• Publicitate

Relatari interviuri sesiunea Septembrie 2013

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Subiect închis

Mesajde bosty » 28 Sep 2013, 04:16

[quote="mirela71"]Buna seara dragi colegi... am reusit sa ne linistim si sa va povestim marea noastra aventura: INTERVIU - 25.09.2013 - ofiter dna Christian Hout, ora 9.30

Imi cer scuze pentru lungimea relatarii, am incercat sa redau cat mai mult din genul de interviu a la madam Hout, insa cine a citit relatarile anterioare cu atentie , ii poate anticipa comportamentul!!
Nu e usor de loc, am trecut prin toate starile posibile si imposibile, important e sa fii stapan pe tine..la orice spunea ne urmarea reactiile cu coada ochiului!!

[/b]Va intelegem perfect. Si noi am trecut prin acelasi tip de interviu, dar nu am detaliat foarte tare, pentru a nu speria viitorii intervievati. Madame Hout are o mare problema de comportament si mi-a dat senzatia ca nu isi poate infrana reactiile, nu se poate controla in multe situatii. Eu cred ca in viata particulara este o persoana singura si neimplinita, poate fara copii. In sfarsit, ma bucur mult ca ati reusit sa treceti si voi cu bine prin chinurile unui astfel de interviu.
Toate bune![/b]
Hope for a better life...
bosty
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 6 ori

Publicitate

Mesajde radu tudoran » 01 Oct 2013, 09:18

Salutare dragilor!!!
Am avut interviul pe data de 24.09.2013 ora 13.30 cu domnul Bisson.
AP-sotia economist intr-un mare concern german cu filiala la Bucuresti franceza Tefaq C1-C1 si engleza avansat dar fara ielts.
Si fiul meu 19 ani absolvent liceu arhitectura,anul 1 fac.contabilitate si informatica de gestiune.
AS-je fara Tefaq si altele angajat MAI
Cu mare greutate m-am hotarat sa va scriu pt eu nu prea am talent de scriitor dar pt ca si pe mine m-au ajutat postarile altora pt care vreau sa le multumesc pe aceasata cale iata cum a decurs interviul nostru.
Am intrat cu intarziere fata de ora fixata cam cu 15 min,cam pe la 13.15 o vad pe doamna Huot iesind din lift foarte zambitoare spunandu-ne sa o asteptam cateva min dupa care a venit si a luat o pereche de langa noi carora nu le-am retinut numele dar care sper sa fi luat si ei csq-le,dupa alte cateva min a venit domnul Bisson pe care la momentul respectiv nu stiam cine este.
Prea multa vorbarie,interviul a durat 1h 45 min.
La inceput pot sa va spun ca de emotie nu l-am inteles de loc pe domnul ofiter,noroc cu doamna mea care stapaneste f bine ambele limbi plus lb.germana-nativ+trad.autorizat.
La inceput eterna treaba cu prezentatul interviului pt ea verif niv de engleza la mine franceza,nu mai e nevoie sa va spun de morcov la mine cu frunze cu tot.
Intrebari pt ea AS:
- prima cred a fost o discutie de fapt legat de Quebec ce ne astepam sa gasim cum credem ca o sa ne integram,discutie care a purtat-o sotia mea cam 15-20 min dupa care m-a luat pe mine despre unde lucrez si cum la mine demarajul e mai greu,sotia i-a spus ca eu nu sunt asa de obisnuit sa vb mai multe lb straine ca ea.....blocaj de limba................atunci eu eram ud as putea sa va spun,umila mea parere ca monsieur Bisson este un super tip,atunci dansul spune o sa il luam mai incet sa se incalzeasca daca nu as fi fost atat de stresat m-ar fi pufnit rasul!!!!!!!!!!
- pt mine cum va numiti,ce cetatenie aveti?
Eu de colo romana el intr-o propozitie daca se poate eu sigur bineinteles si de atunci parca m-am mai eliberat de stres,ce am facut in Turcia?
Am fost in concediu zic eu la plaja,el ce luam cand mergeam la plaja si am tot discutat pe seama preturilor din Turcia fata de Grecia,dupa care trece la doamna mea sa o testeze la engleza.
-Cum se toarna sticlele de plastic(suflat adica)firma unde lucreaza ea se ocupa cu construire de fabrici,linii imbuteliere bere lapte vin alcool si cam tot ce curge,deci in engleza care a durat cam tot 20,25 min dar nu pot sa fiu prea sigur de durata,la sfarsitul discutiei in engleza a spus de 2 ori excelent.
Despre acte nu s-a uitat decat pe licentele amandoua si pe adeverinta ei de la servici atat si nimic mai mult.
Dupa care a fost adus in discutie baiatul ce vrea sa faca?
Noi facultate bineinteles,am gasit 4 facultati...........!
El care la inceput sigur ca l-a vazut pe si pe el puteti sa il chemati?
Sigur ca da eu de colo,dupa care a venit si el si l-a intrebat in franceza dar el fiind ca sa zic asa cam praf(cand el l-am chemat am inteles ca sotia i-a spus ca nu stie franceza ca sa preg pt bac)el zice vb engleza el da sigur si a inceput discutia de facultati .........design vestimentar.....monsieur a fost f placut impresionat de dorinta lui.............si a stat sa ii caute doua fac sau un fel de instiut in domeniu........hartii soase de el de pe net de undeva........liniste.........Mes felicitations de doua ori.is cam asta a fost tot.
Multa bafta celor care mai au de dat interviu si celorlalti poate ne vedem la Montreal sau pe aici la Bucuresti.
Scuzati incoerenta.Toate alea bune pentru toti.

:wav: :wav: :wav: :wav: :wav: :wav: :wav: :wav:
Am aflat de voi...
radu tudoran
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde alintod » 01 Oct 2013, 13:28

Buna seara , ne-a venit si noua randul... , dupa 2 ani jumate de citit pe forumuri , sa si scriem :-) .
N-am fost foarte activi , in sensul ca n-am prea scris dar relatarile colegilor de forum ne-au fost de mare ajutor .
Dupa o calatorie cu trenul din Satu Mare , ajungem la Bucuresti la 10.30 in dimineata zilei in care aveam interviul .La ora 14.30 eram programati la interviu , pe coridor ne intalnim cu diferite cupluri care aveau interviu ca noi la aceeasi ora , schimbam cateva cuvinte , fapt care ne-a mai eliberat de niste emotii si la un moment dat apare o doamna blonda si creata ,ne-am dat seama ca era D-na ofiter Hout doar ca nu-mi vine sa cred , o credeam mai tanara , se uita pe lista si zice Bianca ... , mai stalcit , la care noi ne ridicam si o urmam , resemnati .
AP -31 ani , Facultate de Limbi Straine , profesoara de Franceza -Engleza , o fetita de 5 ani .
AS - 35 , Facultatea de Energetica , dar experienta in Telecomunicatii .
Eu , studiind Lb. Franceza din clasa a II-a , nu prea m-a stresat interviul , dar va asigur ca aceasta doamna reuseste sa te faca sa-ti inghiti cuvintele .
N-am avut Tefaq nici unul .

Am presimtit ca va fi ea , asa ca ma pregateam pentru orice , oricum nu credeam ca va fi un interviu asa intens. Siguri pe noi , calmi , nu ne facusem punctaje niciodata , am inceput discutia , care de fapt nu dadea impresia de discutie libera si relaxata pentru ca cerea absolut toate actele rand pe rand , le citea si le verifica pe toate in detaliu , intreba despre datele si cifrele scrise acolo , a cerut pasapoarte , diplome , foi matricole , adeverinte de la locuri de munca , cotizatii , am ramas cu dosarul gol , a calculat si din expresia fetei ei mi-am dat seama ca e ok .
Apoi m-a intrebat unde vrem sa ne stabilim si de ce alegem Laval , cum imi caut serviciu in domeniul meu , ce fac la locul de munca in Engleza , toate bune si frumoase , nu i-a convenit ca nu dadeam absolut toate detaliile legate de locurile de munca incepand cu anul 2010 , imi atragea atentia ca nu i-am spus aia si aia , apoi a venit dosarul de adaptabilitate care nu a fost conform asteptarilor ei , eu imi scosesem joburi si de educatrice , lucru care n-a fost pe placul ei , explicatia cu permisele pe care un profesor trebuie sa le obtina la fel , cica dureaza mult , echivalarea la fel , deci ce fac pur si simplu , la care n-am mai stiut ce sa spun ..., a terminat spunand ca am un domeniu greu de exersat in Quebec.
Apoi a mai rasfoit , mai aveam scoli si gradinite pentru fiica noastra , apartamente , la care a observat ca unele anunturi contineau detalii in engleza , n-a fost ok , la care se repede la noi si intreaba :,, Atat?'' , e drept ca nu erau niste chestii super studiate si nici personalizate , dar erau acolo . Show-ul a fost cu ghidul Apprendre le Quebec care nu era actual , adica era scos din 2011 , anul in care ne-am depus DCS -ul , ne-a scapat sau n-am crezut ca e asa important , n-am stiut cum sa-l ascundem mai repede sa n-o mai auzim , ne-a intors laptop-ul si ne-a aratat de unde sa-l scoatem , deci era foarte important pentru ea .

Momentul in care a trecut la AS a mai calmat spiritele , nu stiu motivul dar pot sa banuiesc ;-0 ,i-a cerut si lui majoritatea actelor , l-a intrebat ce face la locul de munca , cateva companii care furnizeaza servicii de Internet si telefonie si cam atat .
Am avut momente cand am crezut ca nu e in regula , ca nu ne va da CSQ -urile pentru ca nu e o femeie foarte relaxata si nu da impresia de bine , probabil era si obosita , fiind cu 2 zile inainte de terminarea sesiunii de interviuri , dar a fost bine , le-am obtinut cu 73 de puncte .
Am tinut sa relatez si din experienta noastra , poate ca va fi cuiva de folos , chiar puteti sa va bazati pe ele , noi am invatat multe .
Toate cele bune , succes cu cel de-al doilea dosar si aveti incredere in voi .
DCS-22.02.2011 / CSQ-25.09.2013
D2-21.10.2013/IUC-04.12.2013/AM-30.01.2014 / IV 24.02.2014
alintod
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde dragosvalah » 10 Oct 2013, 08:01

mirela71 scrie:Buna seara dragi colegi... am reusit sa ne linistim si sa va povestim marea noastra aventura: INTERVIU - 25.09.2013 - ofiter dna Christian Hout, ora 9.30

AP (je) - 41 ani, referent resurse umane cu experienta de 17 in meserie, studii universitare in Psihologie, PFA in domeniul resurselor umane, Tefaq C1/C1
As - 45 de ani, cadru tehnic IT fara studii in domeniu, angajat Min Justitiei, Tefaq C1/C1
- fara teste de engleza
Copil ( daca se mai poate spune asa..:)) - un fiu de 24 de ani acum , 21 la momentul DCS1 ( era minor si copil dependent atunci)

Am ajuns la hotel destul de devreme, unde am intalnit cateva persoane, asteptand.. am schimbat cateva impresii si ne amuzam care si la ce ofiter vom pica!!

Revenind...prima chemata a fost una dintre domnisoarele prezente, la stimatul domn Bisson! Si am urmat noi..madam Hout! Am ramas uimita cand s-a indreptat direct spre mine si m-a chemat pe nume: madame Rotaru!!! Mentionez: nu a intrebat cine e madame Rotaru, ci pur si simplu m-a strigat! Nu m-am mirat ca am picat la dansa, ma pregatisem psihic pentru orice situatie!! Mi se intiparise pe fata un zambet care nu m-a parasit in ciuda a ceea ce a urmat!

A inceput cu verificarile de rigoare, pasapoarte, certificate de nastere..si a inceput cu mine AP: ultima diploma de studii. I-am inmanat diploma de licenta spunandu-i ca nu e ultima forma de invatamant, am facut o specializare in psihologia muncii, LA CARE NICI NU S-A UITAT SPUNAND CA NU E RECUNOSCUTA DE STAT! Eu, calma ii spun ca Asociatia psihologilor este ca un ordin la ei..a zis; da? si si-a notat ceva in laptop , cerandu-mi copia diplomei!! Au urmat adeverintele CAS si fara sa se uite atenta a intrebat de ce se opreste in 2012 - pentru ca de atunci am lucrat ca PFA in resurse umane! Sa ii arat cum imi platesc cotizatiile! si scot deciziile de impunere.. de aici a inceput circul! Iritata, agitata, se abtinea sa nu tipe intreba de zor ca de ce intr-un an am un venit si anul urmator alt venit! aici, tin sa ii multimesc lui Laurentiu State, din toata inima mea si ii sunt profund recunoscatoare pentru detalierea interviului, ca am recunoscut comportamentul si am ramas calma, am incercat sa ii explic calm, relaxata.. nimic!! Se agita si imi amestecase hartiile pe masa de nu mai stiam unde si de ce le-a pus! M-am lasat usor pe scaun, zambind si i-am spus ca asta e sistemul fiscal in RO si nu sunt decizii emise de mine, in ultimul an s-au schimbat legile si arata diferit acum!
S-a calmat..zicand ca o sa verifice daca mi-am platit impozitele la zi! Orice ma intreba , se rastea incepand imperativ orice fraza cu "Madame!!" mai mult strigat! Eu..calma si zambitoare, de zici ca eram autista!! Insa deja ma irita...
A verificat si actele sotului, As neavand calificare in domeniu i-a spus ca nu ii poate acorda puncte la domeniul de formare, l-a ascultat atenta, a psu intrebari pe marginea adev de CAS si de ce nu are fluturasi de salariu!
A revenit la mine, cerandu-mi intr-o engleza impecabila sa spun ceva in engleza! Mai bine ma intreba ceva concret..am inceput sa rad, spunandu-i in engl ca mi-am disperat sotul ieri prin magazine cautandu-mi pantofi! radeam efectiv ca asta era realitatea, moment in care a zambit larg...si eu da-i inainte in engleza, ca dimineata am sculat toata casa cu noaptea in cap agitata, si sotul meu linistit ma intreaba: " dar ce ai cu mine femeie?" eu radeam amuzata si a inceput si dansa sa rada!! Mi-a zis ca sunt avansata la engleza, insa testele noastre TEFAQ sunt " o mare mizerie" !!!! Eu nimic, zambeam in continuare si o priveam, fara sa cometez!! Am simtit ca trebuie sa o las sa faca ce are de facut! Chiar am facut ce am simtit! Trebuie sa tipi, tipa..trebuie sa te agiti, agita-te...nu am avut reactie! Dar asta nu inseamna ca nu ma irita pe dinauntru!
Mentionez ca al nostru copil e mare acum , a terminat fac si lucreaza! In domeniul It si isi continua studiile online, de la distanta, in domeniull informatic...forma de invatamant rara la noi, dar cu multe certificari internationale gen Microsoft! a oprit originalul contractului cu furnizorii cursului! Unde m-am asteptat sa am pb cu faptul ca fii-miu e deja major si independent, mi-a recomandat la ce Univ sa mearga in Ville du Quebec, etc... nu a cerut sa il vada! Si l-a lasat in dosar ca si copil dependent!
A trecut la adaptabilitate , unde am inviat si noi..da-i si scoate ghiduri, listari, oferte de job-uri, oferte de longement..a fost extrem de succinta la capitolul asta, insa ne-a zis ca suntem extrem de bine pregatiti si ne-a dat maximum la adaptabilitate!
A existat un moment in care a realizat ca nu era corect informata: m-a intrebat unde pot sa imi fac echivalarea studiilor..eu : la MICC sau la \ordinul consilierilor de resurse umane! Aoleo, iar a inceput sa tipe: nuuuu, doar la MICC! Am sarit cu gura de data asta: in ghidul Ordinului scrie clar ca nu e necesara echivalarea la MICC si doar o evaluare comparativa dupa care echivalarea o fac la CRHA! Nu e adevarat!! dar in momentul in care mi-a cerut dosarul ordinului in care aveam toate informatiile, s-a uitat special la ce ii spusesem eu si a zis, Da, asa e! Sunt 2 pasi; evaluare comparativa si echivalare!! Aici a cam scrantit-o tanti!!
La final, ne calcula punctajul cu voce tare. Eu nu o ascultam...se opreste mirata, se uita in laptop si zice: ceva nu e ok, nu faceti punctajul! sotul meu se inroseste tot, eu : autista!! nici o reactie! asteptam...in tot acest timp ne urmarea reactiile! Se " dezmeticeste" si zice:" aaa, uitam de punctele de adaptabilitate"! alta forma de testare la stres! Si intr-un final: Felicitation, vous ete accepte!! BUCURIE MARE, nu stiu cum ne-am strans mai repede maldarul de acte de pe masa..a mai zis ceva de urmatorii pasi, ea stie ce..si ne-a strans mana!!!
Imi cer scuze pentru lungimea relatarii, am incercat sa redau cat mai mult din genul de interviu a la madam Hout, insa cine a citit relatarile anterioare cu atentie , ii poate anticipa comportamentul!!
Nu e usor de loc, am trecut prin toate starile posibile si imposibile, important e sa fii stapan pe tine..la orice spunea ne urmarea reactiile cu coada ochiului!!
Si intr-adevar , si eu am simtit acut ca dosarele sunt aranjate de la Montreal! Si am mai simtit ceva; conservatorismul quebecoise al madamei, ceva ce avea parfum de "voi imigrantii" si noi bastinasii! Un usor aer de dispret! Dar daca e o scoala a dansei, o joaca cu brio!!
Sper ca nu am uitat nimic important!! Avand teste TEFAQ amandoi cu C1/C1 - nu am putut vb la acest nivel, parte din cauza genului aiurit de a pune intrebari la care nu astepta raspuns, parte cauzata de emotii!! Probabil asta a fost motivul pentru care a jignit atat de usor: " sunt niste mizerii testele voastre"..
A gresit locul sotului cu al copilului in CSQ, copilul era sot si invers...a corectat, a facut fite imprimanta..dar ..s-a terminat! Intr-o ora si 10 minute!!

va multumesc tuturor pentru pretioasele informatii, pentru incurajari si suport, Nerone Pavel sigur bem cafeaua aia, am promis!
Nu vreau sa nominalizez pe nimeni, pentru nu a face greseala de a uita pe cineva: VA MULTUMIM TUTUROR IN EGALA MASURA PENTRU TOT SI VA STIMEZ!!! Multa bafta celor care mai au de dat in ultimele 2 zile si sa ramanem la fel de uniti si pe mai departe!
Azi, noi cele trei familii am fost una singura timp de o ora si ceva!!! felicitari tuturor!!!! si timp de mai muuulte luni suntem o adevarat familie virtuala!!!
Cam asta a fost...tot incerc de atunci sa realizez ca am trecut cu bine...

Macar voi ati fost doi :) . Si pe mine m-a tinut la fel o ora si ceva si tot cam la fel s-a desfasurat. Pentru ca la acte nu a avut ce sa imi zica si am avut si teste de limba DELF B2 si CAE m-a facut praf la planul personal :lol: .
DSC 02 05 11
OUV 22 12 11
INT 18 09 13
IUC 11 12 13
AM 06 02 14
IV 15 01 15
Montreal: 18.02.2015
dragosvalah
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 8 ori