• Publicitate

Bagaje ..the struggle.

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Bagaje ..the struggle.

Mesajde Thrac92 » 26 Sep 2017, 13:45

Tovarasi nu aduceti multe in bagaje, numai strictul necesar, niste pijamale, prosopape, ceva lenjerie intima.
Tot ce am adus din Ro aici am inlocuit imediat ce am prins la malai pentru ca aici calitatea e mai buna decat in Ro si mai ieftin cand vorbim de haine, lenjerie, uz casnic, scule, unelte.
Sanatate si intelepciune va doresc.
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Publicitate

Mesajde andreea1991 » 26 Sep 2017, 14:15

geomaticianu scrie:
andreea1991 scrie:Eu stiu de la celelalte rude ale mele, care au plecat pana acum acolo, ca prima data ca rezident cand emigrezi in Canada ai voie bagaj de cala nelimitat, sau oricum o cantitate foarte mare (undeva la 300 kg). Cei de la aeroport vad in documente ca emigrezi si ti se permite. Iar mai apoi am inteles ca se face o declaratie in care te intreaba daca mai ai ceva de adus din Ro si la urmatorul drum, la fel, ai dreptul la multe bagaje....

Da exact asa e,prima data cand vii in Canada poti umple de unul singur toata cala,ceilalti pasageri au voie doar la bagaje de mana.Vei avea parte de o petrecere festiva in avion,Justin Beaber te va servi cu ceva pot.Apoi la sosire,ti se ofera job de birou 250 k/an,masina de serviciu si o vila pe malul unui lac,la alegere.Vei avea in plus de la banca un bonus de 100,000 CAD,ca nou venit.
Lasand gluma,eu stiu ca aveai voie la doua bagaje de cala de persoana,ca nou-venit,nu stiu daca mai e e

Eii.. hai... daca nu ar fi atata ironie ar fi ok . In anii trecuti a fost valabila chestia cu bagajele de 300 kg/ familie. Azi m-am interesat intr-adevar si nu ar mai fi. Insa nu vorbesc din carti. Stiu fapt concret de la familii care au plecat. :wink: . Lasati rautatile la o parte ca fiecare de aici are cunostinte mai multe sau mai putine legate de Canada. Sunt putini probabil cei care nu au pe nimeni acolo. Restul stiu anumite lucruri de la cei plecati.
DCS-4Nov15
Ouv-Dec15
CSQ-14sep16
D2-11Nov16
IUC-14Feb17
FM-11Apr17
AM-20Apr17
andreea1991
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde geomaticianu » 26 Sep 2017, 14:50

andreea1991 scrie:Eii.. hai... daca nu ar fi atata ironie ar fi ok . In anii trecuti a fost valabila chestia cu bagajele de 300 kg/ familie. Azi m-am interesat intr-adevar si nu ar mai fi. Insa nu vorbesc din carti. Stiu fapt concret de la familii care au plecat. :wink: . Lasati rautatile la o parte ca fiecare de aici are cunostinte mai multe sau mai putine legate de Canada. Sunt putini probabil cei care nu au pe nimeni acolo. Restul stiu anumite lucruri de la cei plecati.

Eu iti doresc succes in Canada,dar daca vei avea asteptari suprarealiste s-ar putea sa ai o mare deceptie.Totul in lumea asta se rezuma la bani,restul e bla bla...
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde bhl8 » 26 Sep 2017, 16:52

andreea1991 scrie:
geomaticianu scrie:
andreea1991 scrie:Eu stiu de la celelalte rude ale mele, care au plecat pana acum acolo, ca prima data ca rezident cand emigrezi in Canada ai voie bagaj de cala nelimitat, sau oricum o cantitate foarte mare (undeva la 300 kg). Cei de la aeroport vad in documente ca emigrezi si ti se permite. Iar mai apoi am inteles ca se face o declaratie in care te intreaba daca mai ai ceva de adus din Ro si la urmatorul drum, la fel, ai dreptul la multe bagaje....

Da exact asa e,prima data cand vii in Canada poti umple de unul singur toata cala,ceilalti pasageri au voie doar la bagaje de mana.Vei avea parte de o petrecere festiva in avion,Justin Beaber te va servi cu ceva pot.Apoi la sosire,ti se ofera job de birou 250 k/an,masina de serviciu si o vila pe malul unui lac,la alegere.Vei avea in plus de la banca un bonus de 100,000 CAD,ca nou venit.
Lasand gluma,eu stiu ca aveai voie la doua bagaje de cala de persoana,ca nou-venit,nu stiu daca mai e e

Eii.. hai... daca nu ar fi atata ironie ar fi ok . In anii trecuti a fost valabila chestia cu bagajele de 300 kg/ familie. Azi m-am interesat intr-adevar si nu ar mai fi. Insa nu vorbesc din carti. Stiu fapt concret de la familii care au plecat. :wink: . Lasati rautatile la o parte ca fiecare de aici are cunostinte mai multe sau mai putine legate de Canada. Sunt putini probabil cei care nu au pe nimeni acolo. Restul stiu anumite lucruri de la cei plecati.

O fi si cum spune ea 300kg/familie...or fi fost 5/6 persoanein familie si cu greutatea admisa pe bagaj (2 bgaje cala cum erau inainte + 1mana+1si mai de mana :) )s-a ajuns la 300kg. Am observat ca TurkishAirline mai sunt cu 2 bagaje la cala acum, restul mai toate doar cu 1 bagaj (cel putin eu de aia i-am folosit).
bhl8
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde EdwardS » 27 Sep 2017, 00:40

Andreea, nu cred ca compania de transport aerian are vreo treaba ca tu emigrezi sau te duci ca turist. Teoretic, daca ai suficienti bani si cumperi toate locurile din avion, poti avea toata cala doar pentru tine !
EdwardS
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde bunicul » 27 Sep 2017, 04:49

Cei care imigreaza si cumpara biletele prin OIM benefciaza, o singură dată, de facilitatea acceptarii gratuite a unui surplus de bagaje, facilitate care este totusi usor diferita functie de compania prin care se rezerva biletele. Astfel cu doua bagaje de cala de 23 de kg si unul de mana de aceai greutate se obtine o greutate totala de 69 kg de persoana, care in cazul unei familii cu doi copii junge la 276 kg.
Cu doua bagaje de cala sunt mai multe companii dar doar la clasa I/business nu si la clasa economic. Turkish Airline este o companie in expansiune si ofera mai multe facilitati decat alte companii dar cel mai probabil isi permite acest lucru cu ajutorul unor subventii de la stat. In cazul lor bagajul de mană este limitat la 8 kg.
bunicul
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 10 ori
I s-a multumit: 18 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec