• Publicitate

Relatari interviuri sesiunea Septembrie 2013

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Subiect închis

Relatari interviuri sesiunea Septembrie 2013

Mesajde Anca Labuneti » 04 Sep 2013, 16:20

Acest topic este dedicat strict relatarilor de interviuri din sesiunea Septembrie 2013.

Rugamintea este sa nu postati mesaje de felicitari sau intrebari total pe langa subiect in acest topic. Pentru orice fel de alte discutii exista urmatorul topic paralel:

http://www.realizat.com/viewtopic.php?t=285843

Ideal este ca intrebarile care sunt postate aici pe marginea interviurilor sa fie strict la subiect (meserie, acte cerute intr-o anumita situatie, mod de abordare al ofiterului pt subiectul X etc), iar raspunsul sa fie punctual. Astfel este mult mai usor tuturor sa parcurga topicul si sa ramana strict in aria de interes, respectiv desfasurarea interviului.

Mult succes tuturor!!! :)
"Si-am renascut din propria cenusa ... Phoenix_Bird "
Anca Labuneti
Echipa Emigrare.CA
Echipa Emigrare.CA

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Relatare interviu

Mesajde Erika77 » 05 Sep 2013, 14:47

Vin cu relatarea noastra de interviu :-) Sept 4 Sofia (cetateni maghiari) am scapaaaaattt 2 CSQ cel mai simplu interviu ever :-)

In primul rand vreau sa doresc tuturor celor care veti sustine interviul sa aveti parte de un asa ofiter de ajutor, si sa luati toti CSQ!!!

D-nul a venit in hol unde asteptam s-a prezentat, a dat mana cu noi ne-a invitat inauntru.
AP -liceu de info
AS inginer geolog

Ne cerea actele in paralel, la AP prima intrebare cand s-a nascut :-) apoi pasaport, acte de studii, foaie matricola, singura intrebare unde lucreaza si ce. Apoi la AS la fel aceleasi acte, unde lucrez(nu lucrez de 2 ani am inceput sa-i explic de ce nu l-a interesat) La AP cotizatia, si oferte de job.
Aici a explicat ca nu e prea bine ca si-a scos job uri care cer studii superiaore, dar nu a fost o problema majora:-)
Cei care nu aveti test de limba un sfat! duceti de la prof, daca ati facut ore cu prof o declaratie orice , cate ore ati luat, cam la ce nivel etc stiti voi:-)
Noua ne a cerut nu am avut :-)
FFFF mult a vb el, cum putem sa ne gasim un job, ne-a dat multe sfaturi in legatura cu acest lucru, absolut nimic nu ne-a intrebat despre Canada, Quebec sau Montreal, doar unde vrem sa mergem.
In engleza l-a intrebat pe sot unde a invata engleza atat :-)
Plan de integrare nu a cerut, chirii nu , cand i-am aratat planul a fost super uimit ca de unde ne am documentat asa fain si l-a si pastrat :-)
Deci la noi in mare , interviul a constat din verificarea actelor originale si cam atat nu prea multa vorbarie:-)
Daca -mi mai aduc aminte ceva important am sa scriu , nu stiu daca si voi cei din Bucuresti veti avea acest ofiter , eu va doresc din suflet sa-l aveti :-)
Erika77
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Erika77 » 06 Sep 2013, 01:47

cocodrilu scrie:Erika77, in primul rand felicitari iar in al doilea rand ne poti spune si numele ofiterului,te rog?

Multumesc !!!
D-nul Daniel Leblanc cam la 50 si ceva ani...
Erika77
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde liliak » 06 Sep 2013, 02:54

Erika,sa inteleg ca aveti dubla cetatenie?daca da,a fost vreo problema cu partea la care din cetatenii aveti de gand sa renuntati?noi la fel avem dubla...si la Sofia,v-a cerut acte care demonstreaza dreptul de sedere?
IUC.13.01.'14
AM .07.04
IV.?
liliak
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde Erika77 » 06 Sep 2013, 03:21

liliak scrie:Erika,sa inteleg ca aveti dubla cetatenie?daca da,a fost vreo problema cu partea la care din cetatenii aveti de gand sa renuntati?noi la fel avem dubla...si la Sofia,v-a cerut acte care demonstreaza dreptul de sedere?

Da avem dubla cetatenie . Nu ne-a intrebat la care renuntam:-)
Ne a cerut acte doar ce am relaltat , studii, munca .
De unde sunteti de aveti voi la Sofia? Sofia is the best hihiii:-))
Erika77
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde lucian radu » 09 Sep 2013, 14:51

Suntem Fericitii posesori a 3 CSQ-uri.
Astazi la ora 13.30 am fost programati la mult asteptatul interviu (2 ani si 9 luni)
AP- 44 ani - Economist- franceza B2/B2
AS- 39 ani- Economist- Franceza A1/A2
1 Copil 9 ani
Ofiter barbat Julien Bois. Mai exista inca o doamna blonda creata si inca un barbat deci in total sunt 3 ofiteri, nu stiu numele celorlalti 2.
Am juns la hotel cu o jumatate de ora inainte de ora programata, la ora 13.35 a venit Dl Bois si ne-a invitat in birou. Pentru inceput ne-a explicat cum va decurge interviul adica , o sa verifice actele originale - pasapoarte diplome , apoi ne v-a intreba despre posibilitatiile de munca din Quebec pe domeniile noastre si apoi despre pregatirea noastra in vederea integraii in societate din Quebec urmand ca la final sa ne comunice daca suntem sau nu acceptati.Nu a fost o discutie tensionata sub nici un fel, chiar am mai si zambit in unele momente. Dupa verificarea pasapoartelor si a diplomelor de licenta a inceput cu prima intrebare la AS referitoare la locul de munca daca am un loc de munca de cand si a cerut adevrinta de la locul de munca actual, dupa care a intrebat daca am TEFAQ... i-am raspuns ca nu si nu a fost nici o problema. Dupa care a trecut la AP ... unde a verificat locurile de munca (Contracte si adeverinte - nu s-a uitat peste cele de la casa de pensii sau asigurari de santate).
A cerut TEFAQ pentru AP l-am dat in original si l-a studiat putin.. dupa care a trecut la scolarizare si foi matricole. Toate bune si frumoase.
A urmat testarea nivelului de limba engleza pentru AP si a intrebat ce am facut ieri, am explicat ca am fost i n parc ne-am plimbat impreuna cu copilul si am fost la locurile special amenajate pentru joaca etc....apoi a urmat intrebarea despre ce film am vazut ultima data.. Aici a urmat o discutie destul de lunga in engleza, pentru ca filmul pe care l-am mentionat era destul de complicat...Henric al VIII-lea din nou toate bune si frumoase.
Dupa ce a terminat cu partea de acte,si testarea pentru nivelul de franceza si engleza a intrebat daca am fost in Canada raspunsul a fost afirmativ avand si o sora si un verisor dar in Ontario aici a fost un pic contrariat de ce nu mergem pe partea Engleza avand 2 rude in partea engleza, si de ce nu mergem in Toronto... si de ce am ales Quebec, si implicit Montreal. Raspunsul a fost ca nu ne-a placut ce am vazut in Toronto pe sistem American, si ca sistemul din Quebec seamna mai mult cu cel european.. iar orasul seamana cu Parisul... oras care ne-a placut foarte mult.
Apoi am fost intrebati de locuri de munca... ce anume vrem sa muncim in Quebec… AS in domeniul vanzarilor auto pt. care a experienta bogata, iar AP in domeniul bancar la fel cu o experienta bogata in domeniu. Ne-a intrebat daca cunoaste angajatori pe aceste domenii, am raspuns ca nu dar avem ofertele de munca gasite pe site-uiri si a cerut sa le vada, s-a uitat pe ofertele pentru AP iar pe cele pentru AS a trecut mai repede fiind foarte multe peste 30 oferte pentru fiecare. Am fost intrebati daca stim si in ce companii putem sa muncim AP a enumerat cateva banci iar AS a mentionat Hyundai sau Ford dealerii auto la care a muncit in Romania… din nou toate bune.
A urmat apoi despre locuinta, unde AS a intervenit si a spus ca au cautat si temporare si permanente.. am fost intrebati daca stim ce inseamna un apartament de 3 si 1/2 si daca este suficient pentru o familie de 3 perosne.. nu am inteles exact cum sta treaba cu camerele … si ne-a explicat ofiterul ca vom avea nevoie de 4 si 1/2 …. Au prezentat ofertele de cazare temporar si anuala pe care le aveam iarasi foarte multe la numar si preponderent pe cartierul unde am spus ca vrem sa ne instalam in Montreal, inclusive pentru 3 si 1/2 si 4 si 1/2, iar ofiterul a fost foarte multumit.
Desi nu a cerut, ofiterul a observant dosarul pentru copil, dosar care avea in primele pagini informatii despre scoala si integrarea copilului in societate… iar toate dosarele au avut post-it uri colorate puse pe post de semn de carte, cu mentiuni in franceza pe ele.. iar ofiterul le-a rasfoit, si a fost foarte incantat.
La final ne-a spus ca acum o sa dureze putin pana calculeaza punctajul si ne spune daca am obtinut CSQ-urile…, AP a intervenit si a spus ca avem pregatit si un plan de integrare, imprimat pe o coala A3, plan pe care l-a studiat si l-a citit in totalitate… si ne-a spus ca suntm fff bine pregatiti. Dupa care au urmat cateva moment de liniste care au parut o vesnicie timp in care ne-am rugat bunului Dumnezeu … dupa care a venit izbavirea ne-a felicitat si ne-a spus ca suntem acceptati in Quebec.
La final, i-am aratat o poza cu baiatul nostru si un filmulet pe telefon cu cateva cuvinte rostite de el : Buna sunt ..... am 9 ani si sunt clasa a trei si imi doresc sa devin cetatean quebecoise. Sa ne vedem cu bine in Quebec". Apoi ne-a inmanat CSQ-urile dupa destule probleme cu celebra imprimanta si un ghid Apprendre le Quebec, desi era sigur ca déjà avem unul… dar acela este mai mic si ne-a explicat pasii care trebuie urmati in continuare pana la abtinerea vizei, avertizandu-ne sa ne grabim cu dosarul 2 pentru ca poate dura si 1 an pana la obtinerea vizelor de rezidenta permanenta .
In final am plecat cu CSQ-urile in mana
Interviul nu a fost foarte greu dar trebuie sa sti exact ce vrei sa faci sa ai raspunsuri la toate intrebariile sa fiti determinati si increzatori in propiile forte.

Vreau sa multumesc lui Dumnezeu care ne-a dat aceasta sansa de a avea un comisar foarte placut si care nu a incecat niciun moment sa ne puna in disficultate

Multumim in mod exceptional Familiei Jurcovan pentru ajutorul acordat pe toata durata pregatirii dosarelor si tuturor celor care a-ti postat relatarile din interviiurile anterioare care ne-au ghidat spre reusita.
Nu in ultimul rand multumiri celor care astazi ati stat cu sufletul la gura si ati fost alaturi de noi prin gandurile voastre.

Va uram sa aveti multa bafta si noroc si un interviu usor,

daca mai aveti intrebari va raspund cu drag,

BAFTA!!!!
DCS-23.02.2011
18.01.2013-perm 124
18.06.2013 invitatie interviu
09.09.2013- CSQ
03.10.2013-D2
lucian radu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...