• Publicitate

Parenare parinti

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Parenare parinti

Mesajde Iuliana73 » 26 Aug 2017, 19:41

Acum am intrat pentru prima data pe forumul Canada Visa; nici nu stiam ca exista… In ce priveste antecedentele, mama este la a treia viza de turist, inca valabila (a avut una de 6 luni, dupa aia doua multi entry de 5 ani), si a venit pana acuma de 5 sau de 6 ori in Canada ca vizitator, ma gandesc ca i-au verificat atunci antecendentele… Pe de alta parte, la sectiunea Vérification d’antécédents scrie Sans objet…
Am vazut pe forumul Canada Visa ca mai multe persoane au avut in Examen des documents supplémentaires : Nous avons besoin de documents additionnels pour poursuivre le traitement de votre demande. Nous vous enverrons un message plus détaillé. Si pana la urma s-a dovedit ca e un bug in sistem, au primit raspuns sa nu-l considere. Chiar a aparut mesajul Décision prise, fara sa li se mai ceara alte documente. De altfel, in dosarul nostru, cand trec pe pagina urmatoare, scrie ca nici un document suplimentar nu este necesar pentru respectiva cerere…
Mi-am propus sa le scriu si eu (sa imi incerc norocul) in jur de 10 septembrie, daca pana atunci nu se intampla nimic, oricum din 5 octombrie sunt in Romania pentru o saptamana. Puteti sa imi confirmati va rog frumos, daca adresa pentru a le scrie este [email protected]? Pasaportul mamei l-ati trimis la ambasada Canadei pentru viza prin firma de curierat, sau l-ati dus in persoana la VFS Global (Biroul de procesare a vizelor pentru Canada?). Ma intreb daca prin VSF Global ar merge mai repede, mai ales ca medicalele si implicit viza pe care inca n-o avem, expira in 17 ianuarie la anul.
Iuliana73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Iuliana73 » 26 Aug 2017, 19:58

Cum se comanda CAIPS notes? Ma gandesc ca pana pe 10 septembrie cand am de gand sa le scriu, poate primesc CAIPS notes, si asta ar putea sa le puna un pic de presiune ?
Iuliana73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde lorelay_33 » 28 Aug 2017, 08:17

http://caipsnotes.com/

Vine cam intr-o luna si contin tot parcursuldosarului. Eu am gasit inclusiv emailurile scrise de mine la ambasada. Eu l-am comandat mai mult pentru ca vroiam sa fiu sigura ca au primit plata pentru rezidenta permanenta. Costa vreo 50$ din cateimi amintesc eu.
D1 26.08.10
D2 23.11.11
Viza 28.09.12
Montreal 27.10.12
lorelay_33
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde lorelay_33 » 28 Aug 2017, 08:41

Iuliana73 scrie:Acum am intrat pentru prima data pe forumul Canada Visa; nici nu stiam ca exista… In ce priveste antecedentele, mama este la a treia viza de turist, inca valabila (a avut una de 6 luni, dupa aia doua multi entry de 5 ani), si a venit pana acuma de 5 sau de 6 ori in Canada ca vizitator, ma gandesc ca i-au verificat atunci antecendentele… Pe de alta parte, la sectiunea Vérification d’antécédents scrie Sans objet…
Am vazut pe forumul Canada Visa ca mai multe persoane au avut in Examen des documents supplémentaires : Nous avons besoin de documents additionnels pour poursuivre le traitement de votre demande. Nous vous enverrons un message plus détaillé. Si pana la urma s-a dovedit ca e un bug in sistem, au primit raspuns sa nu-l considere. Chiar a aparut mesajul Décision prise, fara sa li se mai ceara alte documente. De altfel, in dosarul nostru, cand trec pe pagina urmatoare, scrie ca nici un document suplimentar nu este necesar pentru respectiva cerere…
Mi-am propus sa le scriu si eu (sa imi incerc norocul) in jur de 10 septembrie, daca pana atunci nu se intampla nimic, oricum din 5 octombrie sunt in Romania pentru o saptamana. Puteti sa imi confirmati va rog frumos, daca adresa pentru a le scrie este [email protected]? Pasaportul mamei l-ati trimis la ambasada Canadei pentru viza prin firma de curierat, sau l-ati dus in persoana la VFS Global (Biroul de procesare a vizelor pentru Canada?). Ma intreb daca prin VSF Global ar merge mai repede, mai ales ca medicalele si implicit viza pe care inca n-o avem, expira in 17 ianuarie la anul.

Adresa de email la care am scris este [email protected] .Antecedentele pe care le verifica nu cred ca au vreo legatura cu faptul ca a avut viza de turist. Nici nu stiu daca se cere cazierul pentru viza de turist. Pasaportul l-am trimis cu DPD Romania. Am sunat la DPD si ei s-au dus si au ridicat ei plicul de la mama de acasa si l-au dus la ambasada. Cam dupa 1 luna am primit email de la ambasada sa trimitem curierul. Am sunat din nou la DPD si le-am dat numarul de dosar (acela care apare mereu in emailuri F...) si in 2 zile am avut pasaportul acasa. Costa doar 17 lei fiecare trimitere deci 34 de lei in total, mult mai putin decat cu VFS global.
D1 26.08.10
D2 23.11.11
Viza 28.09.12
Montreal 27.10.12
lorelay_33
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Iuliana73 » 30 Aug 2017, 21:48

Multumesc frumos pentru informatii. Am inteles gresit intrebarea legata de background check, am crezut ca este vorba de statutul din https://services3.cic.gc.ca/ecas, unde intr-adevar scrie 'in cours'. Am facut legatura cu My CIC, partea unde zice 'nous avons besoin de documents additionnelles...' si mi-am zis ca e bine ca pe e-cas scrie 'in curs', ca daca ar fi lipsit ceva (ex. cazier), ar fi inchis dosarul. O familie a patit asta pentru ca 2 mesaje pentru a se prezenta la medicale nu le-au intrat pe mail si dosarul a fost inchis. L-au redeschis pe urma cei de CIC...
Citind pe VISA Canada, am priceput ca background check este de fapt 'vérification d'antécédentes' si daca scrie 'sans objet' este pentru ca nu s-au apucat inca de treaba. Cand incep 'vérification d'antécédentes', statutul se schimba din 'sans objet' in 'in progress', sau cam asa ceva.
Am descarcat formularele pentru CAIPS notes. Problema mea este ca in 'application form' trebuie sa o trec pe mama (aplicantul principal pentru rezidenta permanenta), iar in 'consent form' mama trebuie sa semneze, si este in Romania, unde ajung peste 5 saptamani. Daca in 'application form' ma trec pe mine, si in 'consent form' tot pe mine si semnez, imi da informatiile si la partea care o priveste pe mama? Adica cererea de rezidenta? Sau se opreste informatia la partea mea, cu aceptarea sposnsorizarii?
Multumesc anticipat pentru raspuns :bounce:
Iuliana73
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Anterior

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec