• Publicitate

Relatari sesiunea de interviuri 4-22 martie 2013

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Mesajde luca06 » 02 Aug 2013, 09:50

samalex scrie:Buna seara!
desi este spre sfarsitul sesiunii, vin si eu cu relatarea interviului nostru - care sper sa ajute, mai mult pe fratii moldoveni, avand in vedere faptul ca ei urmeaza ..

Am obtinut doua CSQ-uri in urma interviului cu dl. Samir Achaibi
AP - 31 ani, consilier juridic, diploma master, fara teste TEFAQ sau IELTS, declarata francofona la sfarsit
As -32 ani, consilier juridic, diploma master, fara teste, declarat francofon

- a cerut pt AP: pasapoarte, CAF actualizat, ultima diploma obtinuta + foaie matricola, adeverintele (sau contractele) de la locurile de munca pt ultimii 5 ani de la interviu , Aici a fost o problema din punctul lui de vedere: desi AP avea adeverinte de la toate locurile de munca, in unele era scris ca a lucrat 8ore/zi in altele 40 ore saptamanal, iar Samir nu a fost multumit de cele cu 8ore/zi - Cum poate el sa-si dea seama daca am lucrat 5 zile pe saptamana si daca nu a fost cumva emploi-contract cu timp partial (asta desi i s-a explicat ca in Romania programul de lucru este de 5 zile pe saptamana si ca fiecare serviciu resurse umane are tipicul sau), stagiile de cotizare si atat.
- pt AS: ultima diploma, adeverintele de la joburi. Tin sa precizez ca eu din 2011 am lucrat la negru, iar la interviu am spus ca am facut benevolat (avand in vedere relatarile interviurilor de la sesiunile anterioare) - dar nu l-a interesat acest aspect. Am avut adeverinta de la serviciul anterior anului 2011 (am fost militar) + livretul militar si nu au fost probleme. A spus ca mai vazut astfel de livrete si ca este in regula.

Cu exceptia intrebarilor legate de studii si experienta profesionala, care au fost strict adresate fiecarul aplicant, am putut sa vorbim amandoi deodata, sa ne completam si nu l-a deranjat lucrul asta.

Intrebari in franceza:
- daca au aparut modificari privind situatia familiala
- de ce nu avem teste de limba (i s-a explicat si a inteles)
- de ce vrem sa emigram in Quebec si nu il alta parte (Norvegia, Suedia)
- pe AP a intrebat-o ce atributii avea la unul dintre joburi
- ce vrem sa lucram in Quebec
- unde vrem sa ne stabilim in Quebec si de ce (AP a spus ca are un verisor stabilit in Montreal + plus prieteni, si ca putem dezvolta un reseau de contacts mai usor acolo, etc ....) - Bineinteles ca el a contracarat si a spus ca vin foarte multi emigranti anual in Montreal si ca este mai dificil sa gasesti de munca, ca am putea sa luam in considerare si alte variante)
- daca ne-am interesat de chirii in Montreal (aici a rasfoit putin dosarul cu oferte de inchiriere)

Intrebari in engleza - doar pt AP:
- daca stie engleza
- cum a invatatat engleza
- ce a determinat-o sa studieze Master in Drept international

Interviul a durat cam o ora si 10 minute.
Ca impresii - Samir Achaibi este, intr-adevar asa cum a fost descris pe forum, un tip simpatic si mai sociabil, dar mi s-a parut strict/riguros in ceea ce priveste analizarea dosarului. Noi datorita nivelului de franceza am obtinut CSQ-urile, intrucat nu avem domenii de formare punctate si nici profesii care se cauta in Quebec.

La sfarsit dupa ce ne-a inmanat CSQ-urile am vorbit putin mai liber. Samir ne-a explicat care este situatia reala in Quebec (de parca noi nu stiam!): ca nu vom gasi usor locuri de munca, ca experienta in domeniul bancar de aici (pt AP) nu va fi luata in considerare in Quebec, ca statisticile de pe emploi Quebec sunt "cam umflate", dar ca are increderea ca vom reusi sa ne integram, ne-a dat sfaturi cu privire a orientarea spre alt oras - bineinteles spre Quebec (el fiind de acolo) si i-a facut putina reclama.

Sper sa nu fi uitat ceva, sunt foarte obosit. Daca aveti intrebari suplimentare va stau la dispozitie. Bafta multa celor cativa care mai au interviul in Romania si le tin pumnii fratilor moldoveni!

Ce I-ati declarant ca vreti sa kucrati in Canada, avand in vedere ca sunteti consilieri juridici?
luca06
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Pufux2 » 03 Aug 2013, 03:26

anerga scrie:Felicitari!

Multumim si bafta la interviu! Daca aveti nevoie de ajutor, let us know.
Z - Martie
Pufux2
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde samalex » 06 Aug 2013, 16:22

luca06 scrie:Ce I-ati declarant ca vreti sa kucrati in Canada, avand in vedere ca sunteti consilieri juridici?

Noi am spus ca vrem sa profesam ca techniciens juridiques sau assistants juridiques (CNP -4211), iar in plus sotia i-a spus ca poate lucra si intr-o banca (avand in vedere experienta din tara).

Insa ofiterul ne-a spus ca ne va fi foarte greu, pt ca sistemul canadian este diferit (de parca noi nu stiaaaam ???!!!), dar deh... avand in vedere relatarile de la interviurile din noiembrie-decembrie am mers pe aceasta pista (ofiterilor de atunci nu le-a convenit sa auda de cursuri/studii).

Depinde de fiecare ofiter in parte, dar trebuie sa cunosti foarte bine cu ce se mananca profesia ta/ corespondetul ei in Quebec.
samalex

Mesajde luca06 » 08 Aug 2013, 07:09

alinaraluca2000 scrie: Soţul, AP ( ofiţer M.A.I. Academia de Poliţie, licenţă în Drept, studii postuniversitare în psihologie judiciară) tefaq B2/B2 , cursuri în franceză pentru misiuni internaţionale , etc....
Vorbeşte iniţial cu soţul în ambele limbi , despre sarcinile şi locul de muncă, motivaţia pentru care am ales Ville de Quebec, ce va face acolo, dacă s-a documentat, despre studiile pe care soţul trebuie să le completeze pentru a putea lucra în domeniul său, părând că la rândul său ştia toate aceste demersuri. !

Buna, te-as ruga sa-mi spui ce a spus sotul tau ca va lucre acolo, cum isi va compelta studiile etc, deoarece sunt intr-o situtie similara. Multumesc
luca06
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde alexandru.co » 16 Aug 2013, 22:16

Ne puteti va rog spune daca trebuie traduse si cotizatiile si fluturasii de salarii? In plus eu am un PFA pe care nu as vrea sa il declar ca sa nu ma complic cu atatea acte. Experienta in munca o am din alt loc. Este ok daca nu declar PFA?
alexandru.co
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Pufux2 » 22 Aug 2013, 06:28

alexandru.co scrie:Ne puteti va rog spune daca trebuie traduse si cotizatiile si fluturasii de salarii? In plus eu am un PFA pe care nu as vrea sa il declar ca sa nu ma complic cu atatea acte. Experienta in munca o am din alt loc. Este ok daca nu declar PFA?

Noi am tradus cotizatiile, fluturasii nu (oricum daca aveti cotizatii la acelea se uita). Fluturasii nostri nu i-a luat in calcul motiv pentru care a trebuit sa trimitem completare de acte - cotizatiile - am primit abia apoi CSQ prin posta.

In ceea ce priveste PFA-ul, cel mai bine este sa declarati tot trecutul in munca, parerea mea. Exista riscul sa iasa la iveala si apoi sa dea de banuit => probleme inutile.
Z - Martie
Pufux2

I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec