• Publicitate

Parenare parinti

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Parenare parinti

Mesajde lorelay_33 » 24 Iul 2017, 17:05

Eu le-am scris in franceza si am facut si un print screen la mesajul din My CIC. Ce status ai la Background check?
D1 26.08.10
D2 23.11.11
Viza 28.09.12
Montreal 27.10.12
lorelay_33
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 6 ori

Publicitate

Mesajde Iuliana73 » 25 Iul 2017, 08:00

Cand verific pe pagina https://services3.cic.gc.ca/ecas/authenticate.do?app= scrie ‘in cours’.
Iuliana73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Iuliana73 » 07 Aug 2017, 18:43

Am reusit sa leg cererea de rezidenta permanenta a mamei la contul de mail in 20 iulie. Iata informatia afisata :

État de la demande - Nous traitons actuellement votre demande. Nous vous enverrons un message en cas de mise à jour ou si nous avons besoin de renseignements supplémentaires de votre part.
Examen de l’admissibilité : Nous évaluons si vous répondez aux critères d’admissibilité.
Examen des résultats médicaux : Les résultats de votre examen médical sont favorables.
Examen des documents supplémentaires : Nous avons besoin de documents additionnels pour poursuivre le traitement de votre demande. Nous vous enverrons un message plus détaillé.
Entrevue : Vous n’avez pas besoin de vous présenter à une entrevue. Nous vous ferrons parvenir un message si cela devra changer.
Données biométriques : Vous n’avez pas besoin de fournir vos empreintes digitales. Nous vous ferrons parvenir un message si cela devra changer.
Vérification d’antécédents : Sans objet.
Décision finale : Votre demande est en cours de traitement. Nous vous ferrons parvenir un message une fois que la décision définitive aura été prise.

Din 20 iulie nu s-a schimbat nimic. Un singur mesaj pe mail si in contul My CIC, care ma anunta ca cererea a fost legata la contul de mail, in 20 iulie, si de atunci nimic, nimic, nimic…. :cry: Cred ca o sa imi iau inima in dinti si o sa le scriu. Medicalele expira pe 17 ianuarie la anul…
Iuliana73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde lorelay_33 » 14 Aug 2017, 00:14

Scrie le ca ai motiv. Leaga te de statutul asta :

Examen des documents supplémentaires : Nous avons besoin de documents additionnels pour poursuivre le traitement de votre demande. Nous vous enverrons un message plus détaillé.

Te arati ingrijorata si intrebi ce documente au nevoie. Macar iti scot dosarul de la naftalina. Eu am primit invitatia cam la 2 saptamani dupa de le-am scris din acelasi motiv.
D1 26.08.10
D2 23.11.11
Viza 28.09.12
Montreal 27.10.12
lorelay_33
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Iuliana73 » 21 Aug 2017, 11:19

Isostar scrie:Eu i-am contactat pe cei de la minister (cu o scuza ca parintii sunt in Canada si adresa de corespondenta este in Romania si nu are cine sa redirectioneze scrisorile) , si raspunsul a fost acelasi cu ceea ce se vede pe site. Dosarul este in curs de procesare si viza o sa vina curand.... Este posibil sa intarzie mai mult de 12 luni de la data examenului medical, si atunci trebuie refacut :(

Cand ati scris la ambasada, ati scris la adresa [email protected]? A venit cumva invitatia la viza? Pentru refacut medicalele, v-au spus ei ca trebuie refacute? Am citit pe undeva pe site-ul lor ca este posibil sa ceara refacerea medicalelor daca expira (daca trec cele 12 luni), dar informatia este prezentata mai curand ca o posibilitate decat ca o certitudine.
In dosarul meu myCIC, am bifat ca vreau raport lunar si dupa aia am facut actualizare, sa tina cont de ce am bifat. In afara de faptul ca ei se obliga sa trimita mail par default la fiecare actualizare in dosar. A trecut o luna de cand am creat contul si am legat cererea (20 august) si n-am primit pe mail nici un raport lunar...
Am intrat pe un forum international cu emigrare / parenare pentru Canada si am vazut, la categoria parinti si bunici, ca cei cu medicalele in 2016 au primit inivitatia la viza la 2 pana la 4 luni de la medicale, dar sunt cu dosare depuse in ianuarie 2014... Invitatii la viza pentru dosare din ianuarie 2016 n-am vazut (Lorelay este o exceptie :D ), desi sunt multi cu aprobare de la federal in vara 2016, CSQ in toamna 2016 si medicale in iarna 2017...
Mama are vecini in Romania, o familie, care au primit invitatia la viza la cateva zile de la medicale, dar aveau dosarul depus acum 7 ani :(
Iuliana73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde lorelay_33 » 26 Aug 2017, 14:47

Daca te uiti pe forumul Canada visa sunt foarte multe vize date pentru parinti cu dosare depuse in 2016. Din cercetarile mele, ei proceseaza in paralel dosarele depuse in 2014, 2015 si 2016. Din cate vad eu la tine urmatorul pas este sa inceapa studierea antecedentelor, (adica Criminality si Security). Din cate am inteles eu si din ce am vazut in notele GCMS ei apeleazala firme externe pt verificarea securty si cica asta dureaza mai mult. Mie cand mi-au venit GCMS notes (sau CAIPS notes), trecusem deja de criminality si security. Deci nu mai aveau nici un motiv sa amane invitatia la viza.
Sper, sa vina viza cat mai curand si la voi.

@Isostar iti tin pumnii ca stiu ca medicalele tale expira curand.

Noi, in 6 septembrie zburam la Montreal si finalizam acest proces.
D1 26.08.10
D2 23.11.11
Viza 28.09.12
Montreal 27.10.12
lorelay_33
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec