• Publicitate

Bagaje ..the struggle.

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Bagaje ..the struggle.

Mesajde geomaticianu » 27 Sep 2017, 08:35

Probabil o familie cu 3 copii,deci 5 bilete platite la intreg,e mai realist...
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Publicitate

Mesajde andreea1991 » 27 Sep 2017, 09:04

Au fost 2 adulti si 1 copil. Acum 6 ani cand au plecat din Ro alta era situatia. Acum da. S-a schimbat.
DCS-4Nov15
Ouv-Dec15
CSQ-14sep16
D2-11Nov16
IUC-14Feb17
FM-11Apr17
AM-20Apr17
andreea1991
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde geomaticianu » 27 Sep 2017, 09:43

andreea1991 scrie:Au fost 2 adulti si 1 copil. Acum 6 ani cand au plecat din Ro alta era situatia. Acum da. S-a schimbat.

Eu am venit acum 7 ani,deci cam in aceeasi perioada.Ca nou-venit aveai dreptul la maximum 2 bagaje in cala de caciula.
Oricum ideea de baza e,sa nu ai asteptari suprarealiste in Canada,daca vrei sa reusesti.Nimeni nu va lupta pentru tine,desi sistemul te ajuta mult mai mult decat in Romania.

Succes!!
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Mesajde capsunar » 27 Sep 2017, 10:26

Tot citesc chestia ca sa nu zic prostie cum ca daca esti nou venit ai dreptul.. Compania de transport nu are nici o preferinta decat de bani.
Poate posteaza cineva un link de la o companie aeriana unde scrie de drepturile noului venit sa ma lamuresc si eu. La o prima incercare ( ba.com ), un bilet one way Buc - To costa 3000 euroi si poti sa ai 2 bagaje a 23kg in banii astia basca sa zbori la Premium Economy.

Ca o ironie, daca pui round trip pretul devine cca 700 Eu pt Economic ( 1 valiza ) si cca 1100 pt Premium ( 2 valize ).
Mai exista si posibilitatea sa platesti taxa pt 1 valiza in plus, cca 100 euroi pt a 2-a valiza de persoana si eventual mai mult pt a 3-a valiza. Deci repede la prima cautare as putea sa zbor la To pt cca 800 Eu cu 2 valize si sa nu ma mai dc la zborul de intoarcere. (no show)
Mai exista si posibilitatea sa trimiti lucruri cu air cargo, cca 3-5 euro pe Kg.
Exista companii intermediare, dealeri sau brokeri de bilete gen OIM care au preturi mai bune pt o piata de nisa, parerea mea e ca un viitor emigrant ar trebui sa le verifice pe toate.

Am cititi si sfaturi de genul sa aduci numai strictul necesar ca tot ce e aici e mai de buna calitate. Dupa mine calitatea e cam la fel, toate sant facute in china iar sfatul meu e ca orice ai deja insemna un ban mai putin cheltuit la inceput. De ex un laptop asa prost cum e daca il ai e bine sa il aduci pt ca iti faci treaba cu el. O jacketa de iarna costa intre 75 si 1000 marafeti... banuiesc ca la inceput nu isi ia nimeni Canada Goose sau Arcteryx. Pe de alta parte cearceafurile din Ro nu o sa se potriveasca datorita dimensiunilor diferite. Nu as sfatui nimeni sa cumpere lucruri pt emigrat pt ca banii sant cam la fel dar daca deja lucrurile sant si pot fi luate usor atucnic sant o economie.
Basca cam tot ce cumperi la inceput o sa schimbi dupa ce incepi sa ai bani.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec