• Publicitate

Relatari sesiunea de interviuri nov - dec 2012

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Sal

Mesajde sorro » 04 Feb 2013, 07:16

next007 scrie:
iulicka205 scrie:Am o curiozitate :a mers cineva la interviu cu traduceri in ENGLEZA?
Daca da, cum au reactionat? Sa ma risc sa merg cu engleza, motivul fiind ca mi le traduce o prietena mai ieftin...Ce ma sfatuiti?Multumesc

Dupa parerea mea nu este o idee prea buna,mai ales ca in toamna 2012 au modificat carta,si doar franceza este limba oficiala in Quebec!!!
Nu stiu daca ar da bine !

Franceza este limba oficiala in Quebec de multi ani. Nu s-a modificat nimic in toamna lui 2012, exista doar o propunere de modificare (Bill 14), care e foarte probabil nici sa nu treaca in parlament, pt. ca e mult prea mult scandal pe marginea ei + guvernul PQ e minoritar...

Poti sa traduci actele in engleza bine mersi, sunt acceptate si nu vor crea probleme... Justificarea simpla este "le aveam deja traduse" sau "au costat mai putin", asta in cazul in care cineva intreaba (desi nu cred).
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Publicitate

Mesajde inamoc » 11 Feb 2013, 10:17

paul_cristian_petcu scrie:Am ajuns acasa dupa o zi care a inceput cu emotii, drum asteptare, interviu, dupa care emotiile s-au transformat intr-o mare bucurie
AM FOST SELECTATI PT Quebec
AP
Niv franceza declarat 7/7 ; Domeniu de formare Contabilitate, v 40 ani
AS - 5/5 ; Contabilitate, 40 ani

Interviul a inceput destul de prost, si asta pentru ca inaintea noastra dl IB a picat o familie. Am intrat cu emotii foarte mari pentru ca eram la limita cu punctele din cauza varstei si pt ca nu am fi vrut sa il avem pe dl IB ca ofiter de emigrare. Insa faptul ca dl IB a fost cel care a gestionat dosarul nostru a fost de bun augur. IB - un profesionist desavarsit, meticulos dar foarte abordabil, ne-am putut completa foarte bine intre noi, (fara sa intram peste celalalt).
A inceput verificarea actelor (pasapoarte diplme licenta, adeverinte de la locul de munca, cartea de munca si revisalul si adeverintele de la casa de pensii) acest lucru l-a facut pe rand pentru ap si as. Noi am avut emotii deoarece diploma era obtinuta la ID, aici au aparut cateva intrebari:
AP - ce forma invatgamant am urmat cu toate ca vazuse foarte clar in traducere, de cate ori ne intalneam cu profesorii si despre modul in care ne erau puse cursurile la dispozitie de catre facultate.
AS - ce fel de facultate a urmat , de stat sau privata, de ce am ales o facultate privata si nu una de stat
Intrebari pe care le-a pus atat AP cat si pentru AS - unde lucram, de cat timp, ce presupune activitiatea desfasurata.
In timp ce verifica datele cerute se asternea linistea, l-am intrerupt de doua ori, odata cand l-am intrebat unde locuieste in Quebec si i-am spus ca nu ii simt accentul specific Quebec-ului. Aici a zambit si a inceput sa na povesteasca despre accentele din zonele Quebecului. a vorbit 10 15 minute doar despre acest lucru si chiar a zambit.
La verificarea niv fr:
AP - unde am fost in vacanta (i-am zis ca nu am fost in vacanta, dar am completat cu iesirile de weekend)
AS - unde a invatat limba franceza
AP (EN) - ce am facut ieri , normal ca am facut ca toata lumea am inceput in forta in englesa si am terminat in franceza, dar a fost multumit.
A cerut noile DCS-uri CAF (un singur exemplar) si formularul pentru ordinul profesional.
Multe intrebari au fost puse pe tema actelor nimic in plus.
Cand ne-a zis ca suntem acceptati a vorbit f incet , si eu si sotia am inteles dar nu stiam cum sa reactionam, abia a doua oara am reusit sa ii si multumim la fel de incet ca el.
Ne-a mai intrebat unde vrem sa ne stabilim (SAGUENAY, LAC SAINT JEAN) si aici i-am indesat dosarele cu oferte de munca (f multumit pt ca erau de pe emploi Quebec) si oferte de locuinte la care s-a uitat si a zambit pt ca toate erau 4 1/2 si la niste preturi pe care in Montreal nici nu visezi
restul e istorie tiparie csq si ce trebuie sa facem pentru parul urmator.
Am avut foarte multe materiale pregatite peste care nici nu s-a uitat dar care au contat cantitativ pt ca a mentionat ca am depus mult efort in pregatirea interviului.

Atmosfera s-a relaxat dupa ce a vazut destinatia si asa a continuat pana la final.

NU STIM NIMIC DE CELELATE FAMILII CARE AU INTRAT INAINTEA NOASTRA IN AFARA DE CEA PICATA DE DL IB
Speram ca toti au primit CSQ
Bafta celor care urmeaza

"A cerut noile DCS-uri CAF (un singur exemplar) si formularul pentru ordinul profesional."

Salut, poti sa ma lamuresti si pe mine, ce inseamna " noile DCS-uri"?
Ma poate cineva ajuta cu acest raspuns?
As mai avea o intrebare: cand mergi la interviu, trebuie sa ai inca o data traducerile actelor originale, deja trimise? Nu sunt suficiente doar originalele. Traducerile legalizate le au deja.
Puteti sa-mi spuneti dosarele care le prezentati la interviu?
Multumesc anticipat tuturor pentru raspuns. Felicitari celor cu interviul luat si succes celorlalti care asteapta.
DCS Viena: 22.09.2011
REC PAIMENT: 23.01.2012
ACC/OUV: 10.02.2012
PERM 104
inamoc
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde cristal8888 » 13 Feb 2013, 12:06

In invitatia la interviu iti spune toate actele ce trebuiesc aduse, originale plus traduceri. Chiar daca le-ai trimis o data, trebuie sa te conformezi. Cei din sesiunea trecuta au trebuit sa completeze din nou DCS-ul pt fiecare aplicant. Iar ca dosare..depinde. In primul rand sa ai oferte de munca pentru meseria vizata(apreciaza ofertele de munca in studiile deja facute sau in experienta de aici), locuinte, gradinite, scoli, plan de integrare in primele luni de viata si pot fi multe alte.
D2 14.01.2013
AM 14.03.2013
cristal8888
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 0 data

Relatari sesiunea de interviuri nov - dec 2012

Mesajde julik » 22 Sep 2014, 16:04

Sent from my iPhone using Tapatalk
DCS:14.11.2011
OUV/ACC:20.04.2012
Perm 124:16.06.2014
Intv: 10.11.2014; 8.30
D2: 26.11.2014
julik
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 1 data

Re: Relatari sesiunea de interviuri nov - dec 2012

Mesajde pluto2010 » 07 Ian 2015, 03:53

Cunoaste cineva programul interviurilor pe 2015?
Multumesc!
DCS:01.11.2011
CSQ:08.07.2015
VIZA:05.02.2016
pluto2010
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 32 ori
I s-a multumit: 1 data

Re: Relatari sesiunea de interviuri nov - dec 2012

Mesajde malacu » 13 Ian 2015, 16:24

Ar trebui sa updateze lista in urmatoarele zile!

Sent from my iPhone using Tapatalk
??.04.2011 DCS Viena
??.01.2012 - ACC/OUV perm 104
??.09.2015 - CSQ posta
malacu

I s-a multumit: 5 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec