• Publicitate

Relatari interviuri sesiunea martie-aprilie 2014

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Relatari interviuri sesiunea martie-aprilie 2014

Mesajde NeroOne » 07 Feb 2014, 07:17

Acest topic este dedicat strict relatarilor de interviuri din sesiunea Martie-Aprilie 2014.

Rugamintea este sa nu postati mesaje de felicitari sau intrebari total pe langa subiect in acest topic. Pentru orice fel de alte discutii exista numeroase alte topice.

Ideal este ca intrebarile care sunt postate aici pe marginea interviurilor sa fie strict la subiect (meserie, acte cerute intr-o anumita situatie, mod de abordare al ofiterului pt subiectul X etc), iar raspunsul sa fie punctual. Astfel este mult mai usor tuturor sa parcurga topicul si sa ramana strict in aria de interes, respectiv desfasurarea interviului.

Mult succes tuturor!!! :)
Audaces fortuna juvat !
D1-12.11
CSQ-10.11.14
D2-12.14
IUC-04.15
NeroOne
Imi place aici si raman...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 55 ori

Publicitate

Mesajde budu_ioana » 31 Mar 2014, 12:48

Prima relatare: ma sint onorata :)

Salutare tuturor!!! De la 4 ore de la mult așteptatul interviu vin si eu cu mult Așteptata relatare :).

AP - DCS- Octombrie 2010(amânare interviu-motive medicale)
studii :Licența ASE- Marketing
Master-Management

Experiența profesională : 8 luni Marketing, 2 ani - economist - restul anilor muncitor necalificat

Franceza declarată : B2 Engleză- C2

Azi ,31.03 ora 14.30, et 1 Hilton, eu- un pachet de emoții(m-am demachiant de 3 ori pt ca nu reușesc sa imi dau cu rimel :),asa imi tremurau mâinile).

Am ajuns la 1.15, am mai citit inca odată valorile, de ce Montreal....

La 14.25, aud pe hol vorbindu-se in franceza, gata m-am pierdut- mi se părea chineza , nu am reușit sa inteleg ce vorbeau, mi-au transpirat mâinile, pfff vad după colț un domnisor zâmbind ( e de bine), dna Anne ii spune Bonne voyage!!!...se uita la mine, imi spune: tu urmezi intr-un moment ( am inteles, deci trebuia sa imi revin).

In 5 min vine, imi zice sa o urmez, imi spune sa ma asez si ma întreaba f draguta daca sunt ok si daca putem începe.eu : Qui, Biene sur!

A inceput prin a-mi descrie cum va decurge interviul, ma întrebat cum e la Oradea,e departe?in ce parte a țării? Cand am ajuns la Buc?unde am stat? Ce face prietena mea la Buc?
ma întrebat daca au avut loc schimbări de la depunerea DCSului, daca am diploma de master( nu terminaseră masterul cand am depus DCSul)+ imi zice ca are nevoie de copie, ii spun ca am, (e uimita ca aveam copii după absolut tot, inclusiv după traduceri).
Ma întreabat cum mi s-a părut masterul mi-a plăcut?am făcut 2 ani?dar Universitatea 3 ani?mi-a plăcut Marketingul?-

M-a trecut la 4163-CNP

A urmat experiența profesionsla(eu am schimbat 5 locuri de munca din 2006) si a vrut sa facem o recapitulare,sa vadă ce are ea si ce am eu in plus.A vrut ultimul contract de munca,tradus+copie, fise de post,Adeverințe de locul de munca(doar pe ultimii ani a interesat-o mai mult).pe 2013 a interesat-o fisa fiscală, fluturasi-a vrut traducerile si copii(iar a f uimita ca aveam in folii cu etichete si le găseam repede).apoi mi-a zis sa vin lângă ea sa ii explic cum e cu cotizațiile,unde se uita la Cui,....a numărat orele, a vrut sa vadă exact daca e Temp plein/ Temp partiel.
M-a întrebat:ce crezi ca își doresc angajatorii din Montreal de la tine?!

In engleză: ce film am vazut?am spus ca am vazut filmul francez Intouchable(mi-a spus-unul din preferatele mele:)(in gândul meu:touche), am vb de film un pic(il recomand tuturor e f frumos).
Tot in engleză: de ce Canada?de ce Montreal? Ce fac prietenii tai acolo?cand i-ai cunoscut?

In franceza: ce lucrează acolo?ai vb cu ei ca vei sta la ei o perioada?ce vei lucra?dar daca nu iti gasesti in domeniu?

Cu cine ai făcut franceza? Si aici Țineți-va bine: care este diferența între masculinul si femininul lb franceze si a lb romane ?!pfff am inceput sa rad, dar ea f serioasa: si am inceput sa zic ca in lb franceza gradul este dat de.....(oricum aiurea întrebare).am întrebat daca vrea scris de recomandare de la profa?a spus : Biene sur!si a citit-o!
...
stii ce trebuie sa faci cand ajungi?aici i-am dat planul de integrare( mi-a spus:foarte foarte pregătită-am vrut sa ii mai dau bugetul, nu a mai vrut nimic-a spus deja mai convins:)

M-a întrebat de ce mi-e cel mai frica?si am spus ca de primele zile ca totul va fi diferit si nou....dar ma voi descurca pt ca sunt o pers........

Mi-a cerut formularul de autonomie-

Am stat 5 min fara sa vb si mi-a spus cu un zâmbet larg: vous ette accepte!!! :) si eu excuse-Moi? Jur ca am crezut ca visez, si ea zâmbit-Pregătiți-vă de plecare:)

Se printeaza CSQul dar cine l-a auzit?

A zis ca nici nu are rost sa imi dea Apprendre pt ca al meu e mai frumos:), dar am insistat ca vreau unul si de al lor.

Mi-a explicat una alta, m-a rugat sa imi refac pasap ca îmi EXpira anul acesta, si nu de alta dar sa am viza pe unul nou.

Mi-a spus ca e multumita de franceza mea,si ca m-am descurcat f bine,sa am încredere in mine,sa urmez cursul de limba sa ajung la C2 :)

Mi s-a părut foarte draguta- am inteles fiec cuvânt , are o franceza frumoasa si pe întelesul tuturor. Nu te grăbește,te lasa sa te lauzi.

La sf mi-a spus: mon Dio , ce 15.45 !!:) a zis ca s-a simțit atât de bibe ca am depășit timpul :).

Sunt f fericita!!ideea e ca am fost mult prea speriata de acest interviu,dar se pare ca vor sa te ajute ofiterii si dna Anne chiar a f o scumpete.

Nu stiu daca am omis ceva,dar am vrut sa va dau in detaliu tot, nu de alta dar relatările tuturor , in special după forum m-au ajutat f mult. Va pup si va doresc mult bafta tuturor.aveti încredere in voi si sigur veți reuși!!!

Răspund cu drag pe private sau pe mail [email protected].
budu_ioana

A multumit: 46 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde mariotrana » 31 Mar 2014, 13:13

budu_ioana scrie:Prima relatare: ma sint onorata :)

Salutare tuturor!!! De la 4 ore de la mult așteptatul interviu vin si eu cu mult Așteptata relatare :).

Salut
In primul rand felicitari.
Spune-mi te rog daca te-a intrebat ceva despre chirii sau joburi cautate si listate sau alte ghiduri.In plus, a fost ceva ce te-a intrebat si ai spus ca nu stii sau ceva ce ti-a cerut si nu ai avut la tine(de ex:contract de munca si fisa postului)?
Multumesc anticipat
DCS-27.09.2011
ETEFAQ-B1,B1 si B2,B2
ACTE SUPL-26 08 2013
INT. SI CSQ-10 04 2014
IUC - 4 07 2014
mariotrana
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde budu_ioana » 01 Apr 2014, 01:03

mariotrana scrie:
budu_ioana scrie:Prima relatare: ma sint onorata :)

Salut
In primul rand felicitari.
Spune-mi te rog daca te-a intrebat ceva despre chirii sau joburi cautate si listate sau alte ghiduri.In plus, a fost ceva ce te-a intrebat si ai spus ca nu stii sau ceva ce ti-a cerut si nu ai avut la tine(de ex:contract de munca si fisa postului)?
Multumesc anticipat

Salut,

Nu a vrut sa vada copii chirii si joburi, dar am vb despre ele.

De avut , am avut prea multe, ca sa fiu sigura ca nu ar lipsi nimic( Repet, a fost foarte uimita de faptul ca aveam copii dupa orice imi cerea si nu trebuia sa mearga ea sa faca xerox).

De intrebat, m-a intrebat chiar intrebari lejere, si cele pe care le stim cu totii de la celelalte relatari, chiar nu vrea sa te incurce nimeni.

Aaaa....si chiar am inceput sa zambec, ca era la una din intrebarile de pe forum "Uitate pe geam-ce vezi?" va spun ca....nu este geam in camera unde are loc interviul :).

Memorati intrebarile : de ce Canada? de ce orasul ales? fara date exacte...cat mai natural
budu_ioana

Mesajde timorr » 01 Apr 2014, 05:14

Quel est le nom de l'officier?
timorr
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde budu_ioana » 01 Apr 2014, 06:20

timorr scrie:Quel est le nom de l'officier?

Anne Legault :)
budu_ioana

Următorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec