• Publicitate

Relatari interviuri sesiunea martie-aprilie 2014

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Relatari interviuri sesiunea martie-aprilie 2014

Mesajde L'enfant » 30 Iun 2014, 13:45

Da, trebuie să aduci cam tot ce ai depus la dosar. Ei nu vin cu dosarul după ei. Diplomele, evident, în original, nu copii cum au fost depuse.
L'enfant
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 109 ori

Publicitate

Mesajde smile2012 » 30 Iun 2014, 14:01

budu_ioana scrie:
smile2012 scrie:Cei care ati dat interviul, vi s-a cerut la interviu si foaia matricola din liceu? O aveati depusa la dosar? Multumesc anticipat pt raspuns.

Pentru cei cu studii superioare nu s-a cerut foaia matricolă liceu, doar pt facultate sau master.

Dar daca aveti doar diploma de liceu, probabil ca este obligatorii foaia matricolă.

Bafta!

Multumesc pentru raspuns. Imi poti spune, te rog, daca la interviu ai adus si o adeverinta de la locul de munca datata recent? Sau este suficienta adeverinta trimisa o data cu D1? Mentionez ca nu am schimbat job-ul.
smile2012
Imi place aici si raman...

A multumit: 16 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde budu_ioana » 30 Iun 2014, 14:12

smile2012 scrie:
budu_ioana scrie:
smile2012 scrie:Cei care ati dat interviul, vi s-a cerut la interviu si foaia matricola din liceu? O aveati depusa la dosar? Multumesc anticipat pt raspuns.

Pentru cei cu studii superioare nu s-a cerut foaia matricolă liceu, doar pt facultate sau master.

Dar daca aveti doar diploma de liceu, probabil ca este obligatorii foaia matricolă.

Bafta!

Multumesc pentru raspuns. Imi poti spune, te rog, daca la interviu ai adus si o adeverinta de la locul de munca datata recent? Sau este suficienta adeverinta trimisa o data cu D1? Mentionez ca nu am schimbat job-ul.

Eu zic sa duci una recenta, si o scrisoare de recomandare. Sa fie scris pe adeverinta perioada lucrata, care ore lucrezi pe săptămana, si care sunt atribuțiile postului tau. Cu cat e mai recenta e mai ok- eu asa zic- contează ca nu ti-ai schimbat jobul , dar in ultimii ani sunt sigura ca macar salariu ti-a crescut un pic nu?! :)
Plus sa nu uiti o fisa individuală salariat, pe ultimul an, plus plus plus :). Spor!
DCS.Oct.10
Acte supl./Amanare interv.
CSQ-31.03.14
D2-28.04.14
IUC-21.07.14
FM...Loading
budu_ioana

A multumit: 46 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde budu_ioana » 01 Iul 2014, 01:56

Nici un IUC-nou? Nimeni nimic ? Oare se va dubla si timpul de asteptare pentru formularele medicale ?
DCS.Oct.10
Acte supl./Amanare interv.
CSQ-31.03.14
D2-28.04.14
IUC-21.07.14
FM...Loading
budu_ioana

A multumit: 46 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde pollyanna » 19 Aug 2014, 08:23

BUNA ZIUA
Cei care au fost la interviu ati aplicat pentru emigrare pe cont propriu sau prin intermediul unei agentii? Eu cu sotul am aplicat pentru emigrare la sfarsitul anului 2013 prin intermediul agentiei via Canada.
pollyanna

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Cristina_P » 19 Aug 2014, 10:06

pollyanna scrie:BUNA ZIUA
Cei care au fost la interviu ati aplicat pentru emigrare pe cont propriu sau prin intermediul unei agentii? Eu cu sotul am aplicat pentru emigrare la sfarsitul anului 2013 prin intermediul agentiei via Canada.

Marea majoritate a celor de aici de pe forum am aplicat singuri.

Agentiile nu fac decat sa te usureze de o gramada de bani pentru ceva ce poti face singur. Bani de care o sa ai mare nevoie cand aterizezi in Canada.

Oricum, o mare parte din actele de la dosar tot trebuie sa ti le obtii singur: de ex. adeverintele de la angajator, casa de pensii, copii conforme studii, etc... nu o sa mearga agentia sa le ceara in locul tau.
La fel, traducerile le poti face unde iti convine tie calitatea si pretul, nu sa ti le bage agentia pe gat la pret de monopol.

Gasesti aici pe forum toate informatiile de care ai nevoie, intotdeauna sunt oameni disponibili sa raspunda la o intrebare sau la o nelamurire.

In plus, agentiile pot de multe ori sa intarzie dosarul.

Parerea mea... dar fiecare face cum considera.
DCS 11.07.2011
Int /D2 04.2014
IUC 17.07.2014
FM 10.09.2015
AM 16.09.2015
Cristina_P
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 15 ori
I s-a multumit: 15 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec