• Publicitate

Ajutor calcul puncte, va rog!

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Ajutor calcul puncte, va rog!

Mesajde Alexandra19 » 10 Mar 2017, 16:41

Salut! Tot citind pe aici am şi eu câteva întrebări, dacă mă poate ajuta cineva.

1. Pt experiența de lucru se acordă puncte doar dacă lucrez în domeniul în care am terminat facultatea? Experiența de lucru din altă țară se ia în considerare? Dar dacă e part-time?
2. La rude, pt unchi în Montreal se primesc puncte?
3. Cu prietenul meu suntem împreună de 4 ani jumate dar nu suntem înregistrați pe o adresă comună. Cum putem demonstra că suntem împreună, ca unul să fie Ap si celălalt As?

Vă mulțumesc!
Alexandra19
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 10 ori
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde iulllian » 12 Mar 2017, 02:18

Alexandra19 scrie:Salut! Tot citind pe aici am şi eu câteva întrebări, dacă mă poate ajuta cineva.

1. Pt experiența de lucru se acordă puncte doar dacă lucrez în domeniul în care am terminat facultatea? Experiența de lucru din altă țară se ia în considerare? Dar dacă e part-time?
3. Cu prietenul meu suntem împreună de 4 ani jumate dar nu suntem înregistrați pe o adresă comună. Cum putem demonstra că suntem împreună, ca unul să fie Ap si celălalt As?

Vă mulțumesc!

1. se acorda puncte indiferent de experienta. dar e mai ok daca e in domeniul in care ai studiat. ca sa demonstrezi vechimea iti cer de la fortele de munca tot istoricul. daca nu ai o hartie oficiala nu poti demonstra.
2. da conteaza daca sunt de gradul I
3. pai ar fi bine sa aveti adresa comuna si sa platiti ceva facturi impreuna pe adresa respectiva, altfel e mai complicat cu poze si alte nazbatii.

cam astea erau conditiile prin 2011. nu cred sa se fi schimbat multe.
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 42 ori

Mesajde holger » 12 Mar 2017, 07:13

Alexandra19 scrie:Salut! Tot citind pe aici am şi eu câteva întrebări, dacă mă poate ajuta cineva.

Vă mulțumesc!

Eu iti raspund numai la 3 ca am trecut ff mult prin ce zici tu, raspuns scurt NU ai cum, eu la D1 cand am depus prima data am pus cel putin 50 de pagini de povesti, poze, bilete de avion, calatorie impreuna etc etc, sa dovedim ca stam impreuna de 7 ani.
Raspuns a fost: vrem o factura cu numele conjunt......... bine ca intre timp ne am cazatorit si asta a fost, am trimis certificatul si dupa scrut timp a venit CSQ.
DCS 14.02.2014
CSQp 29.09.2015
D2 20.01.2016
IUC 27.02.2016
AM 11.07.2016
IV 21.12.2016
V 24.01.2017
holger

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 34 ori

Mesajde Alexandra19 » 12 Mar 2017, 10:20

Am înțeles, mulțumesc! Noi mai avem un cont împreună la bancă, asta nu ne-ar putea ajuta cumva?
Alexandra19
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 10 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde iulllian » 13 Mar 2017, 21:13

Alexandra19 scrie:Am înțeles, mulțumesc! Noi mai avem un cont împreună la bancă, asta nu ne-ar putea ajuta cumva?

si asta intra la categoria nazbatii ca si cu pozele impreuna. va intarziati dosarul ....
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 42 ori

Mesajde utilizatorgmx » 14 Mar 2017, 03:32

Alexandra19 scrie:Am înțeles, mulțumesc! Noi mai avem un cont împreună la bancă, asta nu ne-ar putea ajuta cumva?

Cea mai buna solutie e sa-l ceri! :)
utilizatorgmx

A multumit: 31 ori
I s-a multumit: 20 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec