cazul de fata lipseste.

Cazuri speciale.. trebuie dictionar si sa stii sa cauti.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 44 ori
I s-a multumit: 403 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Quebec - Mica publicitate