• Publicitate

Parenare parinti

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Parenare parinti

Mesajde Iuliana73 » 24 Noi 2017, 23:37

Am primit astazi mail sa refacem medicalele (se implinesc in curand 12 luni de la data examenului medical), si sa trimitem si certificatul de deces al tatalui. Pe mail ne dau 30 de zile incepand cu data de azi, daca nu ne conformam, vor lua o decizie si dosarul de parenare ar putea fi refuzat. In acelasi timp, pe myCIC scrie sa ne conformam pana in 13 ianuarie. Absurd, dar o sa trimitem certificatul de deces in intervalul de 30 de zile, iar medicalele o sa le facem pana in 13 ianuarie. Pentru ca pana in 16 ianuarie sunt valabile cele de anul asta...
S-a schimbat si statutul in myCIC - din ''you have passed medicals'' a devenit ''medicals under review''; pe de alta parte, unde scria ca au nevoie de documente suplimentare pentru a lua o decizie, s-au linisit si scriu ca nu mai au nevoie de document suplimentare. Bineinteles, in afara de certificatul de deces al tatalui. Sper sa nu le treaca prin cap si parintii, fratele si surorile decedate...
Iuliana73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde lorelay_33 » 22 Dec 2017, 22:01

imi pare rau sa aud asta. Din pacate nu avem ce face si trebuie sa ne supune regulilor lor. Dar o sa fie bine si o sa vina si viza. Sarbatori fericite!
D1 26.08.10
D2 23.11.11
Viza 28.09.12
Montreal 27.10.12
lorelay_33
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Iuliana73 » 23 Dec 2017, 17:23

Am trimis toate documentele cerute si acuma scrie ca nu mai au nevoie de documente suplimentare. Au inceput verificarea antecedentelor. Re-examenul medical este pe 4 ianuarie. O insotesc pe mama, de data asta. Am avut ceva griji anul asta, dar totul este bine acuma. Sarbatori fericite si vize tuturor! :bounce:
Iuliana73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Iuliana73 » 17 Ian 2018, 07:25

Am re-facut examenul medical in 4 ianuarie. Pe 9 ianuarie am primit mail de confirmare de la OIM si dosarul medical (care era gata si probabil trimis la canadieni de OIM din 8 ianuarie). Am trimis si noi la canadieni (ca asa ne cerusera, sa confirmam ca am facut re-medicalul) si dupa cateva ore s-a schimbat satutul in myCIC din medical under review in medical passed. Astazi am vazut in ecas decision prise. Pe mycic scrie ca background este in progress si iar au pus ca au nevoie de documente aditionale... Dar din ce am vazut pe forum Visa Canada, trebuie sa iau de buna ecas cu decision prise, nu myCIC care nu mai e actualizat. Oare in cate zile vine invitatia sa trimitem pasaportul dupa ce in ecas apare decision prise??? :bounce: :bounce: :bounce:
Iuliana73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Isostar » 17 Ian 2018, 16:39

Iuliana73 scrie:Oare in cate zile vine invitatia sa trimitem pasaportul dupa ce in ecas apare decision prise??? :bounce: :bounce: :bounce:

Parintii mei sunt in aceeasi situatie, si asteapta invitatia de vreo 2 luni.... Asta ca sa iti mai tai din elan :( Dar poate tu esti mai norocoasa...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 250 ori
I s-a multumit: 433 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec