• Publicitate

Relatari interviuri sesiunea Septembrie 2013

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Subiect închis

Mesajde anerga » 24 Sep 2013, 15:56

Salutari,
Avem si noi 4 CSQ-uri.
Interviu cu Julien Bois
AP: 35 ani inginer TEFaQ B2/B2
AS: 32 ani inginer
2 copii - 3 si 5 ani

Interviul a durat 35 de minute din care 10-15 a tastat pe laptop si ne-a dat informatiile legate de dosarul 2.
A verificat doar pasapoartele, pentru ca si noi am avut in ianuarie intentie de refuz.
A inceput cu AP direct in engleza. Ce materie i-a placut in facultate si ce lucreaza acum.
A trecut la AS. Unde si ce lucreaza acum si ultimul film vazut.
A trecut la intrebarile legate de ordinul inginerilor si oferte job-uri. A mai intrebat de locuinte si daca urmarim stiri din Quebec.
Ne-a zis ca din punctul lui de vedere a terminat, ca face calculul si ne da raspunsul.
FELICITARI!
Nu ne venea sa credem ca s-a terminat asa de repede. A printat CSQ-urile si ne-a povestit ce trebuie facut pentru dosarul 2.

Cam asta a fost interviul nostru. Foarte scurt!
Cat am mai stat prin zona au luat toti interviul. Iar la doamna Huot a fost o persoana care nu a venit.

Multa bafta celor ce mai au emotii. Si multumiri celor care au relatat pana acum. Ne-au prins bine relatarile lor.
Spor la dosarul 2 si sa vina viza cat mai repede.
:D :wav:
DCS :16.05.'11
CSQ:24.09.'13
D2:21.10.'13
IUC:15.05.'14
AM:01.08.'14
AM2:16.07.'15
IV:24.08.'15
anerga
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 4 ori

Publicitate

Si acum... dosar 2

Mesajde silviu2011 » 25 Sep 2013, 12:37

trei csq, azi 25
ap 30 economis - jurist tefaq c1
as 37 inginer
pentru ca in ianuarie am primit intentie de refuz si am trimis inca o data toate actele interviul s-a rezumat la verificat pasaport, nivel de limba ap - engleza si as - franceza.
plus intrebari despre Q, ce vrem sa facem, unde vrem sa stam, daca am cautat joburi, francizare, recunoastere diplome etc.
in 30 de minute am fost gata fara mari dificultati.
cred ca au fost chititi sa dea csq la toata lumea, omul a fost mai mult decat binevoitor, in acelasi timp a pus intrebari specifice spre exemplu pe ce siteuri am cautat oferte de munca si nu s-a multumit doar la un singur site, pe ce siteuri am cautat locuinte, a pus intrebari din ghidul app le Q sa vada daca l-am citit in rest cred ca e o veste buna dupa 2 ani si 4 luni de la dcs.
iar la sfarsit a spus ceva de 12-14 luni pana la viza, nu stiu ce sa spun de asta dar mi s-a parut ca nu era 100% sigur de ce spune, e doar o impresie.
DCS 30 MAI 2011
CSQ 25 SEP 2013
silviu2011
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde dan runcan » 25 Sep 2013, 14:54

Buna seara tuturor! Am avut interviul ieri (24.09.2013) la ora 14:30 cu invitatie RP si confirmare KG.Am ajuns la 14:10 dupa ce am cautat o ora si 20 min un loc de parcare...Am asteptat cuminti, la fix 14:30 a sosit d-na Hout( stiam ca la bafta noastra o sa nimerim la dumneaei) si cand ne-a strigat am inceput aproape sa rad,Cred ca i-a placut ,,zambetul ``meu ptr. ca a fost un interviu super!!!!
---AP inginer silvic vechime in domeniu 12 ani atestat tefaq trimis cu D1 franceza nivel B2 si C1 engleza fara atestat autoevaluare nivel 8 si 8 dupa interviu a fost felicitat spunandu-i doamna Hout ca mai rar i-a fost dat sa intalneasca un bilingv care sa faca atat de usor trecerea de la o limba la alta( sunt taaarrree mandra de sotul meu) desigur a primit maxim la ambele limbi
---AS –--povestitorul prrezentei relatari---contabil vechime in domeniu 1,7 ani fara atestate autoevaluare 5 si 5 atat am fost evaluata si de doamna Hout( la momentul D1 nu stiam in franceza nici sa spun cum ma cheama....personal sunt mandra ca am reusit si atat tinand cont de cat de ocupata sunt) si 2 copii 11 si 13 ani
-------sa va povestesc(nu stiu daca mai e de ajutor cuiva acum) dar poate ptr. sesiunile urmatoare.....donc.....interviul nostru!!!!
-doamna este rece, super profi, isi cunoaste f. bine meseria si nu o intereseaza decat faptic TOTUL adica orice spui trebuie sa dovedesti cu documente.Spui de regiuni, vrea harti, spui de un ordin, vrea ordinul si a insistat sa nu cerem informatii de la frate, sora vecini, prieteni ci DOAR de pe site-urile oficiale.Aici a fost ok, eram cu toate in ordine.Pasapoartele-ne-a intrebat daca le-am schimbat intre timp si am zis nu, m-a intrebat daca am trimis copii dupa ele ca sa nu mai caute ea in dosarul nostru-,eu am zis ca da-, apoi diplomele in original si foile matricole, citea de pe ele si eu am intrebat-o daca citeste in romana si a zis-cu un zambet in coltul gurii,,putin``- apoi ne-a cerut ultimele adeverinte cu fisele de salarii si fisa postului, dupa care s-a uitat pe originale, a cerut traducerile, adeverintele de la casa de pensii si in timp ce le studia a intrebat daca stim care sunt CNP-urile meseriilor noastre eu am zis ca da si i le-am spus, a cerut sa vada listele dar nu le aveam-sincer nu m-am gandit ca o sa ni le ceara si aveam doar pe studii codurile, nu mi s-a parut suparata si a cautat ea ca sa fie sigura ca e ok ce i-am spus, apoi a inceput conversatia cu AP despre ordinul inginerilor forestieri, unde poate gasi un loc de munca bine platit, sotul i-a zis de niste parcuri nationale si ca parcul x si parcul y sunt in patrimoniul UNESCO a fost placut surprinsa si a zis ca nu stia-a zambit- i-a solicitat ofertele si s-a uitat insistent la fiecare, era incantata ca toate erau pe domeniul forestier dar nu pe inginer ci pe tehician si i-a placut deci nu vrea nici sa te supraevaluezi dar nici un domeniu inferior mult calificarii si experientei tale, am vorbit in paralel de copii, de locuinte, preturi, zone, noi i-am spus ca nu putem sti sigur de acum in ce regiune vom locui deoarece depinde de locul de munca vizat la momentul x, NU ne-a intrebat ,,bine dar ce o sa faceti cand ajungeti acolo`` cred ca e un bun psiholog si si-a dat seama ca ne vom pregati traiectoria in momentul in care vom fi cu viza pe pasapoarte.Apoi m-a intrebat pe mine AS de specializare, de ce oferte de munca am, am vorbit de ordinul contabililor, cum pot obtine permisul, desigur a vrut sa vada ordinul, l-a studiat daca am citit si subliniat, ne-a zis ca neaparat sa incepem demersurile cu echivalarea studiilor inca din Romania, i-am zis ca stim pasii-a fost incantata, a zambit- i-am zis ca vreau sa fac cursuri de limba si ca vreau sa ma pregatesc pe domeniul meu sa cunosc termeni pe meserie, a zis ca mi se vor returna banii in Canada, sa fac pe internet sau la centre specializate si sa pastrez documentele de plata.
La final, a avut o reactie spontana de iritare, nervozitate luand in mana ghidul nostru Apprendre le Quebec, s-a ridicat in picioare, l-a scuturat si a inceput sa strige ca asta -i o prostie, e o editie veche, de ce nu avem o editie noua etc parca incerca sa te jigneasca,,ce naiba ati venit cu prostia asta``etc.Noi am zambit spasiti ca nu aveam ultima editie si dupa ce a terminat ce a avut de zis, i-am explicat calmi si zambitori, motivul.S-a luminat zambind, a zis ca ne face ea unul cadou-de fapt a zis ,,noi`` si cred ca s-a referit la ,,noi guvernul canadian``l-a trimis pe sotul sa ia unul nou si frumos si mai ca a ras in momentul in care el cauta prin dulapuri si ghidurile erau pe masa.
Concluzia noastra: dosarele vin gata evaluate DAR daca nu dovedesti la interviu ca te poti integra rapid, ca esti realist si iti cunosti valoarea, ei te pot refuza.Atitudinea doamnei vis-a-vis de ghidul nostru a fost o testare a reactiei noastre in conditii de stres.Felul cum ne-a felicitat la final si modul cum ne-a strans mainile, ne-a intarit concluzia.
Scuze daca v-am plictisit cu lunga mea relatare....bafta celor care urmeaza la interviurile de maine si desigur si celor ce asteapta noua sesiune.
DCS 18.03.2011
ACC/OUV 04.11.2011
PERM 124 21.11.2012
Interviu 24.09.2013 ora14:30
dan runcan
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde akila » 25 Sep 2013, 15:57

Inca un CSQ obtinut!!!!! YUUUUUHUUUUUUU! :)
aplicanta unica - 33 ani
Invitatie semnata de catre CK confirmare KG
Ambele teste date, TEFAQ solicitat anul trecut de ei, IELTS de buna voie.
Interviu cu Unica Doamna care ar fi decurs ft bine si ft normal dar trebuia probabil sa simt ca am meritat acest drept, de parca nu era suficienta toata pregatirea care a durat 2,5
ani.

Totul a inceput calm si pasnic cu binecunoscutele acte la verificat ( pasaport si diploma de licenta). In primele secunde m-am cam pierdut si mi-a spus ca ce se intampla de nu stapanesc franceza bine, mi-am cerut scuze, i-am zis ca emotiile sunt de vina dar ca imi voi reveni pe parcurs.
Au urmat intrebari despre vizita in Quebec, am petrecut mult timp acolo, motiv pt care a considerat sa imi mai dea un punct in plus fata de ce imi calculasem eu si a fost o discutie lunga pt ca am avut niste documente furate, chiar pe teritoriul lor, dar pt care am avut explicatie si alte doc justificative, in final lamurindu-se situatia.
Apoi au urmat intrebari scurte despre ce am facut inainte de a-mi da demisia si a petrece mult timp prin Quebec, dar doar la nivel de job si la ce firma fara a intra in detalii de resposabilitati, caci am fost oprita ca este suficient. Mi-a cerut adeverinta, cartea de munca si istoricul de la Casa de Pensii. Care e viziunea mea pt Quebec, unde voi lucra, ce voi lucra? Am raspuns scurt dar ce trebuie folosind cuvintele lor cheie, vazand ca nu vrea sa auda povesti fara sfarsit. Mi-a spus ca m-am orientat ft bine, eu aducand in subiect locatia Montreal fara nici o alta pregatire, nici o clipa nu m-a intrebat de ce acolo sau sa imi zica k nu e bine. M-a felicitat ca m-am pregatit bine pe subiectul asta mi-a zis ca intr-adevar mi-am revenit cu franceza si m-a trimis sa fac copii dupa niste acte pt ca nu aveam. Iesind pe usa ma gandeam ca asta a fost tot, dar atunci a inceput distractia. Ma intorc si ma intreaba daca am CV, ii raspund ca da si il inmanez. Si incepe sa imi fluture CV-ul si sa ridice tonul ca asa ceva nu este posibil, nu e bine si repeta treaba asta de cateva ori. Dupa ce se opreste si imi revin din lesin( dc nu eram pe scaun am crezut ca voi lesina) ii spun ca stiu cum se face, ca am citit informatiile si tot ghidul recherché d’emploi….parca nu vroia sa auda. Imediat dupa, afiseaza un zambet si zice: acestea sunt actele dvs: felicitari, ati fost acceptata in Quebec, dar sa inteleg ft clar ca trebuie sa gandesc, sa traiesc si sa visez in franceza!

Ii spun ca am inteles. Nu mi-a spus nimik despre D2 decat sa ma grabesc cu el. Initial aveam niste intrebari, dar eram atat de uimita de comportament ca vroiam doar sa plec!

Sunt bucuroasa ca am scapat cu bine si va spun sincer ca inainte de interviu ma gandeam: oare poate sa ma intrebe ceva si sa nu fiu pregatita? Raspuns categoric NU!

Aveam experienta legata de societatea si modul lor de viata dat fiind faptul ca am trait acolo o buna perioada de timp dar conta mai mult in opinia mea pregatirea axata pe adaptabilitate cf perspectivei lor. Cat am stat acolo nu am facut demersuri oficiale sa imi gasesc de lucru, ci doar m-am informat.
In rest ce sa va spun, am stat acolo o ora, care, dupa primele secunde in care m-am pierdut, nici nu am realizat cand a trecut timpul. Doamna este intr-adevar bine intentionata si corecta, poate putin cam nationalista, dar clar asteptarile lor sunt ca noi sa devenim la fel!

Trebuie sa multumesc celor care au avut ideea infiintarii acestui forum si tuturor participantilor, informatiile gasite aici au fost de un real folos. Sper ca romanii sa se ajute si pe viitor intre ei. Sunt diferente enorme de mentalitate si comportament in Canada. Unele mai avantajoase, altele mai putin. De aici incolo depinde de fiecare dintre noi sa isi croiasca un drum lin si placut.

Mult succes atat celor care mai au interviu in urmatoarele 2 zile cat si celor care au depasit acest moment dar pt care adevarata provocare de abia incepe!
akila
Imi place aici si raman...

Mesajde padurarii » 26 Sep 2013, 10:42

Salutari tuturor,
Am obtinut si noi doua "binemeritate" CSQ-uri la deja celebra "Doamna"! O sa revenim cu detalii.
Succes si celorlalti candidati pentru ziua de maine!
DCS - 27.05.2011
CSQ - 26.09.2013
D2 - 13.11.2013
V - 18.12.2014
Z - 25.02.2015
padurarii

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde laricelrrrau » 26 Sep 2013, 14:46

Intr-un final povestesc si eu.

Interviu 25.09 ora 09.30 cu dl Julien Bois - finalizat cu succesul scontat - mai putin de 1 ora

AP - 31 ani, economist licentiat ASE (2003), vechime 9 ani economist contabil sau economist in gestiune economica, cu o pauza de 2 ani concediu maternitate, franceza declarat 7/7, diploma delf (veche din 2011) B1/B2, engleza 5/5 fara test
AS - 39 ani, inginer navigatie Academia Navala (2007), vechime 18 ani+ MAI (Garda de Coasta), franceza declarat A2/A2, din pacate Tefaq B1/B2 (vechi 2011)
+2 copii (1,3 ani la data DCS)

Tin sa specific de la inceput ca mie nu mi s-a parut deloc usor interviul, chiar daca am avut parte de cel mai amabil intervievator (ne-am concentrat energiile sa nimerim la el in orice caz ), chiar daca ne-am pregatit (destul de intens dar nu foarte mult timp ce-i drept) si chiar daca ne-am stresat foarte mult.

Mai intai explicatiile incipiente despre cum va decurge interviul (in care precizase ca va verifica nivelurile de fr si engl intrucat nu sunt teste la dosar - noi le trimisesem ca o completare de acte dupa acc si cum erau vechi nici nu aveam de gand sa pomennesc de ele daca nu ar fi ajuns la dosarul nostru), apoi a verificat pasapoartele , diplomele, foile matricole (la a mea a studiat ceva mai mult - eu am o specializare pe care nu am profesat deloc, economia si gestiunea productiei agroalimentare - si chiar m-am mirat si bucurat totodata cand am vazut incadrarea de pe csq 1122-professionnelle des services aux entreprises de gestion). Apoi a insistat si pe foaia matricola a lui AS, dupa care l-a intrebat daca lucreaza si unde. A inceput AS-ul sa-si spuna cu timiditate poezia dar nu prea i-a iesit ca lumea. Apoi l-a intrebat daca a avut vreun curs de navigatie pe timp de noapte (ceva de genul) dar As nu a inteles si de aici s-a rupt filmul pt el ca s-a pierdut cu totul si pana la sfarsit nu a mai reusit sa lege 2 vorbe. Tot timpul dl Bois a vorbit repede, cu un usor accent care nu punea probleme, dar cam repejor - nici eu nu am inteles chiar 100% dar ma prindeam oricum din context. Atunci pomeneste de nivelul din tefaq al lui AS si ca acum nu mai se descurca, din astea, moralicesti si ca-i scade la A2. Am sarit sa-l scuz pe AS ca nu a exersat limba vorbita, ca nu are cand si unde si l-a lasat in pace. Dar deja nici eu nu mai eram asa de sigura pe mine. Ma rog, pe AS nici nu l-a mai abordat pana la sfarsit. A pomenit apoi si de diploma mea delf (despre care eu de asemenea nu am pomenit nimic) si mi-a cerut o copie. A urmat momentul meu de cadere, verificarea englezei, cu clasicele intrebari ce-ai facut ieri si un film, dar nu m-am descurcat prea bine (nici nu prea am exersat engleza si eram deja cu moralul cazut) si m-am scuzat ca nu pot sa ma adun, dar nici el nu a insistat si nu a comentat nimic. Mi-a cerut apoi adeverinta si stagiul de cotizare, pe care le-a pastrat si a calculat indelung (am avut o suspendare in perioada 2009-2011 si 2 concedii fara plata de cate 5 zile in 2012), i-am pomenit eu ca mai am si un contract cu norma partiala dar nu l-a interesat.
A trecut sa verifice adaptabilitatea: ce oras am ales si de ce (la capitale), daca stiu alte orase din Quebec, nume de firme la care as putea lucra (aici iar m-am incurcat, ca nu stiam nume de societati, dar aveam listate cabinetele de contabilitate dupa codul scian si i-am citit cateva), cum caut de munca, pret apartamente (aici nu am inteles din prima si i-am zis ce fel de oferte am cautat, adica 41/2 si 31/2, daca stiu ce inseamna, apoi el vroia musai pretul si intr-un final l-a aflat :P), i-am pomenit ca am ales si un anume cartier si mi-a cerut sa argumentez de ce si cam atat.
Apoi ne-a rugat sa asteptam sa calculeze punctajul ca sa ne dea un raspuns. A durat destul de putin, ne-a felicitat, iar sfarsitul il stiti, explicatii, sfaturi, ghidul cadou. Ne-a sfatuit sa facem cursuri de franceza, ne-a zis ca se deconteaza cand ajungem in Quebec pana la 1500 cad de persoana dar sa pastram dovada platii, si sa demaram evaluarea comparativa inca de acum.

Eu de la inceput eram nesigura pe franceza si engleza si acolo ne-am impotmolit. Bunavointa sa invatam am avut, dar cum nu-i usor de trait pe aici, atata am putut. Nu pot sa zic ca am avut vreo clipa dubiul ca nu vom obtine csq-ul, aveam punctaj bun si dosar bun de adaptabilitate. Ah, inca ceva - nefrancofoni amandoi la final (info extrasa de pe csq), nu stiu nimic de punctaj, nu a pomenit decat atunci cu fr la AS, ca-i scade nivelul, desi tasta si calcula (pe niste liste) intr-una.

Ca sfat pt cei ce urmeaza (in special pt cei din Rep.Moldova) - pregatiti-va raspunsurile, macar in limba materna. Eu pt asta nu prea am avut timp si mi-a venit greu sa formulez in romana, apoi sa traduc in franceza (ca nici nu se pune problema de gandit in franceza), in conditii de stres si de oarecare graba.
03.2011 DCS*09.2013 CSQ*01.2014 D2*06.2014 AM*07.2015 RE-AM*08.2015 IV*31.08.2015 V*10.11.2015 Z
laricelrrrau

A multumit: 10 ori
I s-a multumit: 5 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec