• Publicitate

Aterizare pe partea federala: pareri,sugestii !

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Aterizare pe partea federala: pareri,sugestii !

Mesajde Dobranici Aurel » 09 Feb 2014, 07:40

Buna
suntem in asteptarea vizei,prin programul Quebec skilled workers si am vrea sa mergem direct pe partea federal.
Sunt persoane care au facut acest lucru? Ce dificultati ati intampinat la aterizare?
Mai sunt persoane ce vor sa emigreze prin acest program si sa aterizeze pe partea federala?
Multumesc anticipat pt raspunsuri/sugestii.
Dobranici Aurel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Re: Aterizare pe partea federala: pareri,sugestii !

Mesajde dragan george » 09 Feb 2014, 13:40

Dobranici Aurel scrie:Buna
suntem in asteptarea vizei,prin programul Quebec skilled workers si am vrea sa mergem direct pe partea federal.
Sunt persoane care au facut acest lucru? Ce dificultati ati intampinat la aterizare?
Mai sunt persoane ce vor sa emigreze prin acest program si sa aterizeze pe partea federala?

Nu puteti sti ce puteti intampina pe FEDERALA cu acte de Quebec. De ce nu aterizati pe Quebec si abia apoi sa mergeti unde doriti?
dragan george
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 114 ori
I s-a multumit: 62 ori

Re: Aterizare pe partea federala: pareri,sugestii !

Mesajde Dobranici Aurel » 09 Feb 2014, 13:57

dragan george scrie:
Dobranici Aurel scrie:Buna

Nu puteti sti ce puteti intampina pe FEDERALA cu acte de Quebec. De ce nu aterizati pe Quebec si abia apoi sa mergeti unde doriti?

Din ce stiam eu viza e federala,ma gandeam ca daca ma intreaba de ce am aterizat pe partea federala pot spune ca sunt doar in trecere,in vizita si sa dau adresa de Quebec pt documente(adresa unor cunostinte).

Sa aterizez in Quebec si apoi sa merg in federala ar presupune mai multi bani(pt zborul intern) atat pt bilete cat si pt bagaje deoarece cursele inerne nu iti dau incluse tot atatea bagaje cate iti dau pe cursele transatlantice.
Si ideea e ca pe partea federala ar avea cine sa ma indrume pt inceput.
Multumesc pt parere
Dobranici Aurel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde rik_1084 » 09 Feb 2014, 14:27

Da, cred ca asta este ideea cea mai buna. Sa aterizezi in Quebec si dupaia sa pleci unde vrei. Acum nu stiu sigur cat trebuie sa stai in Quebec pana cand poti sa pleci
DCS- 01.09.2010
ACC/OUV- 01.12.2010
CSQ-11.03.2013
D2- 27.06.2013
FM-20.09.2013
AM-15.11.2013
rik_1084
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde fanatik1 » 11 Feb 2014, 06:21

Suntem in aceeasi situatie, motiv pentru care am solicitat punctul de vedere al prietenilor satbiliti pe partea federala la care vom locui pentru inceput. Un lucru este foarte clar: VIZA ESTE VEDERALA, NU PROVINCIALA!!!! Orice ofiter CBSA va va intampina cu urarea "WELCOME TO Canada" la intrare, indiferent de modalitatea de selectie. Nu exista dispozitii legale care sa presupuna restrictii, astfel ca in lipsa acestora, cui i-ar pasa de criteriile noastre de selectie ,atata timp cat noii veniti au viza legal aplicata de autoritatile canadiene. Ma intreb cei care recomanda aterizarea mai intai pe Quebec si apoi mutarea pe federala, oare pe ce dispozitii legale se bazeaza? Unde au studiat problema si pe ce se bazeaza? De ce nu exista, in consecinta, vize de Ontario, Quebec, Alberta ,etc...? Sunt numeroase relatari pe acest forum si nu numai, de exemple cu selectie pe Quebec si aterizare cu intrare in Canada pe partea federala fara niciun impediment. In fond fiecare alegem acea parte sau provincie a Canadei care ne avantajeaza ca integrare, nu? Manifestarea la un moment dat a unei intentii de a te stabili in Quebec, nu reprezinta o obligatie prevazuta intr-o dispozitie legala, altfel viza ar fi de Quebec si nu de Canada. Nu conteaza ce intentii avem noi, ci ceea ce este obligatoriu prin legea canadiana ,ce este permis si ce este interzis. Sa vina vizele!!!!!
fanatik1
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Isostar » 11 Feb 2014, 11:59

fanatik1 scrie:Suntem in aceeasi situatie, motiv pentru care am solicitat punctul de vedere al prietenilor satbiliti pe partea federala la care vom locui pentru inceput. Un lucru este foarte clar: VIZA ESTE VEDERALA, NU PROVINCIALA!!!! Orice ofiter CBSA va va intampina cu urarea "WELCOME TO Canada" la intrare, indiferent de modalitatea de selectie. Nu exista dispozitii legale care sa presupuna restrictii, astfel ca in lipsa acestora, cui i-ar pasa de criteriile noastre de selectie ,atata timp cat noii veniti au viza legal aplicata de autoritatile canadiene. Ma intreb cei care recomanda aterizarea mai intai pe Quebec si apoi mutarea pe federala, oare pe ce dispozitii legale se bazeaza? Unde au studiat problema si pe ce se bazeaza? De ce nu exista, in consecinta, vize de Ontario, Quebec, Alberta ,etc...? Sunt numeroase relatari pe acest forum si nu numai, de exemple cu selectie pe Quebec si aterizare cu intrare in Canada pe partea federala fara niciun impediment. In fond fiecare alegem acea parte sau provincie a Canadei care ne avantajeaza ca integrare, nu? Manifestarea la un moment dat a unei intentii de a te stabili in Quebec, nu reprezinta o obligatie prevazuta intr-o dispozitie legala, altfel viza ar fi de Quebec si nu de Canada. Nu conteaza ce intentii avem noi, ci ceea ce este obligatoriu prin legea canadiana ,ce este permis si ce este interzis. Sa vina vizele!!!!!

Aceast subiect a mai fost discutat de cateva orice. Ceea ce uiti aici este ca ai semnat un document cu valoare de contract (CSQ-ul) in care te angajezi sa te stabilesti in provincia Quebec. Nu conteaza ca viza este pentru Canada, ea este doar pentru emigrare. Contractul prin care primesti rezidenta spune unde ai fost de acord sa te stabilesti. Citeste mai in detaliu ce scrie in CSQ, si vezi ce optiuni legale ai. Nu asculta de vorbele de aici, nu o sa ai nici o aparare legala in caz de probleme.

P.S. Eu am avut dosar pe partea franceza si am aterizat in partea engleza (2010). Nu au fost probleme la acel moment, dar trebuie avut in vedere ca multe s-au schimbat de atunci.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 431 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec