• Publicitate

Zbor Canada 2017

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Zbor Canada 2017

Mesajde iulllian » 11 Aug 2017, 19:49

popescu dragos scrie:Salutare tuturor !
Aici mi-ar prinde bine niste informatii despre furnizori de telefonie mobila , internet si dealeri auto. Oferta e mare , ne-am selectat ceva inca din RO , ne mai spun si prietenii nostri una-alta , dar orice informatie pertinenta este bine-venita !
Mr. Tavi , acum putem sa luam legatura , adresa mea de e-mail este [email protected]

Numai bine tuturor romanilor , oriunde va aflati !

experienta mea....
- telefonie, in cazul meu: koodo - am inceput cu abonament de 35 dolari, nelimitat convorbiri(Canada indiferent de ora) si mesaje, 500 mb date, apoi am facut upgrade la abonamente. Verifica la dealeri sau online.
- internet, am avut pachetul de la videotron la inceput(internet,fix si tv) dar dupa 6 luni de promotie am renuntat era prea mult 160 de dolari pe luna. Momentan am contract cu primus(www.primus.ca), avantaj pret bun pentru trafic nelimitat, dar cam lenes, dar daca nu lucrezi in IT e ok. Pe fix ma suna o quebecoasa care ma intreba de sanatate si cam atat. Iar la TV, la care nu ma prea uit, mi-am luat o antena de camera si am vreo 12 canale, mai mult decat suficient.
- masina, nu sunt fan nici toyota si nici honda dar e bine sa-ti ei una(corola sau civic), daca vrei sa stai relaxat cand mergi cu ea pe la service.
- saltele, trage o fuga pe la sears, ca inchid astia magazinele si au lichidari de stoc cica, desi m-am lamurit cu promotiile astora.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Publicitate

Mesajde iulllian » 11 Aug 2017, 19:58

legat de masina, desi cineva tot roman spunea: "nu te baga ca astia sunt romani". iti pot recomanda un roman cu garaj(service) care vinde si masini(daca vrei sa-i bati obrazul pentru masina vanduta sau vrei reparatii sub pretul garajelor canadiene) si mai stiu si brocheri de asigurari romani(care iti poti trimite polita in 10 minute pe mail).
dar... cum am spus mai sus e alegerea ta. :)
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Mesajde laurai79 » 21 Aug 2017, 08:49

Am ajuns cu bine la Montreal. E fain orasul, dar diferit fata de cum imi inchipuiam. Am rezolvat toate actele: sin, alocatie copii Quebec si federala, assurance maladie, tps, bail, inscriere gradi si scoala, masina, banca... Vedeti ca pt maladie va trebuie neaparat formularul rou 104. Mi l-au cerut la depunerea actelor. Vi-ar mai folosi si eu nu am avut un istoric de la asigurare masina Romania tradus pt ca sa primiti un pret mai bun pt asigurare in caz ca nu ati avut accidente in ro. Ne-am inscris si pt examen auto, programarea dupa 1 luna jumate...
laurai79
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde geomaticianu » 21 Aug 2017, 09:34

laurai79 scrie:Am ajuns cu bine la Montreal. E fain orasul, dar diferit fata de cum imi inchipuiam. Am rezolvat toate actele: sin, alocatie copii Quebec si federala, assurance maladie, tps, bail, inscriere gradi si scoala, masina, banca... Vedeti ca pt maladie va trebuie neaparat formularul rou 104. Mi l-au cerut la depunerea actelor. Vi-ar mai folosi si eu nu am avut un istoric de la asigurare masina Romania tradus pt ca sa primiti un pret mai bun pt asigurare in caz ca nu ati avut accidente in ro. Ne-am inscris si pt examen auto, programarea dupa 1 luna jumate...

Oamenii care se misca repede in Canada reusesc.Si chir daca nu ti-ar placea Montrealul,Canada e mare.

Mult succes!!
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde Isostar » 21 Aug 2017, 10:59

geomaticianu scrie:
Oamenii care se misca repede in Canada reusesc

Recomandare pentru toti imigrantii : luati o masina sport :banghead:
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde tania_secareanu » 21 Aug 2017, 12:06

laurai79 scrie:Am ajuns cu bine la Montreal. E fain orasul, dar diferit fata de cum imi inchipuiam. Am rezolvat toate actele: sin, alocatie copii Quebec si federala, assurance maladie, tps, bail, inscriere gradi si scoala, masina, banca... Vedeti ca pt maladie va trebuie neaparat formularul rou 104. Mi l-au cerut la depunerea actelor. Vi-ar mai folosi si eu nu am avut un istoric de la asigurare masina Romania tradus pt ca sa primiti un pret mai bun pt asigurare in caz ca nu ati avut accidente in ro. Ne-am inscris si pt examen auto, programarea dupa 1 luna jumate...

Buna Laura ,
Ai un Nr de telefon fix ?
Al meu este : 581 300 96 76
Mai schimbam impresii .
Noi locuim in Quebec City

Sent from my iPhone using Tapatalk
tania_secareanu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 30 ori
I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul