• Publicitate

Relatari interviuri sesiunea martie-aprilie 2014

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Relatari interviuri sesiunea martie-aprilie 2014

Mesajde vahabit » 01 Mai 2015, 04:47

Am mai intrebat si in alte topicuri, poate ofiterul la interviu sa scada nivelul de limba desi ai TEFAQ? Am mai citit undeva, si cineva zice ca e posibil, dar nu inteleg logica.
Exista ceva informatie oficiala in acest sens? Cine stie, va rog raspundeti, ar fi util pt cei ce merg acum la interviu.

P.S. Am atasata la DCS si diploma tefaq b2b2 - dar a trecut multa vreme, si am mai uitat din Franceza, iar timp pana la interviu ii putin.
Poate ofiterul la interviu sa imi acorde mai putin de b2b2 cu toate ca am diplima Tefaq?
vahabit
Imi place aici si raman...

A multumit: 25 ori
I s-a multumit: 20 ori

Publicitate

Mesajde L'enfant » 01 Mai 2015, 04:58

Poate să schimbe ce vrea. Evaluarea se face după cum te prezinți la interviu. Dacă în ziua interviului nu știi franceză, nu prea contează că mai demult ai știut. În timpul interviului, agentul poate să modifice orice punctaj ai obținut în prealabil, crescând-l sau scăzându-l, după caz. În ghidul GPI 5-6, la categoria controlul calității scrie clar că e de datoria ofițerului să verifice dacă nivelul prezentat în testele standardizate se confirmă sau nu.
L'enfant
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 109 ori

Mesajde DonTavo » 17 Mai 2015, 00:12

vahabit scrie:Am mai intrebat si in alte topicuri, poate ofiterul la interviu sa scada nivelul de limba desi ai TEFAQ? Am mai citit undeva, si cineva zice ca e posibil, dar nu inteleg logica.
Exista ceva informatie oficiala in acest sens? Cine stie, va rog raspundeti, ar fi util pt cei ce merg acum la interviu.

P.S. Am atasata la DCS si diploma tefaq b2b2 - dar a trecut multa vreme, si am mai uitat din Franceza, iar timp pana la interviu ii putin.
Poate ofiterul la interviu sa imi acorde mai putin de b2b2 cu toate ca am diplima Tefaq?

Salut,

O sa iti spun parerea mea, dar iti recomand totusi sa verifici ca magarii s-au mai facut....
iata ce am patit eu: anul trecut cand am dat interviul aveam diploma c1/b2 . Cand am sustinut interviul, probabil din cauza emotiilor si a faptulu ca de aproape un an nu prea ma mai omorasem cu franceza, prestatia mea a fost cam scazuta si am onbservat ca persoana cu care am dat interviul a scos imediat diploma si s-a uitat pe ea (probabil la data de valabilitate - si aici am avut noroc : - mai aveam vreo 2 luni :D ) . Pana la urma, mi-am bagat picioarele si am intrebat daca pot raspunde mai departe in engleza.... A zambit, m-a invitat sa continui si a fos ok. Am primit csq cu mentiunea nefrancofoni ...
Am scris asta ca sa te imistesc intr-un fel... Tine cont insa de faptul ca este parerea unuia care a trecut prin asa ceva si nu a unui expert :D : atata timp cat tu ai o diploma valabila, eliberata in urma unei evaluari efectuate de un expert, nu cred ca isi vor permite sa iti dea mai putine puncte (-poti orcand contesta si ai castig de cauza).
In concluzie, sper ca te-am linistit putin si iti urez bafta
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 30 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec