• Publicitate

Zbor in Canada in 2016

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Zbor in Canada in 2016

Mesajde kitten_alina » 29 Sep 2016, 02:43

Zboara cineva pe 6 oct cu Air transat?
23.11.2012-DCS
15.02.2013-ACC/OUV
15.01.2014-complectare acte
15.06.2014-complectare acte 2
kitten_alina
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde ClaudiaS » 17 Oct 2016, 12:47

S-a cam rarit lumea pe aici... In noiembrie mai zboara cineva?
DCS 30.05.2011
ACC/OUV 18.01.2012
CSQ 09.2015
D2 10.2015
IUC 19.01.2016
FM 06.04.2016
AM 26.04.2016
ClaudiaS
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde laurai79 » 10 Noi 2016, 08:52

Asteptam si noi viza si anul viitor plecam si noi. Am o intrebare referitoare la contul bancar. Noi vindem aici apartamentul si nu stiu cum sa procedam cu banii. Nu putem deschide de aici un cont in Canada? Nu stiu cum sa procedam si nu prea avem pe nimeni de incredere in RO ca sa ne transfere ulterior banii.
laurai79
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde holger » 10 Noi 2016, 09:35

laurai79 scrie:Asteptam si noi viza si anul viitor plecam si noi. Am o intrebare referitoare la contul bancar. Noi vindem aici apartamentul si nu stiu cum sa procedam cu banii. Nu putem deschide de aici un cont in Canada? Nu stiu cum sa procedam si nu prea avem pe nimeni de incredere in RO ca sa ne transfere ulterior banii.

Incaseaza in contul tau in RO, si ulteriori cand deschizi in CA fati transfer prin internet banking , cred ca e cel mai usor.
DCS 14.02.2014
CSQp 29.09.2015
D2 20.01.2016
IUC 27.02.2016
AM 11.07.2016
IV 21.12.2016
V 24.01.2017
holger
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 35 ori

Mesajde iulllian » 10 Noi 2016, 21:37

laurai79 scrie:Asteptam si noi viza si anul viitor plecam si noi. Am o intrebare referitoare la contul bancar. Noi vindem aici apartamentul si nu stiu cum sa procedam cu banii. Nu putem deschide de aici un cont in Canada? Nu stiu cum sa procedam si nu prea avem pe nimeni de incredere in RO ca sa ne transfere ulterior banii.

o decizie cu greutate, dar na fiecare le stie pe ale lui.
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 45 ori

Mesajde sorro » 10 Noi 2016, 22:26

Se poate, dar e oarecum complicat. Ca să deschizi un cont ca ne-rezident, trebuie să contactezi banca de aici (îți alegi tu care) și să le explici situația. Eu am pus întrebarea asta în 2011 la RBC și Scotia Bank și mi s-a explicat procedura. În final, am decis să nu facem asta, am venit cu ceva bani cash și restul i-am transferat din România după ce am deschis contul aici, după aterizare. Dar uite o parte din instrucțiunile pe care le-am primit eu în 2011. Mi-au trimis și niște documente de completat și semnat, dar pe astea n-am cum să le pun aici, că le-am primit atașate pe email. Din câte am înțeles la vremea respectivă, banii puteau fi virați către Canada și apoi rămâneau blocați până ajungeai efectiv aici să confirmi contul și să îi preiei. Însă sfatul meu este să contactezi direct băncile, te vor lămuri cu siguranță (și poate și procedura s-a modificat). Mult succes!

p.s. Desigur, puteți veni și cu banii cash, dacă vreți și aveți curaj. Dpdv legal, aveți doar obligația să-i declarați (și eventual să le puteți justifica proveniența).

Welcome to Canada, and thank you for choosing RBC Royal Bank. My name is Anne, and we wish you the best with your upcoming move to Quebec in a few months, and we look forward to helping you with all your banking needs.

You can apply to open your account online before you arrive in Canada. Here's how you do it:

1. Visit our website, at:

https://www.rbcroyalbank.com/cgi-bin/de ... /apply.cgi

Select the account you'd like, then hit "Continue" at the bottom of the page. (For help picking an account, you might want to try our interactive Account Selector first-just click on the link near the top of the page if you'd like to try it.)

2. Answer the questions by selecting "Yes" or "No." For the second question, "Do you have an RBC Client Card?" answer "No." A third question, "Are you a Canadian Resident?" will then automatically appear. Select "no."

3. On the next screen, choose the option, "Apply Online & Visit a Branch," and then complete the application following the on-screen instructions.

For your IDs you can select "Foreign Passport" and "Ctzn/Immigration # 1442" (work visa).

Once you've submitted your online application, we'll send you an email to confirm what you need to send us to open the account. After the account is opened we'll sent you the details so you can deposit money into it before you arrive.

When you arrive here just set up an appointment and we'll make sure you have everything you need to meet your banking needs. You'll be asked to bring photo identification with you to the appointment so we can finish opening your account.

For more information, please visit our Welcome to Canada page, at:

http://www.rbc.com/Canada

Thanks for contacting us. We'll be happy to help you again if there's anything else you'd like to discuss.

If you prefer, you can call us toll-free or collect. For information on how to do this, visit:

http://www.royalbank.com/online/faqindex.html#Countries

Also, look for the option to chat live with us on select pages on http://www.rbcroyalbank.com
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 709 ori
I s-a multumit: 471 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec