• Publicitate

PRETURI mincare Canada. BUGET.

Etapele emigrarii in Quebec, provincia franceza a Canadei: variantele de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: PRETURI mincare Canada. BUGET.

Mesajde Sly » 24 Mai 2016, 06:21

ionutgex scrie:
:))) E un fel de al tau sa ma intrebi in ce domeniu as vrea sa activez...?
....sau vrei sa imi spui despre castigul sumelor pe care le urmaresc ca sunt in raport cu meseria practicata ?....si poate degeaba imi fac calcule....:)))
sunt mai optimist....cred ca trebuie doar sa imi setez o suma...un tel...si apoi sa fac totul ptr indeplinirea lui ! ...Zen style ! Hell yeah !!! :))

Sincer,mi se rupe in ce domeniu activezi insa ca sa faci niste calcule iti trebuie niste date si in functie de ce date introduci o sa ai rezultatul.Tu vad ca esti genul care le stie pe toate asa ca nu ai nevoie de sfaturi.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 24 Mai 2016, 08:03

ionutgex scrie:Era un topic nou nout pe care s-au pus intrebarile care ma interesau...de ce sa caut pe forum ? ....ideea e ca multi vin cu raspunsuri filozofice si bla bla-uri din alea de se sare de la subiect rau de tot.
Si cu ce te ocupi mai exact de iei chirii si strangi 100% din venit....cumva admininstrator de bloc ?(am inteles ca e o meserie practicata des de emigranti in Ca)

Am mai scris, lucrez in IT pt una din primele 10 firme telco din lume ca system/software architect. Sotia e si ea bine platita dar in alt domeniu.
Ideea este ca politicos este ca intai sa cauti si pe urma sa intrebi daca nu s-a mai scris. Politetea se indreapta catre timpul celr care iti raspund.

ionutgex scrie:Ca si in Romania...voi incerca sa imi cumpar proprietate condo/casa cu un credit pe maxim 5 ani(si diferenta cash bineinteles)...de aia sunt curios de multe si nu se intelege ce vreau...vreau sa stiu ce rata maxima imi pot face pe 5 ani pe care sa o pot duce lejer(imi place luxul si confortul :))))) )

Good luck with that..
Problema este ca lumea nu mai intentioneaza sa-si plateasca veodata casa in care sta, practic stau cu chirie de la banca si joaca casa la bursa...
Eu mi-am platit casa in cam 5 ani dar nu e deloc tot confortul, e mai bine ca ce aveam in Buc dar cam atat. Casa de 1 mil nu-mi iau pt ca presupune sa renunt la independenta si sa ma fac sclav iar de 2 milioane cat e o casa decenta intrun cartier decent in oras la mine nu am bani.
Calculele astea le faci usor, toate bancile au mortgage calculator. Ca sa iesi bine cu dobanda (cca 2.7% in prezent) e recomandat sa dai avans cca 20% cat e limita sa nu folosesti CHMS. Rata o faci pe 20 ani daca alegi producul corespunzator poti linistit sa platesti in 5 fara nici o penalizare.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde ionutgex » 24 Mai 2016, 08:38

capsunar scrie:Am mai scris, lucrez in IT pt una din primele 10 firme telco din lume ca system/software architect. Sotia e si ea bine platita dar in alt domeniu.
Ideea este ca politicos este ca intai sa cauti si pe urma sa intrebi daca nu s-a mai scris. Politetea se indreapta catre timpul celr care iti raspund.

Da. Ai dreptate.Le multumesc tuturor care si-au facut timp si au avut rabdare (ca tine ) sa raspunda/lamureasca la subiect sau pe subiect ! :)

capsunar scrie:Good luck with that..
Problema este ca lumea nu mai intentioneaza sa-si plateasca veodata casa in care sta, practic stau cu chirie de la banca si joaca casa la bursa...
Eu mi-am platit casa in cam 5 ani dar nu e deloc tot confortul, e mai bine ca ce aveam in Buc dar cam atat. Casa de 1 mil nu-mi iau pt ca presupune sa renunt la independenta si sa ma fac sclav iar de 2 milioane cat e o casa decenta intrun cartier decent in oras la mine nu am bani.
Calculele astea le faci usor, toate bancile au mortgage calculator. Ca sa iesi bine cu dobanda (cca 2.7% in prezent) e recomandat sa dai avans cca 20% cat e limita sa nu folosesti CHMS. Rata o faci pe 20 ani daca alegi producul corespunzator poti linistit sa platesti in 5 fara nici o penalizare.

Pfffff....habar nu ai cata informatie mi-ai putut da cu randurile astea !!!Iti foarte multumesc si iti urez succes in continuare in tot ceea ce faci!
CSQ - 08.15
D2 - 10.15
IUC - 01.16
FM - 02.16
AM - 02.16
IV - 09.16
ionutgex
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde ionutgex » 24 Mai 2016, 08:45

Sly scrie:Sincer,mi se rupe in ce domeniu activezi insa ca sa faci niste calcule iti trebuie niste date si in functie de ce date introduci o sa ai rezultatul.Tu vad ca esti genul care le stie pe toate asa ca nu ai nevoie de sfaturi.

Minciunile clasice incep cu : "SINCER, BLA BLA BLA" :)))).
Bine Sly...corect ! Am nevoie de date...pe care am insistat...la care tu ai venit cu intrebari si sfaturi...GOT IT ? :)
Am nevoie si de sfaturi...dar atunci cand am..CER SFAT !(NU RASPUNSURI)...si ma mai uit si la om(adica la cine cer sau iau in considerare sfatul...)
:))) te rog nu o lua in nume personal(nu am o parere asa proasta despre tine cum crezi...SI ORICUM TIE TI SE RUPE :))) )
CSQ - 08.15
D2 - 10.15
IUC - 01.16
FM - 02.16
AM - 02.16
IV - 09.16
ionutgex

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde Sly » 24 Mai 2016, 08:49

capsunar scrie:Calculele astea le faci usor, toate bancile au mortgage calculator. Ca sa iesi bine cu dobanda (cca 2.7% in prezent) e recomandat sa dai avans cca 20% cat e limita sa nu folosesti CHMS. Rata o faci pe 20 ani daca alegi producul corespunzator poti linistit sa platesti in 5 fara nici o penalizare.

Nu uita ca pentru un nou venit ca sa ia un mortgage si sa fie aprobat la 2.7% trebuie sa pui cam 35% down si nici atunci nu-I sigur ca te aproba in primul an.
La cat e media pt. un 1b in GTA acum ar cam trebui sa pui 122500 down si dup-aia sa platesti cam 4000/luna ca sa platesti proprietatea respective in 5 ani.La voi in BC cred ca trebuie sa ai salariu mai mare.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde Sly » 24 Mai 2016, 08:57

ionutgex scrie:
Sly scrie:Sincer,mi se rupe in ce domeniu activezi insa ca sa faci niste calcule iti trebuie niste date si in functie de ce date introduci o sa ai rezultatul.Tu vad ca esti genul care le stie pe toate asa ca nu ai nevoie de sfaturi.

Minciunile clasice incep cu : "SINCER, BLA BLA BLA" :)))).

Bine daca tu crezi ca te-am mintit si de fapt nu mi se rupe,atunci asa sa fie.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea franceza/Quebec