• Publicitate

Parenare parinti

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Parenare parinti

Mesajde Iuliana73 » 14 Iun 2017, 10:44

Felicitari! De abia astept sa anunt si eu ca am primit viza pentru mama :bounce: E bine ca au inceput sa dea vizele pentru dosarele din ianuarie 2016. Imi era teama ca pleaca in vacanta si incep sa se ocupe de noi de abia de la toamna
Iuliana73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Mesajde Iuliana73 » 19 Iul 2017, 18:34

Cumva viza expira la 1 an de la medicale / cazier ? Sau data de expirare trecuta pe viza nu are legatura nici cu medicalele, nici cu cazierul? Multumesc pentru informatia legata de numarul de persoane de pe aplicatie. Am incercat de 5 ori astazi sa leg aplicatia la contul MyCIC si n-a mers. Incerc din nou maine dar o sa trec de data asta 2 persoane in loc de una. Ce inseamna CAIPS notes?
Iuliana73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde lorelay_33 » 21 Iul 2017, 23:07

Viza expira la un an de la medicale. Noi tocmai am primit pasaportul mamei si viza expira pe 3 martie, adica cand au inregistrat ei in My CIC "Medical Passed". Curios este ca noi am facut examenul pe 3 ianuarie, dar am avut suplimentare si abia in martie ne-au dat acceptul.
Pentru a lega aplicatia de contul CIC pune la numarul de persoane si sponsorii. De exemplu eu am parenat-o pe mama si la numarul de persoane am pus 3, adica mama+eu+sotul. Si mie mi-a luat vreo saptamana pana am reusit.
CAIPS notes inseamna un raport cu toata evolutia dosarului din momentul aplicarii. Eu l-am comandat, costa vreo 60$ dar vine cam in 5-6 saptamani. Nu prea merita sincer. Ca intre timp poate vine si viza. Daca reusesti sa legi contul la My CIC ai suficiente informatii.
D1 26.08.10
D2 23.11.11
Viza 28.09.12
Montreal 27.10.12
lorelay_33
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Iuliana73 » 23 Iul 2017, 14:28

Am reusit sa leg contul la My CIC, multumesc frumos pentru informatie, am pus 2 persoane la aplicatie (eu + mama), si a mers. Daca viza expira la 1 an de la medicale, inseamna ca viza pe care inca mama n-a primit-o, expira pe 17 ianuarie 2018, adica in mai putin de 6 luni. In detaliile cererii scrie ca trateaza cererea, evalueaza daca rapunde la criteriile de admisibilitate, si ca au nevoie de documente aditionale dar o sa trimita un mesaj mai detaliat. Ma intreb ce documente pentru ca ma trimis pe mail pana acum tot ce au cerut (cazier original si tradus, CSQ, dovada platii taxei de rezidenta); am si primit mesaj de confirmare pe mail, dupa fiecare mesaj trimis de mine, raspuns automat. Pe de alta parte, rezultatele de la examenul medical sunt favorabile, nu e nevoie de interviu, nici de amprente digitale, si nici de verificarea antecedentelor. Probabil ca fraza legata de examenul de documente suplimentare este o fraza standard, pentru ca CSQ si cazierul cand le-au cerut, le-au numit in mesaj documente suplimentare. Probabil ca n-au ajuns inca sa se uite pe ele. O fi bine sa le trimit un mail, sau sa mai astept inca o luna ??? :bounce:
Iuliana73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde lorelay_33 » 23 Iul 2017, 23:02

Trimite un email si intreaba-i de documentele suplimentare. Acum vreo 2 luni au facut un update la My CIC si a aparut o eroare la ei in system. Multi au avut aces mesaj prin care li se cer documente suplimentare si sa citesti mesajul de mai jos. Eu am trimis un email la ambasada la Bucuresti si le-am zis ca sunt ingrijorata ca nu stiu ce documente sa trimit si cam dupa vreo 2 saptamani mi-au trimis invitatia la viza. Nu stiu daca si-au amintit de mine sau chiar era timpul sa vina invitatia. Oricum daca ai mesajul ala de documente suplimentare, e un bun motiv sa le amintesti de tine. Ei sunt obligati sa consemneze orice comunicare trimisa de tine in dosarul tau. In raportul CAIPS eu am gasit toate emailurile trimise de mine. Nu uita sa pui in subiect numarul dosarului. Bafta !
D1 26.08.10
D2 23.11.11
Viza 28.09.12
Montreal 27.10.12
lorelay_33
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Iuliana73 » 24 Iul 2017, 05:41

Adresa pentru scris la ambasada este cumva [email protected]? Ati scris in romana sau un francez mesajul? Multumesc frumos.
Iuliana73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec